Для ФОП-розробників вигадали 5-ту групу єдиного податку

04 березня 2019 Стане у пригоді для: Підприємці

Граничний обсяг доходу - 7,5 млн грн на рік, без працівників, ставка єдиного податку з 2021 року - 6% від доходу, з 2025 - 10%.

Айтішників хочуть перевести на 5-ту групу ЄП і змусити платити більше податків

У Верховній Раді зареєстровано законопроект № 10094, у якому пропонується ввести 5-ту групу єдиного податку для ФОП, що надають послуги у сфері інформаційних технологій.

Граничний обсяг доходу — 7,5 млн грн на рік, і не можна наймати працівників.

Зареєструвати на 5-й групі зможуть ФОП із кодами КВЕД:

  • 58.21 — видання комп'ютерних ігор; 
  • 58.29 — видання іншого програмного забезпечення; 
  • розділ 62, який включає: 62.01 — комп'ютерне програмування, 62.02 — консультування з питань комп'ютерної інформатизації; 62.03 — діяльність із керування комп'ютерним устатковання; 62.09 — інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп'ютерних систем;
  • 63.11 — обробка даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ними діяльність;
  • 63.12 — веб-портали.

Без трудового договору можна платно чи безкоштовно використовувати технічні/програмні засоби, інші засоби та приміщення інших ФОП і юросіб.

Ставку єдиного податку для 5-ї групи пропонують установити на рівні:

Ставка єдиного податку Почне діяти
5% доходу з 01.01.2020
6% доходу з 01.01.2021
7% доходу з 01.01.2022
8% доходу з 01.01.2023
9% доходу з 01.01.2024
10% доходу з 01.01.2025

Якщо ліміт доходу в 7,5 млн грн буде перевищений, сума перевищення буде оподатковуватися за ставкою ЄП 15%. Підвищена ставка також буде застосовуватися, якщо використовували негрошові форми розрахунків або займалися забороненими на ЄП видами діяльності.

ЄСВ для 5-ї групи з 2020 року пропонується встановити на рівні подвійного розміру мінімального страхового внеску. Зараз мінімальний платіж із ЄСВ — 2754,18 грн на квартал.

Пропонується скасувати пеню й зменшити штрафи, що нараховує податкова

Законопроектом № 10097 пропонується внести зміни до Податкового кодексу: скасувати пеню й зменшити штрафи, які нараховують податківці, з 25 до 10% суми податкового зобов'язання або завищеної суми бюджетного відшкодування.

Батькам хочуть надати 10-денну оплачувану відпустку при народженні дитини

Законопроектом № 10099 пропонується надати право батькам на 10-денну оплачувану відпустку при народженні дитини, якщо він у шлюбі з її матір'ю. Підстава для відпустки — свідоцтво про народження дитини.

Податківці розповіли, як оскаржити їхні повідомлення-рішення

Повідомлення-рішення, які податкова виписує порушникам, можна оскаржити в адміністративному або судовому порядку (консультація в ЗІРЗагальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс податкової, підкатегорія 133.01).

Подати скаргу можна контролюючого органу вищого рівня протягом 10 робочих днів після отримання повідомлення-рішення. Разом зі скаргою можна подати засвідчені копії документів, розрахунки й докази.

Якщо ДФС визначила грошове зобов'язання платника податків із причин, не пов'язаних із порушенням, у цьому випадку платник має 30 календарних днів на адміністративне оскарження рішення.

Строки подання скарги можуть бути продовжені, якщо платник був за кордоном, у місцях позбавлення волі, вважається безвісно відсутнім (п. 102.6 ПКУ).

У НБУ вирішили знизити ліміт розрахунків готівкою СПД і фізосіб до 15 тис. грн

Нацбанк розробив проект постанови, якою пропонує:

  1. Знизити граничну суму готівкових розрахунків між СПД і фізособами з 50 тис. до 15 тис. грн на день.
  2. Установити обмеження до 15 тис. грн включно для готівкових розрахунків фізосіб, які є довіреними особами СПД і отримують готівку під звіт для виконання дій від імені та за рахунок СПД.
  3. Зобов'язати юросіб і підприємців при знятті готівки з рахунку СПД для розрахунків із фізособами надавати на запит банку підтвердні документи, на підставі яких здійснюються такі готівкові розрахунки.

Розрахунки готівкою у підприємців

Обов'язково потрібно продавати 30% валютної виручки, а не 50

З 1 березня при надходженні грошей на валютний рахунок СПД банк в обов'язковому порядку продаватиме 30% виручки, раніше було 50%.

Також скасовано вимогу про резервування коштів у гривнях для подальшої купівлі валюти (режим Т + 1), Положення НБУ № 35.

Штраф за несвоєчасну сплату ЄСВ нараховує податкова

ДФС роз'яснила, що якщо платник несвоєчасно сплатив ЄСВ або не сплатив внесок зовсім, штраф і пеню за це нараховує ДФС під час проведення перевірки правильності нарахування і сплати внеску.

Штраф за таке порушення: 10% суми, але не більше 50% суми донарахованого ЄСВ (п. 3 ч. 11 ст. 25 ЗУ № 2464).

Роз'яснення ДФС в ІПКІндивідуальна податкова консультація. від 18.02.2019 р. № 583/6/99-99-13-02-03-15/ІПК.

Працівник звільнився: коли можна не нараховувати ЄСВ на компенсацію за невикористану відпустку

У день звільнення працівника роботодавець зобов'язаний виплатити належні йому гроші: зарплату, компенсації та інші виплати. Отже, якщо компенсація за невикористану відпустку виплачується в день звільнення, цю суму треба обкладати ЄСВ.

А якщо в день звільнення працівник не з'явився, належні йому гроші треба виплатити наступного дня, після того як він висуне вимоги про розрахунок (ч. 1 ст. 116 КЗпП). У такому разі ЄСВ на суму компенсації, яку виплачують після звільнення, не нараховують. Адже компенсація — це плата за невідпрацьований час, а роботодавець на момент її виплати вже не є страхувальником звільненого працівника.

Як відправляти у відрядження працівниць із дітьми

Держпраці нагадала роботодавцям, що за законом вагітних і працівниць із дітьми до 3 років не можна залучати до понаднормової роботи, нічних змін, роботи у вихідні й відправляти у відрядження (ст. 176 КЗпП), навіть якщо є їхня письмова згода, тому що це порушення законодавства.

Коли дитині виповниться три роки, відправити співробітницю у відрядження або залучити до понаднормової роботи можна, але лише з її згоди. Це стосується й матерів із дітьми до 14 років і дітьми-інвалідами (ст. 177 КЗпП) і батьків таких дітей, що виховують їх без матері. Якщо працівник відмовився від відрядження, не можна кваліфікувати таку відмову як порушення трудової дисципліни.

Службові поїздки працівників, постійна робота яких проходить у дорозі або має роз'їзний (пересувний) характер, не вважаються відрядженнями.

Ще в Держпраці нагадали, що при прийманні на роботу роботодавець зобов'язаний під розписку проінформувати працівника про умови праці, у тому числі про можливі відрядження (ст. 29 КЗпП). 

ФОП 2-ї групи надав послугу єдиннику, а він оплатив її на загальній системі

ДФС роз'яснила: якщо ФОП на 2-й групі надав послугу контрагенту-єдиннику, а той оплатив її після переходу на загальну систему — це не порушення. Адже послуга була надана платнику ЄПЄдиний податок, і порушення не було незалежно від дати надходження оплати за послугу. 

Податківці нагадали, що в підприємця повинні бути первинні документи, які підтверджують операцію. А якщо ДФС знайде порушення, ФОП притягнуть до відповідальності.

Заборгованість, штраф і пеню з ЄСВ не можна віднести до витрат

Підприємці на загальній системі включають до складу витрат суми ЄСВ, які сплачували протягом звітного року.

А от якщо є заборгованість із внеску й ФОП сплачує недоїмку, штраф і пеню з ЄСВ, до витрат цю суму включити не можна. Про це сказано в ІПКІндивідуальна податкова консультація. від 18.02.2019 р. № 581/П/99-99-13-01-04-14/ІПК.

Витрати підприємця на загальній системі

Податкова: єдинникам під час торгівлі пивом треба використовувати РРО

Податкова нагадала підприємцям-єдинникам, які торгують пивом у пляшках і бляшанках, що потрібно використовувати касові апарати. Використання розрахункових книжок без РРОРеєстратор розрахункових операцій (касовий апарат). під час торгівлі підакцизними товарами, яким є пиво, не передбачено. 

РРО: кому використовувати і як зареєструвати

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки