Як підприємцю сплачувати ЄСВ за себе

31 серпня 2020 Стане у пригоді для: Підприємці

Сплата ЄСВ дає право ФОП розраховувати на отримання лікарняних і декретних виплат, соцдопомоги, а в майбутньому, можливо, і пенсії від держави.

ЄСВ — обов'язковий платіж для підприємців на загальній системі та на єдиному податку. Податкова стежить за вашими платежами, тож якщо прострочите сплату внеску навіть на один місяць, вона спочатку нагадає, що за вами боржок, потім знайде спосіб його стягнути.

Звіт із ЄСВ у підприємця 

Коли платити ЄСВ

ЄСВЄдиний соціальний внесок нараховується щомісяця, але платити можна раз на квартал, включно до 19-го числа місяця, що йде за кварталом, за який сплачують внесок.

Останній день сплати ЄСВ у 2020 році:

 • за I квартал — 20 квітня;
 • за II квартал — 20 липня;
 • за III квартал — 19 жовтня;
 • за IV квартал 2020 року — 19 січня 2021 року.

Останній день сплати ЄСВ переноситься, якщо припадає на вихідний: внесок треба встигнути сплатити на наступний за ним робочий день.

Якщо вам зручніше платити ЄСВ щомісяця, оплату треба вносити до 19-го числа місяця.

Підприємцям, які зареєструвалися в кінці чи в середині місяця, ЄСВ доведеться внести за весь місяць.

Звіт з ЄСВ подається за формою Д5 раз на рік, до 10 лютого. Тобто за 2020 рік треба відзвітувати до 9 лютого 2021-го.

1100 грнмінімальний місячний платіж з ЄСВ з вересня 2020 році

Розмір ЄСВ 

Ставка ЄСВ — 22%, сума, з якої обчислюємо внесок, зветься базою нарахування.

Підприємець на єдиному податку сам визначає, з якої суми розраховувати внесок.

При цьому база нарахування ЄСВ за місяць повинна бути не меншою за мінімальну зарплату — 5000 грн не більшою від 15 мінімалок — це 75000 грн (з січня по серпень включно було 4723 грн і 70845 грн, відповідно).

Мінімальний платіж з ЄСВ із вересня 2020 року — 1100 грн на місяць.

Обчислюється ЄСВ так: 5000 грн × 22% = 1100 грн/міс. Помножимо на 3 місяці в кварталі й отримаємо мінімальний платіж.

С января по август включительно: 4723 × 22% = 1039,06 грн/міс (за виключенням карантинних місяців, коли ЄСВ можна було не платити).

Для підприємців на загальній системі діють інші правила.

ЄСВ у ФОП: платити в будь-якому разі, можна готівкою, розстрочки немає

ЄСВ за себе у 2020 році

Через карантин усіх ФОП звільнили від сплати ЄСВ за себе за три місяці — березень, квітень, травень.

Якщо сплачуєте мінімальну суму ЄСВ та скористалися звільненням від сплати внеску, в 2020 році ваші платежі з внеску повинні бути такими:

 • січень — 1039,06 грн
 • лютий — 1039,06 грн
 • березень — 0 грн
 • квітень — 0 грн
 • травень — 0 грн
 • червень — 1039,06 грн
 • липень — 1039,06 грн
 • серпень — 1039,06 грн
 • вересень — 1100 грн
 • жовтень — 1100 грн
 • листопад — 1100 грн
 • грудень — 1100 грн

Якщо сплачували поквартально, суми будуть виглядати так:

 • за I квартал — 2078,12 грн;
 • за II квартал — 1039,06 грн;
 • за III квартал — 3178,12 грн;
 • за IV квартал — 3300 грн.

Як розраховують ЄСВ підприємці-загальносистемники

База нарахування ЄСВ — це сума доходу (прибутку), з якої ви сплачуєте ПДФОПДФО оподатковується чистий дохід — різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручкою в грошовій і негрошовій формі) та документально підтвердженими витратами, пов'язаними з підприємницькою діяльністю (п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464).. Йдеться про суму, яка є різницею між виручкою й витратами, що пов'язані з підприємницькою діяльністю та підтверджені документами. Тобто ЄСВ ви сплачуєте у розмірі 22% від чистого доходу за квартал.

Розглянемо на прикладі.

В I кварталі ваш чистий дохід склав:

— за січень — 25 тис. грн; ЄСВ = 5,5 тис. грн (25 тис. × 22%);

— за лютий — 36 тис. грн; ЄСВ = 7920 грн (36 тис. × 22%);

— за березень — 15 тис. грн; ЄСВ = 3,3 тис. грн (15 тис. × 22%).

Сума ЄСВ, яку слід сплатити за III квартал = 16720 грн.

Підприємець на загальній системі

Втім може так статися, що грошей сплатити повну суму ЄСВ немає. Тоді дозволяється внести авансовий платіж в мінімальному розмірі — 3117,18 на квартал (консультація в ЗІР, підкатегорія 301.09).

Але за підсумками року на підставі даних у податковій декларації треба буде доплатити суму внеску, якої бракує. Доплата вноситься до або в день подання звіту Д5 (консультація в ЗІР, підкатегорія 301.04.02).

Ось приклад:

За I квартал вам слід було сплатити ЄСВ — 16720 грн, але грошей вистачило лише на авансовий платіж у 3117,18 грн. Отже, за підсумками року ви маєте доплатити за I квартал 13602,82 грн ЄСВ.

Максимальна база нарахування ЄСВ — 70845 грн. 

Якщо в звітному кварталі доходу немає, ЄСВ все одно потрібно платити, той самий мінімальний платіж — 3117,18 грн за квартал, тобто 22% від мінімальної зарплати.

Сплатити ЄСВ за 2019 рік за підсумками подання звітності треба до 10 лютого 2020 року, після декларування доходу за рік.

Як платити ЄСВ, якщо підприємець — найманий працівник

Платити ЄСВ як ФОП ви все одно зобов'язані.

Буває таке, що ФОП працює за трудовим договором на компанію й підприємницької діяльності не веде. Роботодавець платить за нього ЄСВ як за найманого працівника й подає звітність.

Підприємець вирішує ЄСВ «за себе» не платити, щоб не було подвійного оподаткування. Рішення хибне. У законодавстві не прописано, що підприємець, за якого ЄСВ платить роботодавець як за найманого працівника, може не сплачувати внесок за себе.

Переплата з ЄСВ: як повернути

Хто може не платити ЄСВ

Законно не сплачують ЄСВ за себе підприємці — пенсіонери за віком і підприємці-інваліди. Тому часто діти оформлюють підприємництво на своїх батьків-пенсіонерів, щоб мінімізувати оподаткування.

Ви не отримуєте доходу й перебуваєте в декреті; хворієте й не ведете діяльності — від сплати ЄСВ ви не звільняєтесь. Раз на квартал маєте платити до бюджету хоча б мінімальну суму.

«Сплячі» ФОП

Підприємці на загальній системі, які з 01.01.2017 р. по 03.06.2020 р. не отримували дохід від діяльності, який оподатковується ПДФО, але свій ФОП не закрили, мають право на списання заборгованості й штрафів з ЄСВ.

Таке право надає ЗУ № 592.

Для цього, починаючи з 3 червня і протягом 90 календарних днів треба подати держреєстратору заяву про припинення підприємницької діяльності. А якщо раніше не подали — ще й звітність з ЄСВ за період з 01.01.2017 р. по 03.06.2020 р.

Після того як податківці отримають підтвердження, що ці дії ви виконали — вас зняли з обліку як ФОП і як платника ЄСВ. Вони проведуть камеральну перевірку і, якщо виявлять, що доходів за період з 01.01.2017 р. по 03.06.2020 р. дійсно не було, приймуть рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або мотивоване рішення про відмову.

«Сплячі» ФОП на єдиному податку не можуть скористатися можливістю списати заборгованість з ЄСВ.

Мобілізовані підприємці

Підприємці без найманих працівників, яких призвали в ЗСУ у зв'язку з мобілізацією, на особливий період, на весь строк військової служби звільняються від сплати ЄСВ за себе (п. 92 ч. 2 розд. VIII ЗУ № «Про ЄСВ», ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»). Звітність з ЄСВ не подають.

Звільнення починає діяти: з першого календарного дня місяця призову до останнього календарного дня місяця, у якому ФОП демобілізувався або завершив лікування/реабілітацію (абз. 2 п. 7 розд. IV Інструкції Мінфіну № 449).

Протягом 10 днів після демобілізації треба подати до податкової заяву і копію військового квитка або інший документ, де зазначені дані про призов.

Якщо після демобілізації ФОП знаходиться на реабілітації у зв'язку з виконанням обов'язків з мобілізації, документи він може подати протягом 10 днів після закінчення лікування (консультація в ЗІР, категорія 301.04.02).

Підприємці-контрактники не звільняються від сплати ЄСВ за себе (консультація в ЗІР, категорія 301.04.02).

ФОП з найманими працівниками. Від сплати ЄСВ за себе не звільняються, але на період мобілізації можуть призупинити діяльність і звільнити працівників на підставі п. 3 ч. 1 ст. 36 і п. 10 ч. 1 ст. 40 КЗпП. І цілком законно матимуть право не платити ЄСВ.

Якщо ж діяльність ведеться і є працівники, ФОП-загальносистемник платить 22% ЄСВ від доходу, а єдинник в розмірі не менше мінімального, тобто 22% від мінімалки.

Як можна сплатити ЄСВ

Сплатити ЄСВ можна з підприємницького чи карткового рахунку, а ще готівкою через касу банку і навіть через термінал.

Якщо на рахунку ФОП нема грошей, ви можете заплатити ЄСВ готівкою через касу банку, це не вважатиметься порушенням (консультація в ЗІР, підкатегорія 301.09).

Якщо перераховувати ЄСВ з картки, вона має бути оформлена на ім'я підприємця: це може бути картковий рахунок ФОП або платіжна картка, оформлена на вас як фізособу.

У платіжці обов'язково зазначається ПІБ підприємця і його податковий номер, найменування та реквізити одержувача, у призначенні платежу — період, за який сплачуєте внесок.

Дізнатися актуальні реквізити для сплати ЄСВ можна в кабінеті платника, на сайті ДПС або в крайньому разі у вашій податковій.

Відповідаєте за правильність реквізитів ви. Якщо не перевірили їхню актуальність і заплатили не на той рахунок, виникне заборгованість, яку доведеться погасити.

Заборгованість із ЄСВ

Часті причини, з яких підприємці прострочують сплату податків, — забувають сплатити або перераховують гроші на хибний рахунок. А щойно зареєстровані ФОП, у яких ще немає доходу, можуть бути взагалі не в курсі, що зобов'язані платити внесок.

Ці причини не є поважними для податкової. За несплату або несвоєчасну сплату ЄСВ, крім самої суми заборгованості, доведеться сплатити:

 • штраф — 20% суми несплаченого внеску;
 • пеню — 0,1% суми недоплати ЄСВ за кожен день прострочення оплати.

Заборгованість з ЄСВ називається недоїмкою, перевірити, чи є у вас недоїмка, можна в кабінеті платника, але там інформація може відображатися некоректно і бувають неточності.

Якщо не впевнені, що немає заборгованості, — можна зробити звірку з податковою.

Строк давності до заборгованості та штрафних санкцій за ЄСВ не застосовується: навіть через п'ять років вас може спіткати штраф і пеня. Якщо ви виявили, що винні, — заплатіть. Податкова все одно знайде можливість стягнути з вас заборгованість.

За несплату і несвоєчасну сплату ЄСВ застосовуються і адмінштрафи:

 • якщо заборгованість до 5100 грн, оштрафують на 680–1360 грнВід 40 до 80 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.;
 • понад 5100 грн — штраф від 1360 до 2040 грнВід 80 до 120 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян..

А за повторне порушення оштрафують вже на 2550–5100 грнВід 150 до 300 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян..

З вини банку виникла заборгованість із ЄСВ

Заборгованість із ЄСВ може виникнути через банк.

Наприклад, підприємець сплатив ЄСВ в належний строк, але банк вчасно не перерахував гроші на рахунок податкової. Як результат — заборгованість із внеску, про яку ФОП може навіть не підозрювати, адже він усе зробив правильно і вчасно.

Якщо ви потрапили в таку ситуацію й податкова вимагає сплатити штраф і пеню за прострочення, треба діяти так.

Надіслати лист до податкової та пояснити, що оплату за ЄСВ затримав банк. На підтвердження своєчасної сплати внеску додайте до листа копію квитанції про сплату або платіжне доручення, засвідчене банком.

Тоді штраф і пеню за кожен день прострочення буде зобов'язаний сплатити вже банк.

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки