Чиновники вигадали, як мотивувати покупців вимагати чеки від ФОП

15 липня 2019 Стане у пригоді для: Підприємці

Що робити, якщо пошта загубила лист з вашою декларацією, податкова не може через суд отримувати дозволи на перевірку, контролери Держпраці шукають неоформлених працівників із камерою.

Мінфін знайшли мотивацію для покупців вимагати чеки від СПД

Мінфін оприлюднив проект закону  щодо внесення зміні до ЗУ про застосування РРО та ПКУПодатковий кодекс України стосовно детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг. Що пропонується:

  1. Запровадити механізм, щоб стимулювати покупців отримувати від продавців розрахункові документи за покупки й можливість перевірити їхні електронні копії на порталі перевірки розрахункових операцій.
  2. Споживачам дозволити подавати електронні скарги, якщо порушено порядок розрахункових операцій. Подати скаргу можна буде через персональний електронний кабінет на порталі перевірки розрахункових операцій.
  3. Скаржник зможе отримати як відшкодування вартості покупки частину штрафу, який буде застосований до СПД — порушника порядку проведення розрахунків. Ці гроші не будуть включатися до розрахунку оподатковуваного доходу.

Документ опубліковано 08.07.2019 р., протягом місяця приймаються пропозиції та критика до законопроекту, висловіть свою позицію:

  • Міністерство фінансів України, вул. Грушевського, 12/2, м. Київ-8, 01008, е-mail: visoven@minfin.gov.ua.
  • Державна регуляторна служба України, вул. Арсенальна, 9/11, м. Київ, 01011, е-mail: inform@dkrp.gov.ua.

Пошта загубила декларацію ФОП: що робити

Підприємець надіслав декларацію поштою, а вона згубилася, пошкодилася чи надійшла до ДФС уже після закінчення строку подання звітності. Якщо це сталося з вини пошти, тоді ФОП не несе відповідальності (ст. 49 ПКУ). 

Декларація з ЄП за два квартали 2019 року

Як повинен діяти ФОП: протягом 5 робочих днів від дня отримання повідомлення про втрату/псування листа зі звітом направити до ДФС другий екземпляр звіту разом із копією повідомлення.

Також ДФС нагадала: якщо відправляєте звітність поштою, лист надсилайте не пізніше 5 днів до останнього дня подання звіту (п. 49.5 ПКУ). За несвоєчасно подану звітність штраф — 170 грн, за повторне порушення —1020 грн.

Податкова не може через суд отримувати дозволи на перевірку

У законодавстві не передбачено, що контролюючі органи можуть звертатися в адміністративний суд із позовом про дозвіл на проведення документальної позапланової виїзної перевірки.

Хто може перевірити діяльність підприємця

Судові рішення про призначення перевірки приймаються в рамках кримінального провадження, а не в порядку адмінсудочинства.

Постанова Верховного Суду від 06.06.2019 р. у справі № 818/1718/16

Нарахування ЄСВ за договорами ЦПХ

Податківці нагадали, що отримання винагороди за договорами ЦПХДоговір цивільно-правового характеру відноситься до доходів із джерел не за основним місцем роботи.

І якщо фізособа виконує роботи / надає послуги за ЦПДЦивільно-правовий договір і це не основне місце роботи, ЄСВЄдиний соціальний внесок нараховується на суму винагороди за договором незалежно від суми доходу, але з огляду на максимальну величину бази нарахування ЄСВ (не більше 15 мінімалок, це 62595 грн).

Тобто вимога щодо сплати ЄСВ з мінімальної заробітної плати не діє.

Наприклад, якщо людина працює в компанії за трудовим договором і уклала договір ЦПХ з іншою компанією на разову послугу, податковому агенту, який платить винагороду за ЦПД нижче мінімалки, доводити до мінімалки її не потрібно.

Якщо ж працівник за основним місцем роботи працює за трудовим договором і виконує роботу (надає послуги) за договором ЦПХ, то до загальної бази нарахування ЄСВ за місяць включається і його зарплата, і сума винагороди за ЦПД, і лише потім цю суму порівнюємо з мінімалкою за місяць.

Якщо загальна сума вийде менше 4173 грн, ЄСВ розраховують ыз мінімальної зарплати. 

Держпраці знімає працівників на відео, а ті виказують усі таємниці

Інспектори Держпраці прийшли з перевіркою до ФОПФізична особа — підприємець і зняли на камеру, як три особи виконують функції продавця-касира, дві — продавця-консультанта. Опитали їх і з'ясували, що працюють вони за договорами ЦПХ, а фактично відносини є трудовими.

У підприємця був трудовий договір тільки на одного продавця магазину, але повідомлення про прийняття його на роботу до ДФС направлено з порушенням — після початку роботи.

За іншими людьми ФОП надав договори ЦПХ на виконання робіт із сортування, розпакування, викладення товару, прибирання приміщень. Але в договорах немає відомостей, який саме результат виконавець має передати замовнику. Немає відомостей про обсяг виконуваних робіт (конкретних величин), якісних і кількісних характеристик.

Договори ЦПХ з фізичними особами

Інакше кажучи, предмет договору — процес праці, і він не передбачає конкретного результату. Функції виконавців за договорами ЦПХ відповідають професіям «продавець непродовольчих товарів», а також «прибиральник».

А ще на відео інспектори зафіксували, як людина за касою спростувала, що надає ФОП виключно послуги з розпакування і сортування товару за ЦПД.

Інші працівники, за словами ФОП, — орендарі частини магазину. Але на відео інспектори зафіксували, що ці особи виконують трудові функції на робочих місцях, що належать безпосередньо підприємцю.

Зрештою ФОП оштрафували, він звернувся до суду, але суд відмовив у задоволенні його вимоги. Постанова Черкаського окружного адмінсуду у справі № 580/1381/19

Квасом на розлив можна торгувати без РРО

Податківці нагадали, що касовий апарат і розрахункові книжки не застосовуються при торгівлі водою, молоком, квасом, олією та живою рибою з автоцистерн, цистерн, бочок і бідонів (п. 11 ст. 9 ЗУ «Про РРО»). 

Виїзна торгівля: документи, працівники, перевірки

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки