Як представники бізнесу спроможні оформити відшкодування збитків від військової агресії РФ на території України? Поради юристів
28 червня 2023
Війна в Україні вже триває понад рік і не припиняється. За час російської агресії на території України постраждало не лише мирне населення, а й представники бізнесу, які зазнали величезних збитків із цієї причини. Так для здійснення об'єктивної можливості отримання компенсації слід подумати про негайні дії в цьому питанні вже сьогодні.
У даному матеріалі ми ознайомимо вас із необхідним переліком дії, які потрібно зробити для подальшого можливого отримання компенсації. Особливо у світлі підтримки України у цьому питанні з боку міжнародної спільноти.
Як Європа підтримує Україну щодо відшкодування збитків?
17 травня 2023 року на Саміті Ради Європи було винесено постанову про створення розширеної часткової угоди про реєстр збитків, заподіяної внаслідок збройної агресії з боку РФ щодо України.
43 держави, а також країни-члени Європейського союзу погодилися, а також висловили своє бажання приєднатися до цього Реєстру, анонсованого учасниками Саміту глав держав та Ради Європи, який мав місце у Рейк'явіку 16-17 травня 2023 року.Змістом цієї Постанови зазначалося, що робота Реєстру, в тому числі цифрова платформа з усіма даними щодо претензій та наявної в них доказової бази, має стати першим компонентом для створення майбутнього міжнародного механізму компенсації, який впроваджуватиметься як окремий міжнародний інструмент у продовження співпраці з Україною. .
Точну форму майбутнього механізму компенсації ще слід визначити, однак вона зможе включати у складі комісію щодо розгляду претензій, а також компенсаційний фонд для цілей розслідування та розгляду претензій та/або виплати компенсації за завдані збитки, визнані міжнародно-протиправними діями РФ на території України та проти її.
Зауважте, що перші кроки для створення міжнародного механізму для здійснення компенсації жертвам російської агресії вже проклали. За даних причин бізнесу, який постраждав від військової агресії РФ, вже сьогодні необхідно починати діяти для можливого отримання відшкодування у майбутньому.
Так, єдиним способом на національному рівні залишається здійснення комплексу самостійних дій. А саме подання позовної заяви щодо стягнення матеріальних збитків на адресу РФ.
Такі судові рішення вже існують. Тому рекомендуємо не зволікати.
У наступному розділі ознайомимо вас із важливими процесуальними кроками та деталями, про які слід знати компаніям та підприємцям для отримання рішення національного суду з метою втілення цього питання у майбутньому.
Чому вже зараз потрібно звертатися до суду з релевантним позовом?
Причин цього досить багато.
Наведемо основні з них:
- Оформлення документації та збирання доказової бази, тривалий розгляд справи, відправка документів на адресу відповідача займає чимало часу;
- Рішення суду не втрачатиме своєї актуальності. Навпаки, останнє буде належним підтвердженням цього факту (псування/знищення/пошкодження власності та величини завданих збитків. А також стане окремою передумовою для податківців для звільнення від податків на нерухомість або безготівкового списання активів;
- За будь-якого розкладу питання щодо вилучення майна РФ в Україні та за кордоном буде вирішеним. Наприклад, нещодавно у ЗМІ опублікували новину: Генпрокурор США вперше акцептував можливість передачі на адресу України конфіскованих російських активів для відновлення країни. І подібна передача не стане останньою;
- Незалежно від характеру джерел коштів на відшкодування завданих збитків, насамперед одержувачами стануть ті СГСуб’єкт господарювання, які мають відповідне рішення суду, що набрало законної сили.
Якими будуть важливі процесуальні деталі для подання позову до суду?
Серед них відзначимо такі:
На адресу якого судового органу слід звернутися до бізнесу з метою відшкодування збитків?
ЮО/ФОП, які матеріально постраждали від протиправних військових дій РФ, мають право поводження з релевантним позовом до господарського суду за місцем завдання шкоди.
Хто буде відповідальним відповідачем у справі?
У ст.4,45 ГПК, на відміну ЦПК, визначено, що стороною може бути держава, яке державні органи. У законодавчій базі РФ зазначено, що виступати як належний відповідач у державному суді буде РФ в особі генеральної прокуратури Росії.
Однак, чи можливо буде в майбутньому адресувати стягнення коштів саме з Генпрокуратури РФ? Мабуть, буде доцільно відзначити як відповідач все ж таки державу «Російська Федерація».
Незважаючи на положення ГПК щодо визначення відповідачами виключно державних органів, в ЄДРСР є рішення господарських судів, в яких суд визнавав належним відповідачем «держава Російської Федерації» без вказівки в особі конкретних державних органів (рішення від 30 січня 2023 р. у справі № 911/2065/22 та від 24.01.2023 у справі № 910/9941/22).
Так, це обумовлює можливість вибору як відповідача саме РФ, як держави.
Сплата судового збору
За п.22 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» позивач при зверненні з позовом проти РФ з вимогами про стягнення майнової шкоди звільнено від сплати судового збору.
Чи потрібне направлення на адресу відповідача копії позовної заяви та повідомлення про судові засідання?
Так, потрібно. У разі недотримання вимог щодо повідомлення сторін у процесі розгляду справи може спричинити такі наслідки, як скасування судового рішення при апеляційному розгляді та/або неможливості його визнання, і як наслідок, виконання.
Законодавство та судова практика містить перелік можливих способів сповіщення, однак єдиного, зі 100% ефективністю, на даний момент не існує. Тому очікуємо на офіційну позицію та маємо надію на надання Міністерством Юстиції України вичерпного роз'яснення цього питання.
Як доводити наявність завданих матеріальних збитків у суді?
Залежно від виду останнього, якщо власність була пошкоджена внаслідок воєнних дій, документами, що підтверджують, для підстав за позовом можуть стати:
- документи про наявність права власності;
- підтвердження наявності факту знищення/пошкодження власності (їх можна надати безліч, від повідомлень та фотографій у ЗМІ, а також фото-, відео-фіксації об'єктів, до акта обстеження знищеного майна, оформленого представниками (комісією) самого СГ, витяг з ЄДРЄдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань за результатами заяви про скоєння злочину та багато іншого).
- підтвердження величини збитків (від проведення різноманітних експертиз та до звіту про оцінку збитків, підготовленого суб'єктом оціночної діяльності, та багато іншого).
- втрачена вигода може бути підтверджена висновком релевантного економічного дослідження, висновками експертів (на підставі дослідження відповідної документації).
Подолання судового імунітету у національних судах.
Регулювання цього питання на законодавчому рівні відсутня, проте вже є сформований масив судової практики, що має чітку аргументацію щодо подолання судового імунітету РФ.
Як відкрити бізнес в Польщі: повний гайд для підприємця-початківця
Країни міжнародної спільноти також, як і Україна, яка страждає від протиправної військової агресії РФ, прагнуть торжества справедливості. І вже було зроблено деякі кроки щодо розробки релевантного механізму для відшкодування збитків для нашої країни.
У зв'язку з цим радимо представникам бізнесу також не зволікати. Звернення до суду, розгляд справи забере багато часу. А наявність судового рішення стане вагомим аргументом не лише для відшкодування завданих збитків, а й для працівників ДПСДержавна податкова служба.
Крім того, вже існує певна судова практика з цього питання, на яку можна спиратися у власному судовому процесі (як для складання документів, так і з подальших дій, що мають юридичне значення).