Як єдиннику 2 групи позбутися податкового боргу?

24 серпня 2023

Протягом 2022 року ФОП-єдинник 2 групи не виплачує ЄП починаючи з березня. Зміст поданої декларації за 2022 рік відображає відсутність нарахувань ЄП за релевантні місяці. Однак у кабінеті податкової досі є нарахування. Подали скаргу до ДПСУ, у відповіді значиться, що помилку підкориговано, і нарахування знято. Однак у кабінеті досі висить обов'язок. Які дії слід вжити?

Як єдиннику 2 групи позбутися податкового боргу?

Зазначимо, що можливість несплати ЄПЄдиний податок для 1 та 2 групи виникла з квітня 2022 року. Однак ми ведемо розмову щодо березня. Однак, це не зовсім хороше формулювання і ЄП за березень все ж таки був погашений. Насправді існує проблема з тим, що фіскали не дуже поспішають із проведенням зняття релевантних нарахувань.

Рамки цієї проблеми були настільки неоднозначними, що за її вирішення взявся законодавець.

Так, Закон №3219 додав до змісту ПКУПодатковий кодекс України низку норм щодо цього аспекту (набрали чинності з 01.08.2023 року).

У подразд.8 розд. XX ПКУ було доповнено новим п.12, згідно з яким встановлюється, що стосовно єдинників, які використали своє право щодо несплати ЄП у розрізі підпункту 9.1. пункту 9 цього підрозділу, скасовується нарахована контролюючими інстанціями у повному обсязі суми у формі авансових внесків за ЄП, суми штрафних санкцій та пені як санкції за несплату або сплату не повною мірою авансових внесків у порядку та тимчасових рамках, передбачених цим Кодексом, за періоди з 1 квітня по 31 липня 2023 року.

Нарахування податкових зобов'язань щодо погашення сум єдиного податку для єдинників за періоди, за які була фактична сплата єдиного податку, відображеного у звітності, відповідно нараховуються.

Таким чином, для збереження нарахувань щодо ЄП для 1 та 2 груп за певний конкретний місяць з періоду з квітня 2022 до липня 2023 року, повинні дотримуватися 2 передумови: 1) Підприємець здійснив сплату ЄП за релевантний місяць; 2) у ЄП-звітності були відображені подібні зобов'язання щодо ЄП.

Важливо знати! За тими місяцями цього періоду, за якими ці вимоги не були виконаними, фіскалам потрібно самостійно видалити нараховані ними зобов'язання, штрафні санкції та пеню щодо ЄП для 1 та 2 групи.

Крім іншого подразд.8 разд.XX ПКУ було доповнено новим п.п.9-1.4.5 ПКУ, згідно з яким встановлюється, що у 2022 та 2023 роках при обчисленні величини податкового боргу щодо застосування підпунктів 8 підпункту 298.2.3 пункту 298.2 ст. . 298 ПКУ для єдинників 1 та 2 груп не зараховуються суми податкового боргу, що виникли за податкові періоди з 1 квітня 2022 року до 31 липня 2023 року.

ФОП-єдинник: чи потрібні накладні на товар, що надійшов?


Таким чином, борг щодо нарахування ЄП, який насправді відсутній, а фіскали не поспішають з його скасуванням, не вважатиметься тригером для збільшення податкового боргу у розрізі п.п.8 п.п.298.2.3 ПКУ. А саме за наявності такого боргу у ФОП, останнього неможливо скинути зі спрощенки з таких підстав.

Проте маємо доволі цікаву ситуацію. У змісті нового п.п.9-1.4.5 ПКУ розповідається про якісно будь-який борг, виникнення якого припадає на періоди з 1 квітня 2022 року до 31 липня 2023 року.

Приходимо до висновку, що це не обов'язково ставитиметься до «технічного» податкового боргу щодо ЄП для 1 та 2 групи.

Таким чином, вирішення законодавцем цієї проблеми знайшло себе у новій нормі, доданій до ПКУ. Тобто вирішення цього питання на рівні закону свідчить про його велике значення не лише для підприємців, а й для податківців.

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки