Штраф за оформлення працівника заднім числом, сплата ЄСВ, якщо ФОП не веде діяльність

10 грудня 2018 Стане у пригоді для: Підприємці

За зобов'язаннями перед контрагентами ФОП відповідає всім своїм майном

Податкова нагадала, що підприємець відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з госпдіяльністю, своїм майном, а це машина, квартира, дача й навіть ваш ноутбук.

Після того як закриєте ФОПФізична особа — підприємець, ваші невиконані зобов'язання за укладеними договорами не припиняються, а залишаються за вами як звичайною фізичною особою.

Підтвердження із судової практики: постанови Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 р. у справі № 338/180/17 і від 03.07.2018 р. у справі № 12-113гс18, постанова ВСУ від 09.08.2017 р. у справі № 3-788гс17.

Єдинник може торгувати мобільними телефонами тільки з РРО

Підприємці-єдинники можуть торгувати мобільними телефонами в роздріб, лише якщо проводять розрахунки через РРО.

Таке роз'яснення надали податківці й нагадали, що технічно складні товари, які підлягають гарантійному ремонту, слід продавати з використанням фіскалізованого касового апарата.

Повний перелік товарів є в Постанові Кабміну № 231. Там є смартфони й мобільні телефони — код 8517 12 00 00 за УКТ ЗЕД.

РРО: кому використовувати і як зареєструвати

Використання РРО при виїзній торгівлі продтоварами

Податкова нагадала, що єдинники 2-ї групи при виїзній торгівлі продтоварами, крім підакцизних товарів, мають право не використовувати РРО, якщо обсяг доходу протягом календарного року не перевищує 1 млн грн.

Якщо ж ліміт в 1 млн перевищили — при проведенні розрахунків зобов'язані застосовувати РРО або використовувати розрахункову книжку й КОРОКнига обліку розрахункових операцій. .

ІПКІндивідуальна податкова консультація. від 22.11.2018 р. № 4920/Г/99-99-14-05-01-14/ІПК.

Не заокруглюєте суми в чеку: поки за це не штрафують

Підприємців поки не штрафують, якщо при готівковому розрахунку з покупцем вони не заокруглюють підсумкову суму покупки в чеку. Все тому, що штрафу за це не передбачено.

Нагадуємо, що згідно з постановою НБУ «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів»:

  • заокруглюється підсумкова сума в чеку простим арифметичним методом. Якщо сума розрахунку закінчується на 1, 2, 3, 4 коп. — заокруглюєте до 0 у бік зменшення — вигода покупця. Якщо на 5, 6, 7, 8, 9 коп., заокруглюється до 0 у бік збільшення — вигода продавця.
  • при безготівкових розрахунках суму чека заокруглювати не потрібно.

При цьому податківці наполягають, що потрібно заокруглювати суми з дотриманням вимог ПКУ, ЗУ № 481/ 95-ВР та інших законодавчих і нормативних актів.

Джерело: ІПК від 29.11.2018 р. № 5012/6/99-99-14-05-01-15/ІПК

Повторна реєстрація єдинника після перевищення дохіду в 1 млн

Якщо підприємець на єдиному податку перевищив обсяг доходу в 1 млн грн, але вирішив злукавити — закрити ФОП, а потім знову зареєструватися єдинником, він усе одно зобов'язаний використовувати РРО при розрахунках. Застосовувати касовий апарат у наступних податкових періодах треба незалежно від подальших змін обсягів доходу.

Сказано в індивідуальній податковій консультації ДФС в Одеській області від 20.11.2018 р. № 4889/ІПК/15-32-14-06-07.

Видача пропусків — не ознака трудових відносин

Роботодавець через суд довів, що видача перепусток виконавцям, з якими він співпрацював за договорами ЦПХДоговір цивільно-правового характеру, не є ознакою прихованих трудових відносин.

Інспектори, які прийшли до СПД з перевіркою, розгледіли в нормі договору цивільно-правового характеру про «обов'язок виконавця послуг дотримуватися пропускного режиму, правил корпоративної безпеки та поведінки відвідувачів на території товариства» ознаку трудового договору.

Договори ЦПХ з фізичними особами

Суд зазначив, що ці вимоги стосуються будь-яких сторонніх осіб, що перебувають на території підприємства: відвідувачів, орендарів, підрядників і навіть перевіряючих, адже й самі інспектори Держпраці в Запорізькій області поставили свої підписи, що ознайомлені з вищевказаними правилами, і це не робить їх працівниками підприємства.

Включення подібних умов до тексту договору ЦПХ зумовлено виконанням ЗУ «Про пожежну безпеку», ЗУ № 2899, Цивільного кодексу, умов договорів про надання охоронних послуг, КК і КпАП у частині дотримання правопорядку тощо.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14.11.2018 р. у справі № 0840/3020/18

Оформлення працівника заднім числом

Держпраці оштрафувала на 111690 грн підприємця, який не оформив трудові відносини із продавцем. Той звернувся до суду з документами, складеними заднім числом, і програв справу.

Як підприємцю оформити працівника

Раніше ФОП підписав акт інспекційного відвідування без зауважень і заперечень, а під час самої перевірки його працівник зізнався, що працює в магазині ФОП із березня 2014 року. Перевіряючим ані трудового договору, ані наказу про прийняття на роботу він не надав.

Суд установив, що документи підприємця — трудовий договір від 21.06.2018 р. й наказ № 1 від 21.06.2018 р. про прийняття працівника на роботу були складені після перевірки. А повідомлення до податкової ФОП узагалі не подавав, посилаючись на стан здоров'я, на що суд знайшов аргумент — ФОП міг надіслати його онлайн.

Рішення Черкаського окружного адмінсуду від 01.11.2018 р. у справі № 2340/3092/18.

Платити ЄСВ треба, навіть якщо ФОП призупинив діяльність

Навіть якщо підприємець призупинив діяльність, платити ЄСВЄдиний соціальний внесок він усе одно зобов'язаний — не менше від мінімальної суми: у 2018 році це 2457,18 грн на квартал, а в 2019-му — 2754,18 грн.

І раз на рік, до 10 лютого, треба подавати звіт із ЄСВ.

Про це нагадали податківці в індивідуальній консультації від 29.11.2018 р. № 5004/Г/99-99-13-02-03-14/ІПК.

Роздрукований електронний документ не вважається оригіналом

Податкова відповіла, що роздрукований на папері екземпляр електронного документа, отриманий через кабінет платника, не є оригіналом.

Оригіналом вважається електронний екземпляр листа, довідки, запиту тощо з обов'язковими реквізитами, у т. ч. з електронним підписом автора чи підписом, прирівняним до власного, й електронною відміткою часу (консультація в ЗІРЗагальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс податкової, підкатегорія 140.03).

При зміні адреси ФОП не потрібно переукладати договір про визнання ЕЦП

При зміні адреси реєстрації ФОП не повинен переукладати договір із податковою про визнання електронних документів для подання звітності онлайн (консультація в ЗІРЗагальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс податкової, підкатегорія 135.03).

Навіть якщо після переїзду змінилася податкова, у якій підприємець перебуває на обліку.

14 грудня — останній день для переходу на спрощену систему

Податкова нагадала: підприємці, які з I кварталу 2019 року хочуть працювати на спрощеній системі, мають подати до своєї податкової заяву й розрахунок доходу за попередній календарний рік не пізніше 14 грудня 2018 року.

Змінити систему оподаткування можна один раз на рік.

Перейти на єдиний податок можна, якщо протягом календарного року до переходу виконували вимоги, встановлені для відповідних груп платників ЄПЄдиний податок.

Ведете діяльність у своїй квартирі — маєте подати форму 20-ОПП

Якщо ваше місце проживання одночасно є місцем провадження підприємницької діяльності чи якимось чином пов'язане з нею, треба подати до податкової, де перебуваєте на обліку, повідомлення за формою № 20-ОПП.

Форма 20-ОПП подається щоразу, коли у ФОП з'являється майно, яке він використовує в госпдіяльності, або коли відбуваються зміни з тим, що є. Також 20-ОПП треба подавати протягом 10 робочих днів після реєстрації ФОП у Єдиному держреєстрі.

За законом об'єкти оподаткування й об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, — це будь-яке майно й дії, у зв'язку з якими в СПД виникає обов'язок щодо сплати податків: оренда чи придбання приміщення під магазин або кафе, обладнання, інструменти, транспорт, отримання доходу, обороти з реалізації товарів, операції з постачання товарів/послуг тощо (п. 22.1 ПКУ).

Нагадала ГУ ДФС у Волинській області

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки