POS-термінали для всіх, деяким ФОП дозволять не платити ЄСВ

12 жовтня 2019 Стане у пригоді для: Підприємці

Нардепи пропонують дозволити ФОП на ЗС закритися без сплати боргів із ЄСВ, якщо вони не ведуть діяльності з 01.01.2017 р., і звільнити від сплати внеску ФОП — найманих працівників.

Майже всіх ФОП зобов'яжуть використовувати POS-термінали

Мінекономрозвитку пропонує зобов'язати бізнес приймати оплату платіжними картками. Про це сказано в проекті постанови КМУ «Про затвердження вимог до суб'єктів господарювання щодо приймання електронних платіжних засобів». 

Згідно з документом до 1 січня 2020 р. установити термінали мають СПД, які:

 • продають технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту (крім торгівлі авто, деталями для автотранспортних засобів, деталями та приладдям до них);
 • продають підакцизні товари;
 • продають лікарські засоби, медвироби;
 • продають ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів і каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;
 • надають житлово-комунальні послуги;
 • ведуть медичну та стоматологічну практику;
 • турагентства, туроператори й ті, хто надає інші послуги бронювання та веде пов'язану із цим діяльність;
 • готелі та подібні засоби тимчасового розміщення;
 • ресторани, заклади громадського харчування, крім установ без залу обслуговування споживачів.

Це ті самі бізнеси, яких зобов'язали використовувати РРОРеєстратор розрахункових операцій (касовий апарат)..

До 1 липня 2020 р. підключити POS-термінали зобов'язані СПД, які:

 • продають авто й деталі для них;
 • виконують техобслуговування та ремонт авто й мотоциклів;
 • торгують деталями для мотоциклів;
 • здають в оренду авто;
 • ведуть поштову та кур'єрську діяльність;
 • займаються залізничними, авто-, водними або повітряними перевезеннями пасажирів;
 • ведуть діяльність фітнес-центрів;
 • ведуть діяльність у сфері культури;
 • заклади охорони здоров'я (лікарняні заклади) незалежно від форм власності;
 • займаються страхуванням.

А до 1 січня 2021 р. підключити POS-термінали треба буде всім СПДСуб'єкт підприємницької діяльності (підприємці та юридичні особи) , які продають товари та надають послуги, якщо вартість одиниці товару чи послуги більше 850 грн (це 50 НМДГ).

ФОП — найманим працівникам хочуть дозволити не сплачувати ЄСВ

Законопроект № 2190-1 пропонує звільнити ФОП від сплати за себе ЄСВ, якщо вони працюють за трудовим договором і отримують за основним місцем роботи і/або на роботі за сумісництвом зарплату в сумі не менше мінімалки.

Також пропонується уточнити п. 2 ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про ЄСВ» щодо бази нарахування ЄСВ у частині добровільної сплати внеску ФОП без діяльності: якщо такий платник не отримував дохід (прибуток) у кварталі чи окремому місяці, він не платить ЄСВ і має право самостійно визначити базу нарахування.

Ще планують надати право контролюючим органам звернутися до держреєстратора із заявою про припинення госпдіяльності ФОП, якщо він не веде діяльності та не платить податки й збори більше 6 місяців.

ФОП без доходу хочуть дозволити закритися без сплати боргів із ЄСВ

У Верховній Раді зареєстровано законопроект № 2190, за яким ФОПФізична особа — підприємець на загальній системі й самозайняті особи, що не ведуть діяльності й не отримують доходу з 01.01.2017 р., зможуть закрити ФОП без сплати заборгованості з ЄСВЄдиний соціальний внесок.

Якщо законопроект буде прийнятий і набуде чинності, такі ФОП матимуть 30 днів на реєстрацію припинення діяльності.

У законопроекті сказано: якщо ФОП не отримував дохід, що підлягає оподаткуванню ПДФО, з 1 січня 2017 р. до моменту набуття чинності нормами зазначеного законопроекту, він звільняється від виконання своїх обов'язків зі сплати ЄСВ. Недоїмку з внеску, що виникла, визнають безнадійною, вона підлягатиме списанню як безнадійний податковий борг. А відповідальність, штрафні й фінансові санкції на застосовуватимуть.

Норми цього законопроекту не стосуються підприємців на єдиному податку.

ФОП 1–2-ї груп дозволять не платити ЄП за перший місяць підприємництва

Зареєстровано законопроект № 2209, у якому пропонують дозволити новим ФОП 1–2-ї груп ЄП з першого дня реєстрації працювати на спрощеній системі.

Зараз при реєстрації на 1–2-й групі єдинником ви вважаєтеся тільки з першого числа наступного місяця. Інакше кажучи, якщо 11 жовтня зареєстрували ФОП і подали заяву на спрощену систему — платником ЄП станете з 1 листопада, і перший раз ЄП треба платити вже за листопад. А з 11 по 31 жовтня ви вважаєтеся ФОП на загальній системі.

Ще в законопроекті пропонується дозволити не платити ЄП за місяць, у якому відбулася держреєстрація ФОП.

Верховний Суд постановив: банки не мають права блокувати рахунки без підстав

Суд розглянув справу, в якій банк заблокував рахунки клієнта у зв'язку з підозрою на використання поточних рахунків фізосіб для операцій, пов'язаних із підприємницькою діяльністю / ненаданням клієнтом інформації на запит суб'єкта первинного фінансового моніторингу.

Клієнт звернувся в банк із заявою про закриття рахунку та перерахування грошей на рахунки, відкриті в іншому банку. Але банк гроші не повернув і заяву фізособи не розглянув. Клієнт пішов до суду.

Верховний Суд вважає неправомірним блокування карткових рахунків клієнта банку більш ніж на 7 днів. Цей строк перевищує строк, зазначений у ч.ч. 1–5 ст. 17 ЗУ «Про запобігання та протидію легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом».

До того ж банк не надав суду доказів правомірності своїх дій і доказів порушення умов користування карткою.

Постанова ВС/Другої судової палати КЦС від 04.09.2019 р. по справі № 761/40546/16.

Заборгованість, штраф і пеня з ЄСВ не включаються до витрат ФОП на ЗС

Податківці нагадали, що перелік витрат, які безпосередньо пов'язані з отриманням доходів, визначений у п. 177.4 ПКУ. Там є тільки суми ЄСВ, які ФОП сплачує за працівників і за себе як підприємця.

ІПК ГУ ДФС у Чернівецькій області від 20.09.2019 р. № 334/К/ІПК/24-13-33-06

Як поновлювати незаконно звільнених працівників

Держпраці нагадала: якщо в результаті трудового спору суд або інший орган зобов'язав роботодавця поновити на роботі незаконно звільненого працівника, СПД має виконати це рішення негайно. А ще виплатити середню зарплату або різницю в заробітку за час простою, якщо таке рішення прийняте судом.

Рішення про поновлення вважається виконаним, коли роботодавець видав наказ про допуск до роботи і особа фактично допущена до роботи.

Якщо несвоєчасно поновили людину і це провина роботодавця — середній заробіток виплачується від дня винесення рішення про поновлення на роботі по день фактичного виконання. 

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки