ЄСВ у підприємців — найманих працівників, курсова різниця і РРО

22 вересня 2019 Стане у пригоді для: Підприємці

Депутати проголосували за об'єднану звітність, підвищення штрафів за невикористання РРО, норму про кешбек тощо.

ФОП поділив приміщення на декілька різного призначення: що з 20-ОПП

Податківці роз'яснили: якщо ФОПФізична особа — підприємець розділив власне приміщення на два і більше об'єктів різного призначення, приміром, був магазин — став салон краси й кав'ярня, треба про це проінформувати ДПСДержавна податкова служба — подати форму № 20-ОПП (консультація в ЗІРЗагальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс податкової, підкатегорія 119.11).

Як заповнити:

 • у рядку 1 — інформація про закриття об'єкта, у якого змінилося призначення. У графі 2 — код 6 (закриття об'єкта);
 • у наступних рядках — оновлена інформація про відкриті об'єкти. Не забудьте, що ідентифікатор об'єкта змінився. До графи 2 внесіть код 1 (первинне надання інформації).

Повідомлення 20-ОПП: як подають ФОП

ФОП — наймані працівники зобов'язані сплачувати ЄСВ

Податкова нагадала, що підприємці, які одночасно є найманими працівниками, зобов'язані сплачувати ЄСВ за себе як за ФОП незалежно від того, що внесок за них платить роботодавець. 

Не сплачують ЄСВ лише ФОП — пенсіонери за віком і особи з інвалідністю.

Сплата земельного податку єдинником, який тимчасово не веде діяльність

Підприємці 1–3-ї груп ЄП, які використовують землю в госпдіяльності, не платять податок і не подають за ним звітність (п. 297.1 ПКУ). 

Податківці зазначили: припинення госпдіяльності означає, що ФОП не використовує власні земельні ділянки в підприємницькій діяльності, а отже, зобов'язаний сплачувати земельний податок на загальних підставах.

Негативна курсова різниця не включається до витрат ФОП

Податківці роз'яснили, що ФОП-загальносистемник не включає суми негативної курсової різниці до своїх витрат, оскільки перелік не містить таких витрат. Лист ДПС від 28.08.2019 р. № 4050/6/99-99-13-02-03-15/ІПК.

Витрати підприємця на загальній системі

Об'єднання звітності

Верховна Рада прийняла в цілому законопроекти № 1057 і № 1072  про введення єдиної звітності з ЄСВ і ПДФОПодаток на доходи фізичних осіб. Подавати звітність треба буде, тільки якщо була виплата доходу фізособам, поквартально, але з розбивкою по місяцях. У проектах зазначено, що запрацює такий алгоритм подання звітності з 1 липня 2020 р.

Звітувати про сплачені суми ЄСВ у податковій декларації:

 1. ФОП 1-2–ї груп — у декларації єдинника за рік;
 2. ФОП 3-ї групи — у декларації за чотири квартали;
 3. ФОП на ЗС — у річній декларації про доходи.

РРО: збільшення штрафів, використання, кешбек

Прийняті в цілому законопроекти № 1053 і № 1073, щодо РРОРеєстратор розрахункових операцій (касовий апарат)..

З 1 жовтня 2020 року вступлять в силу:

 • Норма про кешбек. Можливість перевірити чек, якщо сума покупки понад 100 грн, якщо з'ясується, що електронний чек не переданий у ДПС, особа може написати скаргу, на підставі якої податківці проведуть перевірку. Продавця оштрафують, а покупцю повернуть 100% вартості покупки.
 • Штрафи за невикористання РРО і нероздрукування чека. Якщо податківці виявлять факт порушення порядку проведення розрахункових операцій, штраф — 150% вартості проданих із порушеннями товарів (робіт, послуг, за кожне наступне — 250%.

З 01.01.2021 р. зобов'язати ФОП 2-4–ї груп ЄП використовувати РРО, які:

 • торгують технічно складними побутовими товарами, що підлягають гарантійному ремонту;
 • продають лікарські засоби, медвироби й надають послуги у сфері охорони здоров'я;
 • продають ювелірні й побутові вироби з дорогоцінних металів і каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;
 • продають вживані товари;
 • займаються бізнесом із забезпечення стравами та напоями (це ресторани, послуги харчування, постачання готових страв, обслуговування напоями, діяльність у сфері громадського харчування), якщо це інша діяльність, ніж визначена п. 11 ст. 9 ЗУ «Про РРО»;
 • працюють у сфері турпослуг: турагентства й туроператори, послуги бронювання та пов'язана із цим діяльність; діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення;
 • займаються продажем деталей і приладдя для авто, при продажу яких застосування РРО та/або програмних РРО є обов'язковим відповідно до переліку, який затверджує КМУ.

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки