Як підприємцю сплачувати ЄСВ за себе

16 січня 2022 Стане у пригоді для: Підприємці

Сплата ЄСВ дає право ФОП розраховувати на отримання лікарняних і декретних виплат, соцдопомоги, а в майбутньому, можливо, і пенсії від держави.

ЄСВ — обов'язковий платіж для підприємців на загальній системі та на єдиному податку. Податкова стежить за вашими платежами, тож якщо прострочите сплату внеску навіть на один місяць, вона спочатку нагадає, що за вами боржок, потім знайде спосіб його стягнути.

Коли платити ЄСВ

ЄСВЄдиний соціальний внесок нараховується щомісяця, але платити можна раз на квартал, включно до 19-го числа місяця, що йде за кварталом, за який сплачують внесок.

Останній день сплати ЄСВ у 2022 році:

 • за IV квартал 2021 року — 19 січня 2022 року;
 • за I квартал — 19 квітня;
 • за II квартал — 19 липня;
 • за III квартал — 19 жовтня;
 • за IV квартал 2022 року — 19 січня 2023 року.

Останній день сплати ЄСВ переноситься, якщо припадає на вихідний: внесок треба встигнути сплатити на наступний за ним робочий день. Втім у 2022 році таких перенесень не буде.

Якщо вам зручніше платити ЄСВ щомісяця, оплату треба вносити до 19-го числа місяця.

Підприємцям, які зареєструвалися в кінці чи в середині місяця, ЄСВ доведеться внести за весь місяць.

Звіт з ЄСВ подається раз на рік, за 2021 рік треба відзвітувати до 9 лютого 2022-го.

1430 грнмінімальний місячний платіж з ЄСВ з січня по вересень

Розмір ЄСВ для ФОП на єдиному податку

Ставка ЄСВ — 22%, сума, з якої обчислюємо внесок, зветься базою нарахування.

Підприємці на єдиному податку сам визначає, з якої суми розраховувати внесок. Але зазвичай сплачують мінімальний платіж — 22% від мінімальної зарплати.

База нарахування ЄСВ за місяць повинна бути не меншою за мінімальну зарплату:

 • з січня по вересень включно — 6500 грн (ЕСВ = 22% от 6500);
 • з жовтня по грудень включно — 6700 грн (ЕСВ = 22% от 6700).

І не більшою від 15 мінімалок, а максимальна база для нарахування ЄСВ у 2022 році складає: 

 • з січня по вересень включно — 97500 грн (ЕСВ = 22% от 97,5 тыс. грн);
 • з жовтня по грудень включно — 100 500 грн (ЕСВ = 22% от 100 500 грн).

Як розрахувати ЄСВ

Мінімальний платіж з ЄСВ із січня по вересень 2022 року — 1430 грн на місяць.

Обчислюється ЄСВ так: 6500 грн × 22% = 1430 грн/міс. Помножимо на 3 місяці в кварталі й отримаємо мінімальний квартальний платіж — 4290 грн.

З жовтня мінімальна зарплата підвищиться до 6700 грн, тож зросте й мінімальний платіж з ЄСВ: 6700 × 22% = 1474 грн/міс.  4422 грн в квартал.

ЄСВ у ФОП: платити в будь-якому разі, можна готівкою, розстрочки немає

Для підприємців на загальній системі діють інші правила.

ЄСВ за себе у 2022 році

Якщо сплачували поквартально, суми будуть виглядати так:

 • за I квартал — 4290 грн;
 • за II квартал — 4290 грн;
 • за III квартал — 4290 грн;
 • за IV квартал — 4422 грн.

Як розраховують ЄСВ підприємці-загальносистемники

База нарахування ЄСВ — це сума доходу (прибутку), з якої ви сплачуєте ПДФОПДФО оподатковується чистий дохід — різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручкою в грошовій і негрошовій формі) та документально підтвердженими витратами, пов'язаними з підприємницькою діяльністю (п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464).. Йдеться про суму, яка є різницею між виручкою й витратами, що пов'язані з підприємницькою діяльністю та підтверджені документами. Тобто ЄСВ ви сплачуєте у розмірі 22% від чистого доходу за квартал.

Розглянемо на прикладі.

В I кварталі ваш чистий дохід склав:

— за січень — 25 тис. грн; ЄСВ = 5,5 тис. грн (25 тис. × 22%);

— за лютий — 36 тис. грн; ЄСВ = 7920 грн (36 тис. × 22%);

— за березень — 15 тис. грн; ЄСВ = 3,3 тис. грн (15 тис. × 22%).

Сума ЄСВ, яку слід сплатити за I квартал = 16720 грн.

Підприємець на загальній системі

Втім може так статися, що грошей сплатити повну суму ЄСВ немає. Тоді дозволяється внести авансовий платіж в мінімальному розмірі — 4290 грн на квартал (консультація в ЗІР, підкатегорія 301.09).

Але за підсумками року на підставі даних у податковій декларації треба буде доплатити суму внеску, якої бракує. Доплата вноситься до або в день подання звіту з ЄСВ (консультація в ЗІР, підкатегорія 301.04.02).

Максимальна база нарахування ЄСВ — 97500 грн/міс. з січня по вересень. 100 500 грн — з жовтня по грудень.

Не отримали прибутку. Раніше ЄСВ все одно потрібно платити, той самий мінімальний платіж. Але з 2021 року ФОП-загальносистемників звільнили від сплати внеску за місяці без прибутку або коли спрацювали в мінус.  

Сплатити ЄСВ за 2021 рік за підсумками подання звітності треба до 9 лютого 2022 року, після декларування доходу за рік. Тобто за I–III квартали сплачуєте в квартальні строки, а за підсумками року — після декларування доходу.

Як платити ЄСВ, якщо підприємець — найманий працівник

Буває таке, що ФОП працює за трудовим договором на компанію й підприємницької діяльності не веде. Роботодавець платить за нього ЄСВ як за найманого працівника й подає звітність.

Раніше такі ФОП зобов'язані були платити ЄСВ за себе, не дивлячись на те, що внесок за них сплачував роботодавець. Але з 01.01.2021 року це можна не робити.

Тепер в законодавстві прописано, що підприємець, за якого ЄСВ платить роботодавець, може не платити ЄСВ за себе.

Але є умови (ч. 6 ст. 4 ЗУ «Про ЄСВ»):

 1. ФОП повинен працювати як найманий працівник за основним місцем роботи. Це стосується ФОП-єдинників й загальносистемників, які платять ЄСВ за себе з чистого доходу.
 2. Звільнення від сплати ЄСВ за себе діє тільки за ті місяці, коли внесок за такого ФОП сплатив роботодавець, й розмір внеску не менше мінімального, в 2022 році це 1430 грн в місяць. Якщо ви, припустимо, пішли у відпустку без збереження зарплати, роботодавець вам ніяких виплат не нарахував і ЄСВ не сплатив, за такий місяць внесок ви повинні сплатити самі за себе.

Переплата з ЄСВ: як повернути

Хто може не платити ЄСВ

Законно не сплачують ЄСВ за себе підприємці — пенсіонери за віком і підприємці-інваліди. Тому часто діти оформлюють підприємництво на своїх батьків-пенсіонерів, щоб мінімізувати оподаткування.

З 01.01.2021 року в число тих, хто може не платити ЄСВ увійшли незалежні професіонали та члени фермерських господарств, які є пенсіонерами й отримують пенсію за віком або за вислугу років, а також якщо вони є особами з інвалідністю (отримують пенсію або соціальну допомогу) .

А ось якщо ви не отримуєте доходу й перебуваєте в декреті; хворієте й не ведете діяльності — від сплати ЄСВ ви не звільняєтесь. Раз на квартал маєте платити до бюджету хоча б мінімальну суму.

Мобілізовані підприємці

Підприємці без найманих працівників, яких призвали в ЗСУ у зв'язку з мобілізацією, на особливий період, на весь строк військової служби звільняються від сплати ЄСВ за себе (п. 92 ч. 2 розд. VIII ЗУ № «Про ЄСВ», ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»). Звітність з ЄСВ не подають.

Звільнення починає діяти: з першого календарного дня місяця призову до останнього календарного дня місяця, у якому ФОП демобілізувався або завершив лікування/реабілітацію (абз. 2 п. 7 розд. IV Інструкції Мінфіну № 449).

Протягом 10 днів після демобілізації треба подати до податкової заяву і копію військового квитка або інший документ, де зазначені дані про призов.

Якщо після демобілізації ФОП знаходиться на реабілітації у зв'язку з виконанням обов'язків з мобілізації, документи він може подати протягом 10 днів після закінчення лікування (консультація в ЗІР, категорія 301.04.02).

Підприємці-контрактники не звільняються від сплати ЄСВ за себе (консультація в ЗІР, категорія 301.04.02).

ФОП з найманими працівниками. Від сплати ЄСВ за себе не звільняються, але на період мобілізації можуть призупинити діяльність і звільнити працівників на підставі п. 3 ч. 1 ст. 36 і п. 10 ч. 1 ст. 40 КЗпП. І цілком законно матимуть право не платити ЄСВ.

Якщо ж діяльність ведеться і є працівники, ФОП-загальносистемник платить 22% ЄСВ від доходу, а єдинник в розмірі не менше мінімального, тобто 22% від мінімалки.

Як можна сплатити ЄСВ

Сплатити ЄСВ можна з підприємницького чи карткового рахунку, з особистої картки, а ще готівкою через касу банку і навіть через термінал.

Якщо на рахунку ФОП нема грошей, ви можете заплатити ЄСВ готівкою через касу банку, це не вважатиметься порушенням (консультація в ЗІР, підкатегорія 301.09).

Якщо перераховувати ЄСВ з картки, вона має бути оформлена на ім'я підприємця: це може бути картка, оформлена на вас як фізособу.

У платіжці обов'язково зазначається ПІБ підприємця і його податковий номер, найменування та реквізити одержувача, у призначенні платежу — період, за який сплачуєте внесок.

Дізнатися актуальні реквізити для сплати ЄСВ можна в кабінеті платника, на сайті ДПС або у вашій податковій.

Відповідаєте за правильність реквізитів ви. Якщо не перевірили їхню актуальність і заплатили не на той рахунок, виникне заборгованість, яку доведеться погасити.

Заборгованість із ЄСВ

Часті причини, з яких підприємці прострочують сплату податків, — забувають сплатити або перераховують гроші на хибний рахунок. А щойно зареєстровані ФОП, у яких ще немає доходу, можуть бути взагалі не в курсі, що зобов'язані платити внесок.

Ці причини не є поважними для податкової. За несплату або несвоєчасну сплату ЄСВ, крім самої суми заборгованості, доведеться сплатити:

 • штраф — 20% суми несплаченого внеску;
 • пеню — 0,1% суми недоплати ЄСВ за кожен день прострочення оплати.

Заборгованість з ЄСВ називається недоїмкою, перевірити, чи є у вас недоїмка, можна в кабінеті платника, але там інформація може відображатися некоректно і бувають неточності.

Якщо не впевнені, що немає заборгованості, — можна зробити звірку з податковою.

Строк давності до заборгованості та штрафних санкцій за ЄСВ не застосовується: навіть через п'ять років вас може спіткати штраф і пеня. Якщо ви виявили, що винні, — заплатіть. Податкова все одно знайде можливість стягнути з вас заборгованість.

За несплату і несвоєчасну сплату ЄСВ застосовуються і адмінштрафи:

 • якщо заборгованість до 5100 грн, оштрафують на 680–1360 грнВід 40 до 80 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.;
 • понад 5100 грн — штраф від 1360 до 2040 грнВід 80 до 120 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян..

А за повторне порушення оштрафують вже на 2550–5100 грнВід 150 до 300 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян..

З вини банку виникла заборгованість із ЄСВ

Заборгованість із ЄСВ може виникнути через банк.

Наприклад, підприємець сплатив ЄСВ в належний строк, але банк вчасно не перерахував гроші на рахунок податкової. Як результат — заборгованість із внеску, про яку ФОП може навіть не підозрювати, адже він усе зробив правильно і вчасно.

Якщо ви потрапили в таку ситуацію й податкова вимагає сплатити штраф і пеню за прострочення, треба діяти так.

Надіслати лист до податкової та пояснити, що оплату за ЄСВ затримав банк. На підтвердження своєчасної сплати внеску додайте до листа копію квитанції про сплату або платіжне доручення, засвідчене банком.

Тоді штраф і пеню за кожен день прострочення буде зобов'язаний сплатити вже банк.

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки