Лікарняний підприємця

22 лютого 2019 Стане у пригоді для: Підприємці

Підприємець може розраховувати на отримання лікарняних від Фонду соцстраху, якщо захворіє, але доведеться подбати про оформлення.

Платите ЄСВ — отримаєте лікарняні

Підприємці на загальній системі й на єдиному податку зобов'язані платити ЄСВЄдиний соціальний внесок не менше мінімального розміру: 1039,06 грн/міс. у 2020 році, 918,06 грн у 2019 році. А отже, вони одержать від Фонду соцстраху (ст.ст. 18, 20, 22 ЗУ № 1105):

 • лікарняні виплати в разі хвороби, в тому числі догляду за хворою дитиною чи родичем;
 • допомогу по вагітності та пологах;
 • допомогу на поховання.

Якщо є заборгованість із ЄСВ, лікарняні вам не виплатять.

Декрет у підприємця

Підприємці з інвалідністю й пенсіонери за віком не платять ЄСВ, тому на виплати від Фонду їм годі розраховувати. Але вони можуть платити внесок у добровільному порядку, тоді, якщо занедужають, Фонд гроші на лікарняні перерахує.

Щоб отримувати допомоги від Фонду, підприємець оформляє «рішення уповноваженого із соцстрахування про призначення допомоги» (п. 2 постанови ФСС від 19.07.2018 р. № 11). Нести цей документ нікуди не треба, він залишається у вас на випадок перевірки. Підприємець є страхувальником, уповноваженим із соцстрахування і застрахованою особою одночасно.

Підприємець — найманий працівник. Якщо платите ЄСВ за себе і також за вас платить ЄСВ ваш роботодавець, то отримати лікарняні у випадку хвороби ви можете і як ФОП, і як найманий працівник. Підстава для одержання допомоги — копія листка непрацездатності, засвідчена підписом і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи.

Як отримати лікарняні

Без лікарняного листка виплати від Фонду не отримаєте. Тому якщо захворіли, відкрийте лікарняний.

У полі «місце роботи» лікар повинен написати «ФОП» і ваші ПІБ. Якщо ви найманий працівник, просіть вказати реквізити місця роботи, а на роботі вам видадуть копію лікарняного, щоб ви могли отримати виплати і як ФОПФізична особа — підприємець.

Для отримання лікарняних потрібно відкрити окремий рахунок для соцвиплат у будь-якому банку (ст. 34 ЗУ № 1105). Підприємницький рахунок не годиться.

Перші п'ять днів ФОП хворіє за власний рахунок (ч. 2 ст. 22 ЗУ № 1105), Фонд оплачує лікарняні з 6-го дня, тому якщо лікарняний вам закрили через п'ять днів після відкриття, допомоги ви не отримаєте.

Якщо оформили лікарняний ще й як найманий працівник, то за таким лікарняним листком перші п'ять днів оплачує роботодавець.

До Фонду за місцем реєстрації ви подаєте:

 • заяву-розрахунок, як заповнити — розкажемо нижче;
 • копію заповненого лікарняного листка (оригінал залишаєте в себе на випадок перевірки Фонду);
 • довідку з податкової, що не маєте заборгованості зі сплати ЄСВ, або копії квитанцій, що підтверджують сплату ЄСВ за останній рік перед лікарняним;
 • письмове повідомлення з реквізитами рахунку для зарахування лікарняних.

Розмір лікарняних

Розмір лікарняних залежить від страхового стажу і в найманих працівників, і у ФОП. Тільки у підприємця замість середньої зарплати — середній дохід.

 • 50% середньої зарплати — якщо страховий стаж до 3 років;
 • 60% середньої зарплати — стаж від 3 до 5 років;
 • 70% середньої зарплати — стаж від 5 до 8 років;
 • 100% середньої зарплати — стаж більше 8 років.

Якщо платили ЄСВ як ФОП або раніше за вас внесок платив ваш роботодавець — цей період зараховується до страхового стажу.

Підприємцям — чорнобильцям, ветеранам війни й донорам виплатять 100% середньої зарплати незалежно від страхового стажу. Але потрібно надати копії посвідчень на підтвердження та інші документи (п. 5 ч. 1 ст. 24, ч. 2 ст. 31 ЗУ № 1105).

Щоб дізнатися свій стаж, зверніться до ПФУ за довідкою (додаток 9 до Порядку № 10-1). Треба взяти паспорт, податковий номер і свідоцтво застрахованої особи.

Як порахувати лікарняні ФОП

Підприємець сам обчислює свої лікарняні. Спочатку треба порахувати середній дохід і розмір денної виплати, яка залежить від стажу (Порядок № 1266).

Середньоденний дохід. Суму, з якої розраховували ЄСВ останні 12 місяців до настання хвороби, ділите на календарні дні підприємницької діяльності — 365/366 днів (ст. 33 ЗУ № 1105). Якщо до цього періоду потрапили дні, коли ви були на лікарняному через хворобу або у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, віднімаєте їх.

ФОП на спрощеній системі. Якщо ЄСВ сплачували від мінімальної зарплати, у розрахунковому періоді використовуємо дохід, що дорівнює мінзарплаті, — 3723 грн у 2018 році й 4173 грн у 2019 році, 1039,06 грн/міс. в 2020 році.

ФОП на загальній системі сплачують ЄСВ із чистого доходу, тому і для розрахунків беруть чистий дохід. Якщо доходу не було або він менше від мінзарплати, ЄСВ ви зобов'язані були платити як і єдинники — від мінімалки, тож берете для розрахунку мінімальну зарплату.

На прикладі порахуємо середньоденний дохід ФОП на єдиному податку. У лютому 2019 року ФОП хворів 8 днів, що підтверджує лікарняний листок.

1-й крок. Обчислюємо середньоденний дохід: (3723 грн × 11 місяців до лікарняного в 2018 році + 4173 грн — мінімалка за січень 2019 року) : 365 к. д. = 123,63 грн.

2-й крок. Сума лікарняних залежить від стажу, тому треба порахувати денну виплату: помножити середньоденний дохід на відсоток оплати лікарняного.

Страховий стаж підприємця 5 років, середньоденний дохід 123,63 грн. Денна виплата: 123,63 грн × 60% = 74,18 грн.

3-й крок. Знаходимо суму лікарняних, яку отримаємо від Фонду. Денну виплату треба помножити на кількість днів лікарняного. Фонд оплачує лікарняні тільки починаючи з 6-го дня хвороби. Тому від загальної кількості календарних днів лікарняного для розрахунку треба відняти 5.

Оплата лікарняного за рахунок Фонду: 74,18 грн × (8 − 5) = 222,54 грн отримає ФОП від Фонду соцстраху.

Лікарняний по догляду за дитиною до 14 років оплатять із першого дня, але за період не більше 14 днів (ч. 3 ст. 22 ЗУ № 1105).

Якщо неправильно порахували середньоденний дохід і отримали лікарняні — коли з'ясується, що подали недостовірну інформацію, вас оштрафують.

Обмеження

Максимальна сума для розрахунку ЄСВ — 15 мінімальних зарплат, у 2019 році це 62595 грн. Лікарняні в розрахунку на місяць не повинні перевищувати цю суму.

Щоб визначити максимальну суму за 1 день, треба поділити цей розмір на середньомісячну кількість календарних днів — 30,44 (п. 4 Порядку № 1266).

62595 грн : 30,44 = 2056,34 грн. Денна виплата не може бути більше цієї суми.

Якщо вийшло більше, для розрахунку все одно берете 2056,34 грн. Це актуально для загальносистемників з великими доходами.

Якщо страховий стаж ФОП за останні 12 місяців менше 6 місяців. Тоді денна виплата не може бути більше від розміру, розрахованого з мінімалки в місяці настання хвороби: 4173 грн : 30,44 = 137,09 грн.

Наприклад, денний дохід 158,56 грн, а стаж менше 6 місяців за останній рік, лікарняний листок на 9 днів, для розрахунку візьмемо 137,09 грн за день. Усього 548,36 грн за рахунок Фонду.

Як заповнити заяву-розрахунок

Заяву-розрахунок до Фонду заповніть у двох екземплярах, один подайте до Фонду, другий зберігайте разом із лікарняним листком на випадок, якщо Фонд вирішить провести перевірку використання коштів.

Заява-розрахунок у Фонд соцстраху

Подати заяву-розрахунок можна особисто або в електронному вигляді, але тоді треба укладати договір про визнання ЕЦПЕлектронний цифровий підпис з Фондом. 

На лицьовій стороні заяви-розрахунку пишете свої ПІБ, податкову адресу, РНОКПП, номер спецрахунку, який відкрили для отримання лікарняних, і найменування банку.

Таблиця на звороті заяви-розрахунку:

рядок 1 у гр. 3 — календарні дні лікарняного, які оплатить Фонд;

у графі 4 — сума лікарняних у гривнях із копійками, яку розрахували самостійно, її виплатить Фонд;

у графі «Примітки» ставите галочку біля «Додаток 1.1».

Загальну суму також переносять у рядок 7 «Всього».

У Додатку 1.1 заповнюєте свої ПІБ, № страхового свідоцтва, податковий номер або серію й номер паспорта, якщо податкового номера не маєте.

У графі 6 указують «код 3».

У графах 7–12 переносите дані з лицьової сторони листка непрацездатності: серія, номер лікарняного, гр. 9 — указують «1», якщо лікарняний первинний, і «2», якщо продовжили.

Графа 10 — ставимо «1», якщо це загальне захворювання, «5» — невиробнича травма, наприклад ФОП вивихнув ногу під час гри в баскетбол із друзями; «10» — якщо лікарняний по догляду за дитиною або членом сім'ї.

Графи 11–12 — дати лікарняного «з… до…».

13–14 — дні лікарняного: скільки всього й окремо дні, які оплачує Фонд.

15–16 — сума лікарняного в гривнях із копійками: усього й від Фонду окремо.

17–19 — заповнюють ФОП-чорнобильці.

21–22 — повні місяці страхового стажу — усього й за останні 12 місяців до початку лікарняного.

Після того як подасте документи до Фонду, там перевірять інформацію, правильність заповнення протягом 10 днів, і якщо все гаразд, Фонд прийме рішення про виплату грошей і перерахує лікарняні на спецрахунок.

Фонд може надіслати вам запит на уточнення даних у розрахунку, а якщо знайде помилки — розрахунок повернуть, ви зможете виправити помилки й подати повторно.

Повідомте Фонд, що отримали лікарняні

Після того як отримаєте лікарняні, маєте подати до Фонду повідомлення про виплату коштів застрахованим особам (додаток 2 до Порядку № 12).

Повідомлення про виплату коштів застрахованим особам (в Фонд соцстраху)

Якщо проігноруєте цю вимогу й протягом трьох місяців не подасте заяву, фахівці Фонду прийдуть до вас із перевіркою.

Оподаткування лікарняних

Лікарняну допомогу від Фонду соцстраху не включають у підприємницький дохід і не оподатковують ні на спрощеній, ні на загальній системі оподаткування (пп. 4 п. 292.11 ПКУ).

Є позиція податкової: Фонд як ваш податковий агент сам утримає і сплатить із ваших лікарняних 18% ПДФО і 1,5% ВЗ як із доходу фізособи й покаже виплату в розрахунку 1ДФ (ІПК від 19.12.2017 р. № 3040/Ч/99-99-13-02-03-14/ІПК, консультація в ЗІР, підкатегорія 103.02). Тому вам перерахують гроші вже за мінусом податків.

Є позиція Фонду соцстраху: після отримання лікарняних страхувальник повинен перерахувати ПДФО і ВС, утримання яких несе відповідальність (лист ФСС № 3.2-29-2184).

ЄСВ на суму лікарняних нараховувати не треба.

Звільнення від сплати ЄП

ФОП 1-ї й 2-ї груп єдиного податку без найманих працівників звільняються від сплати єдиного податку на час хвороби, яка триває 30 і більше календарних днів (п. 295.5 ПКУ).

Для цього вже після хвороби, коли лікарняний буде у вас на руках, потрібно подати в податкову заяву, указати в ній період хвороби й прикласти копію лікарняного.

Якщо лікарняний відкритий до 20-го числа місяця й закритий у наступних місяцях, єдиний податок ви не платите за повний календарний місяць хвороби. А за місяць, у якому лікарняний закрили, ЄПЄдиний податок треба сплатити (роз'яснення в ЗІРЗагальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс податкової, підкатегорія 107.12).

Якщо сплатили ЄП авансовом наперед, суму податку за період, коли ви перебували на лікарняному зарахують в рахунок майбутніх платежів з ЄП, для цього треба подати відповідну заяву в ДФС (п. 295.6 ПКУ).

Якщо податківці виявлять, що під час лікарняного ви вели діяльність, є документально підтверджені факти виконання робіт/ надання послуг, на рахунок надходили оплати, книгу обілку заповнювали, ви втратите право на звільнення від сплати ЄП.

Як підприємцю оформити податкову відпустку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки