Товарні запаси і оборотність товару

22 липня 2020 Стане у пригоді для: Підприємці

У товарному бізнесі важливо, щоб склад не був завантажений надлишками і товар завжди був у наявності.

У чому проблема

Щоб оптимізувати товарні запаси, треба знизити витрати на зберігання, транспортування, обслуговування та повернення. Ніби все просто, але на ділі — ні.

Часто підприємці домовляються з постачальником про хорошу знижку, закуповують велику партію товару. Чи буде попит на товар — до кінця незрозуміло, але гроші в ньому вже заморожені, і витрати на утримання складу точно виростуть.

Так, продавці верхнього одягу залишилися із запасами весняних курток, плащів і пальт, які не змогли продати через карантин. А за аномально теплу зиму комусь не вдалося розпродати ще й запаси зимового взуття.

Завжди важливо відслідковувати зміни в структурі попиту.

Для деяких категорій товарів це критично, щось втрачає актуальність, у якихось позицій минає строк придатності, а постачальник відмовляється прийняти товар назад, і ФОП у розпачі розпродає товари за безцінь.

Є і зворотний бік. Продавці закуповують товар невеликими партіями, щоб тестувати попит. Зазвичай так роблять, коли тестують нішу, починають бізнес, відкривають нові напрями.

Але якщо продавець не зможе закрити попит, бо постачальник не встигає з виробництвом, занадто довга логістика до складу і до клієнта, частина замовлень може зірватися, а бізнес недоотримає прибуток.

Ведіть складський облік

Якщо працюєте в торгівлі, важливо все фіксувати: надходження, переміщення між складами, на точки, продажі, зберігання, повернення, інвентаризація. Це потрібно робити, навіть якщо ви маленький ФОП.

Такий контроль допомагає уникнути нестач, псування і компенсацій загублених товарів.

Ключові товарні звіти — за оборотами, залишками, прибутковістю, рухом товарів.

З облікових даних видно актуальний статус товару — де перебуває, який шлях пройшов.

Як вести облік: якщо асортимент невеликий, точок продажу і постачальників мало, достатньо таблиці Excel.

Автоматизувати облік можна в спецпрограмах (1С, Діловод, Торгсофт тощо).

Неведення обліку завжди призводить до фінансових втрат. А якщо працюєте за посередницькими договорами, вартість загубленого, зіпсованого або неврахованого товару потрібно буде компенсувати комітенту-власнику.

Працювати з асортиментом. Для нормування залишків товарів допомагає асортиментна матриця. Це таблиця з повним асортиментом товарів, які є в продажі у вашому наземному або інтернет-магазині. Як будувати асортиментну матрицю, ми не описуватимемо — це предмет окремої статті.

Коли аналізуєте звіти з продажів, робіть це в розрізі товарних груп, товарів окремо, за клієнтами, постачальниками.

У будь-якому разі плануйте запаси з резервом, щоб закрити весь план продажів на місяць, сезон.

Враховувати дефіцит і неліквід

При аналізі продажів виділяйте товари з підвищеним попитом і ті, що погано продаються.
Завалів треба позбуватися.

Приміром, якщо вам знадобиться кредит, банк може прийняти товарні залишки як заставу. Це ваш актив, але тільки якщо товар ліквідний і швидко обертається. А неліквід — у будь-якому разі баласт.

Завжди плануйте поставки ходового товару наперед. Приміром, у вас інтернет-магазин із бонусною системою для постійних клієнтів, але половина позицій зі статусом «немає в наявності»: від покупок у вас відмовляться навіть найбільш лояльні клієнти.

Дефіцит — це коли попит є, але товару на всіх не вистачає. Сьогодні «дефіцит» — більше про маркетинг та управління купівельною поведінкою. Але якщо ви продаєте товари, кількість яких обмежена, вам треба правильно управляти попитом, не забуваючи про фінансові показники.

Наприклад, у своєму інтернет-магазині ви продаєте одяг українських дизайнерів. Коли хтось із них анонсує випуск лімітованої колекції й у вас буде представлено лише кілька одиниць, — можете сміливо збирати оплати на попереднє замовлення і оформляти замовлення постачальнику на відшив.

Такий підхід не працює з недорогими товарами повсякденного користування, у цьому випадку потрібно забезпечити безперервний потік і потрібний запас на складі.

Оборотність товару

Оборотність товару показує, коли повернете вкладені в товар гроші з урахуванням прибутку.

Знаючи швидкість оборотності, буде зрозуміло, у який момент треба замовляти топові позиції, які варто збувати за лояльними цінами, а за якими на основі річної оборотності можна планувати закупівлі на наступний період.

Заморожувати гроші в звалищах товару, який довго не вдається продати, — погано для бізнесу. А чим вище оборотність, тем швидше повертаються вкладені гроші.

Алгоритм простий: контролювати кількість товарів з високою оборотністю та закуповувати їх частіше, якщо попит на такі товари сезонний — враховувати це.

Низька оборотність говорить про те, що вкладені гроші повернете нескоро, і, можливо, від закупівлі такого товару варто відмовитися.

Оборотність товару можна порахувати в днях (це строк оборотності) або в разах (коефіцієнт оборотності).

Основа розрахунку — три показники:

Середній товарний запас за період (ТЗсер). Це всі товари на складі в певний період — це може бути тиждень, місяць, квартал. Виражається в штуках або грошах за закупівельними цінами, без вашої націнки.

Можна порахувати ТЗсер. для конкретного товару.

Як рахувати: підсумуйте залишки на початок і кінець періоду та розділіть на 2.

Якщо аналізуєте запаси ще й на проміжні дати, за декадами, наприклад на 10 липня, 20 липня, 30 липня, формула така:

Де:

  • Т1, Т2, …, Тn — товарні запаси на різні дати періоду;
  • n — кількість дат аналізованого періоду.

Розрахунковий період (тиждень, місяць, рік). Для швидкопсувних товарів беріть тиждень, стандартний період для аналізу — місяць.

Товарообіг — це кількість продажів за обраний період.

Розрахунок оборотності в днях. Показує, за скільки днів продається середній запас аналізованого товару.

Формула:

Розрахунок оборотності в разах. Показує, скільки разів товар був проданий за аналізований період.

Формула:

Розглянемо на прикладі.

ФОП продає літнє взуття; проаналізувавши продажі червня, можна зробити прогноз, на скільки вистачить наявних запасів до наступної поставки. У червні було продано (товарообіг) 32 пари. На початок місяця на складі було 70 пар взуття, 10-го числа — 61 пара, 20-го числа — 34 пари, на кінець — 10 пар. Визначимо середній товарний запас і порахуємо оборотність.

ТЗсер = ((70 / 2) + 61 + 34 + (10 / 2)) / 4 − 1 = 45 пар — це більш точний розрахунок.

Або

ТЗсер = (70 + 10) / 2 = 40 пар

Обчислимо оборотність:

Обдн = 40 × 31 / 32 = 39 днів

На реалізацію середнього залишку в 40 пар потрібно 39 днів. Товару вистачає на місяць із гаком, отже, якщо робити замовлення постачальнику один раз на початку місяця, вдасться закривати попит на літній період.

Або оборотність у разах:

Обр = 32 / 40 = 0,80

Це означає, що за місяць середній товарний запас на 40 пар не реалізований. Якщо показник більше одиниці — 2, 3, 4, це говорить про те, що товар швидко обертається, він був проданий 2, 3, 4 рази за місяць.

Як аналізувати оборотність

Весь асортимент на одній торговій точці — для розуміння, продаж яких товарів приносить більше прибутку, а які попиту не мають. Причому якщо у вас наземний магазин, інстаграм та інтернет-магазин, топові товари й товари-аутсайдери можуть бути різні.

Порівнювати треба оборотність схожих товарних позицій у рамках однієї товарної групи, щоб побачити, які продаються краще. Якщо товари занадто відрізняються в ціні й призначенні, порівняння не має сенсу. Також слід враховувати сезонність товару: у різні періоди товар має свій строк оборотності, тому порівнюйте для визначення норми аналогічні періоди.

Один товар у розрізі різних точок. Наприклад, у вас мережа кав'ярень, ви проаналізували продажі й побачили, що сендвічі з тунцем — у топі продажів на точках біля бізнес-центрів, а на інших точках цей товар завжди в залишках, незважаючи на те що поставки менші. На підставі цього можна прийняти рішення: перемістіть запаси на точки, де товар продається краще, і збалансуйте потік поставок на майбутнє.

Один товар від різних виробників. Наприклад, частіше купують продукцію відомих марок або місцевих брендів, які використовують лише натуральну сировину. Тоді варто переглянути поставки інших брендів або відмовитися від них зовсім.

Автор: Олександра Джуріло, фінансовий аналітик

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки