ФОП на ЄП та криптовалюта: здійснення розрахунків та надання послуг з обміну

08 лютого 2024 Стане у пригоді для: Підприємці на ЄП

Криптовалюта стала невід’ємною частиною сучасного життя, і бажання людей зберігати свої заощадження в криптовалюті, а також використовувати її для розрахунків має багато об’єктивних підстав.

Українське законодавство знаходиться на шляху врегулювання правовідносин як для фізичних осіб, так і для бізнесу щодо всіх аспектів використання віртуальних активів.

Далі розглянемо, що потрібно знати ФОП на ЄП, які бажають в своїй діяльності отримувати платежі в криптовалюті та надавати послуги з її обміну.

ФОП та криптовалюта: здійснення розрахунків

Найбільш актуальним для підприємців, які працюють на ЄП, питанням щодо використання криптовалюти є те, чи мають вони право здійснювати нею розрахунки за реалізовані товари чи надані послуги.ФОП для ІТ

Адже покупці та клієнти часто самі пропонують розрахуватися однією з криптовалют, яка зберігається у них на електронному гаманці.

В даному випадку ФОП на ЄП потрібно мати на увазі, що на сьогодні податкова трактує будь-які розрахунки в криптовалюті як бартер, здійснювати який «єдинникам» заборонено.

ФОП та криптовалюта

Ст. 291.6 ПКУ визначає, що спрощена система оподаткування для ФОП 1-3 групи передбачає виключно грошову форму розрахунків.

В опрацюванні комітетів ВРУ знаходиться законопроект №10225-1, яким врегульовуються питання використання віртуальних активів, в тому числі і в підприємницькій діяльності, та визначається їх статус.

Проте наразі цим законопроектом не передбачається надання права «єдинникам» приймати оплату в криптовалюті.

Нагадаємо, що згідно п.4, ст. 298.2.3 ФОП на ЄП, які приймають платежі у негрошовій формі, при виявленні цього порушення будуть позбавлені права працювати на спрощеній системі оподаткування.

Чи можуть «єдинники» надавати послуги з обміну криптовалюти?

Згідно чинного законодавства, ФОПи на ЄП не можуть здійснювати операції посередництва, пов’язані з обміном криптовалюти.

Ст. 291.5.1 ПКУ визначено перелік видів діяльності, яку не мають права здійснювати ФОП на спрощеній системі оподаткування. В цьому переліку є і обмін іноземної валюти.

На даний момент криптовалюта не має визначеного статусу, проте можна припустити, що коли законопроект про віртуальні активи буде прийнято, то все одно ця форма діяльності буде недоступною для «єдинників».

Позиція ДПС з цього питання є однозначною, з роз’ясненням податківців можна ознайомитися на веб-порталі «ЗІР».

ФОП продаж за крпитвоалюту

При встановлені факту ведення діяльності, недозволеної для «єдинника», підприємця буде автоматично знято з спрощеної системи з першого числа кварталу, який слідує за тим, коли було виявлено порушення.

Дохід, отриманий з моменту виявлення порушення, буде підлягати оподаткуванню по ставці 18% ПДФО та 1,5% військового збору.

Тож, питання обороту віртуальних активів на сьогодні в Україні не врегульоване, і використання їх в своїй діяльності має великі ризики для підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування.Електронні гроші та ФОП

Рекомендуємо дотримуватися вимог щодо діяльності в рамках обраної податкової групи та моніторити зміни в законодавстві, які будуть регулювати здійснення фінансових операцій в криптовалюті.

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки