Роз’яснення податкової зі сплати ЄСВ й використанню РРО

18 лютого 2019 Стане у пригоді для: Підприємці

Штрафи за неоформлених працівників і за зарплати в конвертах можуть зменшити, а в Кабміні придумали, як штрафувати роботодавців, які співпрацюють з ФОП за договорами ЦПХ.

Нардепи визнали, що штрафи за неоформлених працівників можна і зменшити

У Верховній Раді зареєстровано законопроект № 10012, яким пропонується зменшити розміри штрафів:

  1. За неоформлення трудового договору зі співробітником, оформлення працівника на неповний робочий час, коли фактично він працює повний день, виплату зарплати в конвертах — з 30 до 5 мінзарплат, тобто зі 125190 грн до 20856 грн у 2019 році.
  2. Недопуск інспекторів Держпраці до перевірки — з 417300 грн до 41730 грн, тобто зі 100 до 10 мінімалок.
  3. Недотримання мінімальних держгарантій в оплаті праці, таких як виплата зарплати менше мінімальної, — з 10 до 1 мінімалки, тобто з 41730 грн до 4173 грн.

Якщо порушення перше за рік, пропонується застосувати профілактичне покарання до такого роботодавця — письмове попередження.

Ще передбачено, що Кабмін має розробити пакет спрощених форм кадрових документів для малого бізнесу.

Штрафи у ФОП: книга обліку, РРО, працівники, ліцензії

У Кабміні придумали, як викрити роботодавців, які співпрацюють із ФОП за договорами ЦПХ

Мінсоцполітики оприлюднило законопроект, яким пропонується внести зміни до Кодексу законів про працю, зокрема доповнити ст. 21 новими ознаками трудових відносин:

  1. Періодична оплата за роботу чи послуги (два і більше рази) одному ФОПФізична особа — підприємець;
  2. Особисте виконання роботи за конкретною кваліфікацією, професією за дорученням і під контролем особи, в інтересах якої вона виконується.
  3. Гроші, отримані за роботу за договором ЦПХДоговір цивільно-правового характеру, становлять 75% і більше доходу ФОП за шість місяців або є єдиним джерелом його доходу.
  4. Замовник надав виконавцю робоче місце, його робота організована за правилами внутрішнього трудового розпорядку тощо.
  5. Роботу, яку виконує ФОП за договором ЦПХ, також виконують і штатні працівники.
  6. Замовник обладнав робоче місце й організував умови праці (надав комп'ютер тощо).
  7. Графік роботи й час відпочинку встановлені замовником робіт або послуг.

За цими ознаками відносини замовника із ФОП за договором ЦПХ простіше буде визнати трудовими. І кваліфікувати виконавців як неоформлених працівників, а за одного такого працівника в 2019 році штрафують у сумі 125190 грн. 

ФОП — найманим працівникам хочуть дозволити не платити ЄСВ

У законопроекті № 10012 пропонують дозволити не платити ЄСВЄдиний соціальний внесок підприємцям, які також є найманими працівниками й на основному місці роботи отримують зарплату не менше мінімалки (ч. 4 п. 1 ст. 4 проекту ЗУ № 10012). 

Також пропонується дозволити ФОП на загальній системі не платити ЄСВ у разі відсутності діяльності — за місяць, у якому ФОП не отримував доходу, платити внесок на добровільній основі.

Крім того, пропонується відкоригувати ставку ЄСВ для ФОП на спрощеній системі на відсоток, що відраховується в інші фонди, крім ПФУ — на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Податкова: ФОП, призвані на строкову службу, мають платити ЄСВ

Податківці в консультації в ЗІРЗагальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс податкової заявили, що підприємці, призвані на строкову військову службу, платять ЄСВ на загальних підставах (підкатегорія 301.04.02).

І нагадали, що мінімальний платіж із ЄСВ підприємці-єдинники розраховують із мінімалки — це 918,06 на місяць, або 2754,18 на квартал.

ФОП на загальній системі нараховують ЄСВ на суму чистого доходу, але платіж із внеску на місяць не може бути менше мінімального, тобто 918,06 грн ЄСВ на місяць треба платити, навіть якщо у вас узагалі немає доходу.

ФОП — пенсіонери й інваліди зобов'язані сплатити ЄСВ, якщо подали звіт із внеску

Підприємці — пенсіонери за віком і ФОП з інвалідністю звільнені від сплати ЄСВ і не подають звітність із внеску.

Податківці нагадали, що коли такі ФОП протягом року ЄСВ не платили, але подали звіт Д5 і показали в ньому самостійно визначені суми внеску, ці суми доведеться сплатити. А разом із ними 20% штрафу від несплачених сум ЄСВ, 0,1% пені за кожен день прострочення й адмінштраф.

При цьому в ДФС нагадали, що така категорія підприємців може щокварталу платити внесок у добровільному порядку й наприкінці року відзвітуватися про сплачені суми.

Податкова розповіла, як проводять камеральну перевірку звітності з ЄСВ

Проводитися камеральна перевірка дистанційно на підставі даних у звітності з ЄСВ, вона проходить арифметичний і логічний контроль. Згода платника на перевірку не потрібна, як не потрібна і його особиста присутність.

У які строки проводять: протягом 30 календарних днів після останнього дня ​​строку подання звітності з ЄСВ, а якщо звіт здали після закінчення строку — протягом 30 календарних днів із дати фактичного його подання.

Для ЄСВ немає строків давності з нарахування, застосування і стягнення недоїмки, штрафів і пені. Тобто перевірити можуть будь-який період.

Якщо знайдуть порушення, складуть акт у двох екземплярах, його підпише посадова особа, зареєструють і надішлють для підписання протягом 3 робочих днів платнику (консультація в ЗІР, підкатегорія 301.07).

Нагадаємо, перевіряти платників ЄСВ може податкова, Фонд соцстрахування, Пенсійний фонд. Камеральну перевірку може проводити орган обласного або центрального рівня (ст. 19-1 ПКУ).

Хто може перевірити діяльність підприємця

Як оприбутковувати готівку без касової книги

Нацбанк уточнив норми оприбуткування готівки в касі СПД, які застосовують РРО без ведення касової книги. 

Так, потрібно протягом трьох років зберігати щоденні фіскальні звітні чеки (щоденні Z-звіти) в електронній формі й заносити інформацію з них до КОРОКнига обліку розрахункових операцій. в разі використання книги.

Підприємці оприбутковують дохід і ведуть облік шляхом заповнення книги обліку.

Обмеження на розрахунки готівкою в 50 тис. не поширюється на зарплату

Обмеження щодо розрахунків готівкою між СПД і звичайними фізособами в 50 тис. грн не поширюється на розрахунки, пов'язані з оплатою праці, і на використання готівки з фонду оперативно-розшукових (негласних слідчих) дій. Про це йдеться в постанові НБУ № 37, вона набула чинності 15 лютого 2019 року.

Єдинники не використовують РРО при продажі ветпрепаратів

ДФС Тернопільської області зазначила, що РРО не застосовують при продажі у ветеринарних пунктах і аптеках ветеринарних лікарських засобів і ветеринарних препаратів, які використовують у ветеринарії й тваринництві.

При цьому, якщо одночасно єдинник торгує товарами, при продажі яких обов'язково використовувати РРО, то й продавати ветліки й ветпрепарати він має через РРО.

Нагадуємо, з 1 січня ФОП на ЄП, які продають ліки й медвироби, зобов'язані використовувати РРО незалежно від розміру доходу.

За використання РРО, в якого закінчився строк експлуатації, штрафують

РРО, строк експлуатації якого закінчився, податківці прирівнюють до технологічного пристрою, який не вважається РРО. І штрафують за використання такого пристрою при розрахунках: на 1 грн при проведенні першої операції на ньому й на 100% вартості проданих товарів і послуг за кожне наступне порушення (п. 1 ст. 17 ЗУ № 265). А також накладають адмінштрафи.

Строк експлуатації РРО — це час, протягом якого виробник або постачальник гарантує працездатність пристрою — його комплектуючих вузлів, складових частин, збереження інформації у фіскальній пам'яті, але тільки за умови, що користувач дотримується вимог експлуатаційних документів (п. 2 Порядку КМУ № 601). 

РРО: кому використовувати і як зареєструвати

Як відображати в 1ДФ подарунки фізособам

Податківці нагадали, що в 2019 році не оподатковуються подарунки вартістю до 1043,25 грн (25% від мінзарплати — 4173 грн), які ФОП або юрособа передає в подарунок звичайній фізособі. А в розрахунку 1ДФ їх відображають з ознакою доходу «160» (консультація в ЗІР, підкатегорія 103.25).

Якщо подарунок дорожчий, сума, що перевищує 1043,25 грн, оподатковується ПДФОПодаток на доходи фізичних осіб як додаткове благо (п. 164.5 ПКУ), сума перевищення відображається в 1ДФ з ознакою доходу «126». Так, якщо подарунок коштує 3 тис. грн, ПДФО оподатковується 1956,75 грн = (3 тис. − 1043,25).

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки