Оплата оренди та РРО, зміна адреси ведення діяльності
25 березня 2019 Стане у пригоді для: Підприємці
Як відображати в книзі й декларації дохід посередника-єдинника, скільки разів на рік можна змінити систему оподаткування, як сплачувати ПДФО, якщо дохід фізособі нарахували, але не виплатили та ін. новини.

Змінилася адреса ведення діяльності ФОП
Податківці нагадали ФОПФізична особа — підприємець на спрощеній системі, що якщо місце ведення діяльності фактично змінилося, треба зареєструвати зміни.
- 1–2-а групи подають до податкової заяву не пізніше 20-го числа місяця, який іде за місяцем, у якому відбулися зміни.
- 3-я група подає заяву разом із декларацією за квартал, у якому змінилася адреса ведення діяльності.
За законом не передбачено відповідальності, якщо ФОП-єдинник не подав заяву про зміну місця ведення діяльності.
Але в ДФСДержавна фіскальна служба нагадали: якщо під час перевірки виявиться, що були порушення гл. 1 ПКУ «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності», реєстрацію єдинника анулюють на підставі акта перевірки з 1-го числа місяця, що йде за кварталом, у якому допущено порушення.
Також податківці зазначили, що зміна місця провадження діяльності може призвести до збільшення ставки ЄП для 1–2-ї груп, адже ставки для цих груп установлюють місцеві ради. Якщо ФОП не подав заяву про зміну місця здійснення діяльності, його можуть оштрафувати на 50% ставки ЄП за п. 122.1 ПКУ.
Нагадуємо, що ФОП при заповненні заяви про застосування спрощеної системи в рядку «Місце провадження господарської діяльності» може вказати «Україна».
Змінилась адреса: до якої податкової подавати звітність
Як змінювати систему оподаткування
ФОП, який на початок 2019 року був єдинником і перейшов на загальну систему з 1 квітня, 1 липня або 1 жовтня, не може повернутися в 2019 році на спрощену систему, бо змінювати систему оподаткування можна лише раз на рік. Про це сказано в ІПК від 15.03.2019 р. № 1064/6/99-99-13-02-03-15/ІПК.
Як відображається туристичний збір у чеку РРО
Податкова пояснила: СПД, які працюють у сфері турбізнесу й використовують РРО, мають проводити розрахунок на повну суму вартості туристичної послуги, до якої входить і туристичний збір. У ДФС нагадали, що в Держреєстрі РРО є моделі касових апаратів, які відображають у касовому чеку суму турзбору (консультація в ЗІРЗагальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс податкової, підкатегорія 109.10).
Оплата оренди і РРО
У податківців запитали: чи повинен ФОП використовувати РРО, якщо розрахунки за надання нерухомості в оренду він проводить у безготівковій формі.
В ІПК від 13.03.2019 р. № 1027/6/99-99-14-05-01-15/ІПК на це відповіли: усе залежить від того, як клієнт оплачує послугу.
- РРО використовують при безготівкових розрахунках за допомогою платіжних карт або платіжних систем через інтернет. Розрахунковий документ видають при наданні клієнту послуги, у самому чеку РРО обов'язково має бути зазначена форма оплати: готівка, електронні кошти, у кредит тощо.
- РРО не використовують, якщо оплату приймаєте в безготівковій формі на рахунок, тобто клієнт платить вам через касу банку, з рахунку на рахунок за рахунком-фактурою, договором тощо.
Дохід посередника-єдинника: відображення в книзі й декларації
Податківці в індивідуальній консультації підтвердили позицію щодо відображення ФОП-єдинниками доходу за агентськими договорами, договорами доручення, комісії, транспортного експедирування.
Дохід посередника — це його винагорода за договором (п. 292.4 ПКУ).
У книзі обліку доходів ФОП відображає всю суму, що надійшла за таким договором на рахунок або готівкою.
У декларації з єдиного податку — лише суму винагороди.
ІПК від 18.03.2019 р. № 1090/6/99-99-13-02-03-15/ІПК.
Посередницькі договори в підприємця
На 2-й групі не можна працювати із загальносистемниками
Податкова нагадала, що 2-а група ЄП може надавати послуги тільки іншим платникам єдиного податку — підприємцям і юрособам, а ще населенню. Якщо такий ФОП надасть послугу юрособі на загальній системі, перебувати на 2-й групі він більше не має права. ІПК від 18.03.2019 р. № 1095/Д/99-99-13-02-03-14/ІПК.
Як платити ПДФО, якщо дохід фізособі нарахували, але не виплатили
При виплаті доходу фізособі готівкою з каси або в негрошовій формі підприємець як податковий агент зобов'язаний сплатити із цієї суми ПДФОПодаток на доходи фізичних осіб протягом 3 банківських днів після виплати.
Якщо дохід нарахований, але не виплачений, ПДФО потрібно сплатити не пізніше 30 календарних днів, що йдуть за місяцем нарахування (консультація в ЗІР, підкатегорія 103.07).
Аліменти працівника в 1ДФ
Суму аліментів, яку роботодавець утримує із фактичного заробітку працівника на підставі постанови виконавця, перераховують на рахунок виконавчої служби для наступної виплати стягувачу.
У розрахунку за формою № 1ДФ аліменти, які виплачуються за рішенням суду чи добровільно, відображають під ознакою доходу «140». Вказується реєстраційний податковий номер картки стягувача.
Якщо стягувач не має податкового номера, він повинен його отримати: фізособа особисто або через представника подає до податкової облікову картку фізособи — платника податків для реєстрації в Державному реєстрі й пред'являє документ, що посвідчує особу.
Аліменти не включають в оподатковуваний дохід (пп. 165.1.14 ПКУ). Їх примусово стягують із заробітку боржника на підставі постанови виконавця. Суми перераховує виконавець на рахунок у банку, зазначений стягувачем у письмовій заяві.
ІПК від 18.03.2019 р. № 1093/6/99-99-13-02-03-15/ІПК