Рахунок ФОП і особисті операції, послуги РКО в обліку

18 серпня 2019 Стане у пригоді для: Підприємці

Роз'яснення НБУ щодо заборони використовувати підприємницькі рахунки для «здійснення операцій, пов'язаних з власними потребами».

НБУ про заборону використовувати рахунки ФОП для власних потреб

Рахунки ФОП можна використовувати тільки для підприємницьких операцій, а не для власних потреб. Про це йдеться в змінах до Інструкції про відкриття і закриття рахунків. 

«Забороняється використовувати поточні рахунки фізичних осіб-підприємців / фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, для здійснення операцій, пов'язаних із власними потребами», — сказано в документі.

У своєму роз'ясненні НБУ уточнив, що ця норма має технічний уточнюючий характер — щоб чітко розмежувати підприємницькі операції від особистих.

І нагадав, що і зараз після сплати податків, підприємницький дохід із рахунку ФОП можна перерахувати на особистий рахунок фізособи, відкритий для власних потреб. А Податковий кодекс зобов’язує банки повідомляти податкову про відкриття, як рахунків ФОП для ведення господарської діяльності, так і рахунків фізосіб для особистих потреб.

Нацбанк зазначив, що не планує обмежувати підприємців у використанні власних коштів.

Дійсно, ФОП відкривають окремі рахунки для госпдіяльності — 2600 і особистих потреб — 2620, перераховують гроші й витрачають на свій розсуд.

Втім поки не розкрито питання: як саме вплине уточнена норма на можливість перераховувати гроші з рахунку ФОП на свій рахунок фізособи, як будуть інтерпретувати цю норму податківці: чи не стануть такі перекази вважати виплатою доходу.

У Нацбанку чекають на зауваження й пропозиції до проекту до 12 вересня 2019 р. на електронну адресу: nbu@bank.gov.ua або за адресою: 01601, м. Київ, вул. Інститутська, 9, Національний банк України.

Комісія за РКО: до доходу єдинника, до витрат ФОП на ЗС

Податківці роз'яснили, як підприємцям ураховувати витрати на розрахунково-касове обслуговування.

Так, ФОП на загальній системі включають до складу витрат витрати на РКОРозрахунково-касове обслуговування за фактом їх сплати на підставі підтвердних документів (ІПК ДФСУ від 29.07.2019 р. № 3531/10/04-36-13-02-09/ІПК). 

Витрати підприємця на загальній системі

Щодо ФОП на єдиному податку, облік витрат вони не ведуть, але в разі отримання оплат із використанням електронних платіжних систем доходом для них вважається сума, що надійшла на рахунок. Навіть якщо із цієї суми банк утримав комісію за послуги РКО, доходом є повна сума виручки, тобто з урахуванням комісії, утриманої банком (ІПК від 29.07.2019 р. № 3546/ІПК/03-20-13-01-06/ІПК). 

Що вважається доходом підприємця-єдинника

Відкликати заяву про перехід на ЄП не можна

ДФС нагадала: у Податковому кодексі не передбачено, що СПДСуб'єкт підприємницької діяльності (підприємці та юридичні особи) може відкликати подану ним заяву про застосування спрощеної системи. Але прописана процедура відмови від спрощеної системи, якщо ФОП працює на ЄПЄдиний податок — не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового кварталу подати заяву до податкової (пп. 298.2.1 ПКУ). 

Єдинникам не можна торгувати сигаретами

Податківці нагадали, що єдинникам не можна торгувати такими підакцизними товарами, як сигарети. А саме — тютюнові вироби, тютюн і промислові замінники тютюну.

Але можна на загальній системі оподаткування. Лист ДФСДержавна фіскальна служба від 07.08.2019 р. № 3676/6/99-99-13-02-03-15/ІПК

Нагадаємо, що ФОП-єдинники можуть отримати ліцензію на торгівлю пивом, а також сидром і перрі.

Як отримати ліцензію на торгівлю алкоголем

Податкова не видає довідок про статус ФОП

У ДФС нагадали, що не видають довідок про наявність у фізособи статусу підприємця. І цю інформацію можна перевірити в Єдиному держреєстрі юросіб і підприємців на сайті Мін’юсту або замовити паперовий документ (консультація в ЗІР, підкатегорія 140.06).

Як дізнатися реєстраційний номер підприємця

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки