Що вважається доходом підприємця-єдинника

01 січня 2019 Стане у пригоді для: Підприємці на ЄП

Податковий кодекс містить список операцій, надходження за якими потрібно включати в дохід на єдиному податку. Податківці вважають, що підприємці мають запам'ятати їх і не сперечатися. Проте помилки при визначенні оподатковуваного доходу — поширена причина штрафів.

Із цієї статті ви дізнаєтеся, чому важливо правильно визначати дату отримання доходу, які надходження включати в оподатковуваний дохід, а які ні, щоб не переплачувати податки й не марнувати час на суперечки з фіскалами.

Що таке дохід підприємця

На спрощеній системі доходом вважають гроші, які підприємець отримав від ведення діяльності готівкою та на рахунок. Але є нюанси.

Витрати на ведення бізнесу — ваш клопіт, і вони ніяк не впливають на суму, з якої, приміром, 3-я група розраховує єдиний податок.

На спрощеній системі заборонені негрошові розрахунки — бартер і взаємозалік, електронні гроші, розрахунки векселем — з ними взагалі не можна мати справу.

Все, що потрібно знати підприємцю про книгу обліку доходів

Чому важлива дата отримання доходу

Неправильне визначення дат доходу може стати критичним для ФОПФізична особа — підприємець 3-ї групи, призвести до неправильного розподілу доходу по звітних періодах і недоплати єдиного податку в окремих кварталах.

Також дата отримання доходу може вплинути на визначення річного доходу, на який у всіх груп установлені граничні розміри, а перевищення тягне за собою зміну групи або системи оподаткування:

Група єдиного податку Максимально дозволений обсяг доходу за рік Санкції
1-а група 1 млн грн перехід на 2-гу або 3-ю групу
2-а група 5 млн грн перехід на 3-ю
3-я група 7 млн грн перехід на загальну систему

Нові ліміти для єдинників

Від суми перевищення треба сплатити 15% єдиного податку.

Які враховувати доходи

Із виручкою від продажу товарів, виконання робіт і надання послуг усе просто. Ви відносите до доходу всю суму датою отримання грошей готівкою чи на рахунок.

Якщо приймаєте оплати через платіжний термінал, доходом вважається сума, яка надійшла на рахунок.

Аванс й передоплата від покупців і замовників. Ці суми треба включати до доходу, навіть якщо ще не виконали зобов'язання за угодою.

Якщо покупець віддав передоплату за товар у жовтні, а товар ви йому передали тільки через місяць, дохід слід показати вже в III кв., а не в IV кв., коли фактично виконали свої зобов'язання.

Буває, що ФОПФізична особа — підприємець свою частину роботи за угодою виконав, а грошей не отримав, тож і в дохід вартість своїх послуг включати не повинен.

Дохід у валюті включаєте до доходу суму в гривні на дату надходження грошей на валютний рахунок за курсом НБУ, який діяв на дату надходження грошей на валютний рахунок.

Валюту можете продати коли заманеться, навіть якщо продасте дорожче, ніж курс на дату віднесення до доходу, різницю включати в дохід не потрібно.

Ось як це виглядає:

20 червня на валютний рахунок ФОП надійшла оплата за угодою з іноземним контрагентом— $1000.

Курс НБУ цього дня становив — $ 100 / 2633 грн.

Ваш підприємницький дохід: 26330 грн. Незважаючи на те що фактично продати валюту ви можете в інший день за іншим курсом.

Якщо вам заманеться провести перерахунок валюти за курсом на кінець кварталу, так робити не треба (консультація в ЗІР, підкатегорія 107.04).

І ще, не можна самовільно віднімати комісію банку: до доходу має потрапити вся сума, прописана в договорі з іноземним контрагентом, перерахована в гривні (консультація в ЗІР, підкатегорія 107.04).

Для підприємців, які займаються вендинговим бізнесом — торгують кавою, снеками, лінзами з автоматів (без РРОРеєстратор розрахункових операцій (касовий апарат).), — датою отримання доходу вважається дата, коли ви дістали гроші з автомата (п. 292.7 ПКУ). Якщо покупці розплачуються через автомат не грішми, а жетонами чи картками, датою отримання доходу буде дата продажу жетона.

До доходу треба включити поворотну фінансову допомогу, але лише суму, яку не повернули протягом 12 календарних місяців з дати отримання (пп. 3 п. 292.11 ПКУ).

Включати в дохід у перший день після закінчення 12 місяців від дня отримання всієї суми допомоги.

Як ФОП надати поворотну фіндопомогу самому собі
До доходу відносять не лише гроші, а й безкоштовно отримані товари, роботи чи послуги, тобто їхню вартість. Визначається виходячи з цін на аналогічні товари, роботи чи послуги на момент укладення договору.

Безкоштовну передачу потрібно скріплювати письмовим договором. Якщо договору нема, вартість безкоштовних товарів та інших благ доведеться включити до вашого доходу, але не підприємницького, а звичайної фізособи, сплатити з неї ПДФОПодаток на доходи фізичних осіб 18% та військовий збір 1,5% і подати податкову декларацію (консультація в ЗІР, підкатегорія 107.04).

Дата отримання доходу в такому випадку — це дата підписання акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Якщо уклали договір оренди — здаєте нерухомість і включили в щомісячний платіж вартість комуналки, вам доведеться віднести цю суму до доходу. І якщо на 2-й групі це не впливає на розмір ЄПЄдиний податок, то підприємець 3-ї групи має сплатити 5% податку з грошей на комуналку.

Спірні ситуації

Дохід посередника — це винагорода, яку підприємець отримує за договорами комісії, доручення, агентським або договорами транспортного експедирування (п. 292.4 ПКУ, консультація в ЗІР, підкатегорія 107.04).

Зараз податкова наполягає: в книзі обліку доходів підприємець фіксує всю суму, яку отримав від кінцевого покупця на рахунок або готівкою. А в декларацію з єдиного податку зараховує тільки винагороду, яка йому належить за послуги згідно з договором (консультація в ЗІР, підкатегорія 107.07).

Як туристичний агент ви отримали 23 тис. грн від клієнта, в агентському договорі зафіксована ваша винагорода — 10%, це 2300 грн. У книзі обліку доходів ви відображаєте 23 тис. грн, а в декларації — 2300 грн.

Головне — зберігати договори, акти й розрахункові документи за такими угодами не менше трьох років. Податкова може запитати, чому в книзі за період одна сума, а в декларації інша.

Наразі податкова погоджується, що за наявності підтвердних документів ви включаєте до доходу лише суму винагороди. Але ми рекомендуємо підстрахуватись і прописувати в посередницьких договорах умову, за якою винагорода надходить вам від комітента, тоді контролерам не буде за що зачепитися. 

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки