Електронна заява про застосування спрощеної системи, банкрутство фізосіб, нові причини для звільнення

21 грудня 2019 Стане у пригоді для: Підприємці

Через сервіс податкової «Єдине вікно» можна сформувати і подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткування.

Заяву про застосування спрощеної системи можна подати в електронному вигляді

Через сервіс податкової «Єдине вікно» можна сформувати й подать такі форми:

 • F/J 0102003 — заяву про застосування спрощеної системи оподаткування;
 • F/J 0102103 — розрахунок доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування;
 • F/J 1302101 — запит про отримання виписки з реєстру платників єдиного податку;
 • F/J 1402101 — виписку з реєстру платників єдиного податку.

Заява про застосування спрощеної системи подається для: реєстрації на ЄП, при зміні групи, адреси, прізвища ФОП, реєстрації нових кодів КВЕД.

Зміна адреси реєстрації підприємця

Програма завантажується та встановлюється на комп'ютер. Через кабінет платника подати ці форми поки що неможливо.

ФОП на ЗС за 2019 рік звітують за старою формою декларації

Податкова нагадала, що з 1 січня 2020 року набуває чинності нова форма декларації про майновий стан і доходи, але ФОП-загальносистемники за підсумками 2019 року звітуватимуть за старою формою. 

Заповнювати нову форму декларації треба буде за звітні періоди 2020 року.

Декларація про доходи підприємця на загальній системі

Нагадаємо, що декларацію про доходи також подають новозареєстровані ФОП 1–2-ї груп ЄП, якщо в місяць реєстрації, до того, як стали єдинниками, вони отримали дохід.

«Втрата довіри» стане підставою для звільнення працівників

У Верховній Раді зареєстрований законопроект № 2584, пропонується доповнити перелік підстав для звільнення працівника. 

Пропонується дозволяти розривати трудовий договір у разі смерті, визнання безвісно відсутнім або оголошення померлим працівника чи ФОП.

Ще хочуть надати можливість розривати безстрокові й строкові трудові договори у випадках:

 1. Закриття ФОП. Також пропонується прибрати норму про обов'язок працевлаштувати вагітних і жінок із дітьми до 3 років у випадках реорганізації/ліквідації організації або при звільненні після закінчення строкового трудового договору.
 2. Якщо працівник не виконує розпорядження, трудові обов'язки, передбачені трудовим договором, і раніше за це до нього застосовували дисциплінарне стягнення.
 3. Людина була відсутня на роботі протягом робочого дня без поважних причин.
 4. Працівник порушив зобов'язання не розголошувати комерційну таємницю.
 5. Працівник грубо порушив вимоги охорони праці, це призвело до створення або створило реальну загрозу для життя/здоров'я його або оточуючих і довкілля.
 6. Працівник втратив довіру з боку роботодавця. Попередити про звільнення треба в розумний строк, він залежатиме від строку роботи людини у вас. Передбачається можливість замінити час відпрацювання на грошову компенсацію, розмір — подвійний середньоденний заробіток працівника за кожен календарний день зменшення строку повідомлення.

Як ФОП звільнити співробітника без наслідків

Ще в законопроекті запропоновано заборонити звільнення людей з ініціативи роботодавця з таких причин:

 • працівник — член профспілки, бере участь у профспілковій діяльності в неробочий час / за згодою роботодавця в робочий час;
 • працівник має намір стати представником працівників / виконувати функції представника;
 • участь у страйку;
 • оскарження дій роботодавця за обвинуваченням у порушенні трудового законодавства / звернення до відповідних органів;
 • усі прояви дискримінації: за расою, кольором шкіри, статтю, сімейним станом, сімейними обов'язками, вагітністю та материнством, віросповіданням, політичними поглядами, національністю або соціальним походженням.

Після прийняття закон набуде чинності наступного дня після опублікування, а буде введений у дію через місяць із дня, що настає після опублікування.

Перша справа про банкрутство фізособи

Вищий господарський суд України 12.12.2019 року оголосив про відкриття першого провадження у справі про неплатоспроможність фізособи, ексбанкіра Сергія Тищенка.

21 жовтня 2019 року набув чинності Кодекс про банкрутство, завдяки якому ініціювати процедуру банкрутства тепер можуть не лише юрособи, а й фізособи теж. А ще є можливість реструктуризувати свій борг або погасити його за рахунок майна, при цьому передбачається недоторканність житла.

Справами про банкрутство фізичних осіб будуть займатися господарські суди за участі арбітражного керуючого. Подати позовну заяву треба до Господарського суду за місцем проживання фізособи, сплатити авансовий платіж арбітражному керуючому та судовий збір.

Умови — сума прострочених зобов'язань має становити не менше 30 мінімалок, у 2019 році це 125190 грн, у 2020 році — 141690 грн.

Які заборгованості списати не можна: страховий внесок; кредити, які особа брала на придбання предметів розкоші / відпочинок; аліменти.

Процедура. Суд відкриває провадження, із цього моменту кредитні зобов'язання припиняють на 120 днів. Якщо суд задовольнить позов, запускається процедура реструктуризації: суми й строки виплат можуть змінюватися, також можливе повне списання боргів.

За законом боржнику повинні залишити житло: якщо це квартира площею до 60 кв. м (не більше 13,65 кв. м на одного члена сім'ї), будинок площею не більше 120 кв. м.

Майно банкрутів продаватимуть на онлайн-аукціонах Prozorro, щоб частково погасити борги.

Податки треба платити, навіть якщо рахунок заблокувала виконавча служба

ДПС роз'яснила: платник податків зобов'язаний сплатити податкові зобов'язання, навіть якщо його розрахункові рахунки заблоковані виконавчою службою. Як платити — платник визначає сам.

А в разі порушення строків сплати йому доведеться сплатити штраф (ст. 126 ПКУ). 

Одна особа може отримати кілька КЕП

Податківці говорять, що СПД може отримати в ІДД ДПС кілька кваліфікованих електронних підписів на одну особу.

Такі КЕП будуть різні, оскільки засобами кваліфікованого електронного підпису забезпечується належний рівень унікальності пари ключів (консультація в ЗІР, підкатегорія 301.02).

Єдинникам не можна торгувати глінтвейном

З алкоголю ФОП на спрощеній системі можуть торгувати пивом, столовим вином, сидром і перрі за наявності ліцензії.

На думку податківців, гаряче вино та глінтвейн, навіть якщо він виготовлений лише зі столового вина, не підпадають під визначення столових вин, а є коктейлями. А коктейлі не є столовим вином.

Якщо ФОП хоче готувати і продавати глінтвейн, йому треба перейти на загальну систему та отримати ліцензію на роздрібний продаж алкоголю (ІПК ДПС від 04.12.2019 р. № 1684/6/99-00-04-01-02-15/ІПК).

Працівники зможуть обирати банк для отримання зарплати

Міністр Кабміну Дмитро Дубілет анонсував запровадження системи, яка дозволить працівникам вільно вибирати банки для отримання зарплати без прив'язки до банку, в якому зарплатний проект роботодавця.

Людині потрібно буде передати бухгалтеру свій IBAN, а бухгалтер сформує просту відомість для всіх співробітників, незалежно від банку. І вже банк, який обслуговує роботодавця, автоматично розподіляє гроші на рахунки працівників. 

Працівник просить платити зарплату на особисту картку

Нагадаємо, що і зараз працівник має право вибрати банк для отримання зарплати самостійно. Потрібно написати заяву з проханням перераховувати зарплату на особисту картку і вказати рахунок.

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки