Зміни для ФОП: об'єднання звітності, РРО для всіх, штрафи

08 вересня 2019 Стане у пригоді для: Підприємці

Як нардепи пропонують змінити податкове законодавство для підприємців.

Сплачувати ЄСВ на рахунки за стандартом IBAN треба з 1 листопада

Держказначейство нагадує СПДСуб'єкт підприємницької діяльності (підприємці та юридичні особи) : строк використання поточних рахунків для сплати ЄСВ спливає 31 жовтня 2019 року.  А з 1 листопада сплачувати ЄСВЄдиний соціальний внесок потрібно буде на рахунки, відкриті за стандартом ІВАN. 

По нові реквізити рахунків для сплати ЄСВ Держказначейство рекомендує звертатися в ДПС за місцем обліку ФОП.

Які зміни можуть внести до ПКУ

Законопроектом № 1210 про внесення змін до ПКУ пропонують уточнити ряд норм, що стосуються ФОП на єдиному податку.

Стосується ФОП 3-ї групи:

Якщо змінилася податкова адреса, місце госпдіяльності, ФОП зобов'язаний подати заяву до податкової не пізніше останнього дня кварталу, у якому відбулися зміни. Як зараз: заяву подають разом із декларацією з ЄП за квартал, у якому зареєстрували в держреєстратора зміну адреси.

ФОП на ставці ЄП 5% у разі добровільної її зміни на ставку для ФОП — платників ПДВ, 3%, повинен буде подати заяву не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку місяця, у якому буде застосовуватися нова ставка і його зареєструють платником ПДВПодаток на додану вартість . Як зараз: заяву подають не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку нового звітного кварталу.

Податковий (звітний) період для платників ЄП 3-ї групи — календарний квартал (окрім звітності з ПДВ, для неї передбачать звітний період місяць).

Для всіх єдинників:

Платник ЄП зможе безоплатно отримати в ДПС за податковою адресою виписку з реєстру платників ЄП, у тому числі в електронному вигляді.

Платники ЄП виконують функції податкових агентів при нарахуванні (виплаті, наданні) доходів фізособам за трудовими й цивільно-правовими договорами, які оподатковуються ПДФО.

Відповідальність для податкових агентів: за неподання розрахунку № 1ДФ, подання із запізненням або з помилками штраф буде 2040 грн (зараз — 510 грн). За повторне порушення — 4080 грн (зараз — 1020 грн).

Штраф за несплату узгодженого грошового зобов'язання (крім штрафів і пені, нарахованих контролерами):

 • прострочення до 30 днів — штраф 5% погашеної суми податкового боргу (зараз — 10% від суми заборгованості);
 • більше 30 днів — 10% погашеної суми податкового боргу (зараз — 20%).

Прострочення умисне — штраф 25% від суми несплаченого (несвоєчасно сплаченого) грошового зобов'язання. Якщо повториться протягом 1095 календарних днів, або прострочення більш ніж на 90 к. д., або воно призвело до ненадходження грошових зобов'язань на суму понад 1000 мінімалок — штраф 50% від суми несплати.

Якщо в електронному кабінеті виявлено технічну/методологічну помилку, що визнана згідно з повідомленням на вебпорталі ДПС, — немає підстав для притягнення платника податків або його посадових осіб до адміністративної, кримінальної відповідальності за порушення податкового законодавства, зумовлені виключно помилкою в роботі електронного кабінету.

Об'єднання звітності

Законопроектами № 1072 і № 1057 пропонується:

Звітувати про сплачені суми ЄСВ у податковій декларації:

 • ФОП 1-2–ї груп — у декларації єдинника за рік;
 • ФОП 3-ї групи — у декларації за чотири квартали;
 • ФОП на ЗСЗагальна система оподаткування — у річній декларації про доходи.

Об'єднати звітність із ПДФО та ЄСВ і подавати раз на місяць податковий розрахунок сум, нарахованих і виплачених фізособам, утриманого з них ПДФО й нарахованого ЄСВ.

Зараз 1ДФ подають раз на квартал. Звіт із ЄСВ за працівників Д4 — раз на місяць.

Усіх єдинників хочуть зобов'язати використовувати РРО, але не відразу

У Верховній Раді зареєстровані законопроекти про внесення змін до ЗУ «Про РРО» — № 1053 і до ПКУ — № 1073, що пропонується:

З 01.01.2021 р. зобов'язати ФОП 2-4–ї груп ЄП використовувати РРО. Право не використовувати пристрій залишать лише 1-й групі.

У 2020 р. не використовувати РРО або програмні РРО ФОП, у яких обсяг доходу не перевищує 1 млн грн. Але ця умова не діятиме для ФОП, які:

 • реалізують товари/послуги через інтернет;
 • торгують технічно складними побутовими товарами, що підлягають гарантійному ремонту;
 • продають лікарські засоби, медвироби й надають послуги у сфері охорони здоров'я;
 • продають ювелірні й побутові вироби з дорогоцінних металів і каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;
 • продають вживані товари;
 • займаються бізнесом із забезпечення стравами та напоями (це ресторани, послуги харчування, постачання готових страв, обслуговування напоями, діяльність у сфері громадського харчування), якщо це інша діяльність, ніж визначена п. 11 ст. 9 ЗУ «Про РРО»;
 • працюють у сфері турпослуг: турагентства й туроператори, послуги бронювання та пов'язана із цим діяльність; діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення;
 • займаються продажем деталей і приладдя для авто, при продажу яких застосування РРО та/або програмних РРО є обов'язковим відповідно до переліку, який затверджує КМУ.

Штрафи за невикористання РРО збільшать. Якщо податківці виявлять факт порушення порядку проведення розрахункових операцій, штраф — 150% (зараз за перше порушення — 1 грн, за кожне наступне — 100%) вартості проданих із порушеннями товарів (робіт, послуг), але не менше 850 грн; за кожне наступне — 250% вартості проданих із порушеннями товарів (робіт, послуг), але не менше 1700 грн.

Ще пропонують мотивувати покупців контролювати справжність і достовірність чеків РРО через електронний кабінет і подавати через нього скарги про порушення порядку проведення розрахункових операцій, якщо вартість предмета скарги більше 100 грн.

Якщо нардепи підтримають законопроекти, ці норми набудуть чинності через 6 місяців після дня, що настає за днем їх опублікування.

Податківці не штрафують за одне порушення двічі

У податковій роз'яснили, що, якщо за порушення, виявлені при перевірках раніше, уже застосовували штрафи, повторно їх накладати за те саме порушення й за той самий період не можна. 

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки