ФОП-психолог: КВЕД, РРО, група ЄП

28 вересня 2021 Стане у пригоді для: Підприємці

Психолог хоче зареєструвати ФОП: який КВЕД потрібен і чи обов'язково використовувати РРО.

Група ЄП

Перше, що потрібно зробити, — визначитися з групою єдиного податку, на якій працюватимете.

Ви можете обирати між 2-ю і 3-ю.

На 2-й групі вам потрібно буде платити єдиний податок щомісяця — 20% від мінімальної зарплати, це 1300 грн у 2022 році. Раз на рік подавати звітність з ЄПЄдиний податок. На 2-й групі діє обмеження щодо доходу — 5 421 000 грн на рік. Якщо перевищите цей ліміт, треба буде перейти на 3-ю групу або на загальну систему оподаткування.

На 2-й групі ви можете надавати послуги звичайним фізособам і платникам єдиного податку — ФОП або юрособам. Якщо, наприклад, компанія на загальній системі захоче замовити у вас коуч-сесію для співробітників, для вас контракт із таким контрагентом заборонений.

2-а група єдиного податку

Але надавати послуги загальносистемникам можна на 3-й групі ЄП.

На 3-й групі ЄП — 5% від доходу, податок платите, тільки якщо був дохід. Декларацію подавати за підсумками кожного кварталу. Обмеження щодо суми доходу — 7 585 500 грн на рік.

ФОП на 3-й групі єдиного податку

Сплата ЄСВ. На 2-й і 3-й групах ви маєте обов'язково сплачувати ЄСВЄдиний соціальний внесок. Мінімальний платіж — 22% від розміру мінімальної зарплати, яка діє на момент сплати. У 2022 році мінімальний платіж з ЄСВ становить:

  • із січня по вересень 2022 року — 1430 грн на місяць, квартальний платіж — 4290 грн.
  • З жовтня мінімальна зарплата підвищиться до 6700 грн, тож зросте й мінімальний платіж з ЄСВ: 6700 × 22% = 1474 грн/міс.  4422 грн в квартал.

Звітувати з ЄСВ треба раз на рік, до 9 лютого, подається Додаток 1.

Як підприємцю сплачувати ЄСВ за себе

Місце провадження діяльності

Коли подаватимете заяву про застосування спрощеної системи, вам потрібно буде вказати місце здійснення діяльності. Якщо подаватимете заяву про реєстрацію ФОП через «Дію», на вибір у вас буде три варіанти.

Ви можете вибрати:

  • «у межах всієї території України»;
  • «за адресою реєстрації ФОП» — це адреса вашого місця проживання, у тому числі підходить, якщо будете працювати з клієнтами з усієї країни, наприклад, проводити консультації онлайн;
  • «інша адреси» — це може бути адреса вашого офісу.

КВЕД для психолога

КВЕДКласифікація видів економічної діяльності, який вказує на те, чим конкретно ви будете займатися, — КВЕД 86.90, він охоплює діяльність психологів і психоаналітиків. Законодавство не передбачає ліцензування діяльності психолога.

Як вибрати КВЕД для бізнесу

Також зареєструйте КВЕД 63.99 «Надання інших інформаційних послуг».

Якщо ви психолог-блогер, тренер, коуч, вам можна зареєструвати КВЕД: 73.11 «Рекламні агентства» і 70.21 «Діяльність у сфері зв'язків з громадськістю», 73.12 «Посередництво в розміщенні реклами в засобах масової інформації». А також КВЕД 82.30 «Організування конгресів і торговельних виставок», якщо проводитимете заходи.

РРО у психолога

Із необхідністю використовувати РРО у ФОП-психологів є нюанси.

Перший момент: використовувати РРО зобов'язані всі ФОП, які перевищили ліміт 1 млн 320 тис. грн. Тобто отримали від клієнтів оплат на 1 млн 320 тис. грн — маєте реєструвати РРО, проводити через нього наступні операції й видавати клієнтам фіскальні чеки.

Хто зобов'язаний використовувати РРО в 2021 році

Можна не використовувати РРО, якщо маєте справу виключно з безготівковими розрахунками. У розумінні податківців безготівкові розрахунки — це:

  • оплати з рахунку на рахунок;
  • оплати, які покупець вносить через банк або готівкою через касу банку для зарахування грошей на рахунок ФОП;
  • оплати, внесені через ПТКСПрограмно-технічний комплекс самообслуговування (платіжний термінал)., який належить банку.

Застосування РРО для розрахунків не потрібно, якщо ФОП одержав за них оплату за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування або сервісів переказу грошей (Приват24, Fondy, Portmone, LiqPay тощо) (п. 14 ст. 9 ЗУ «Про РРО»).

З 2022  року такого поняття, як ліміт в 1 млн 320 грн, не буде й усі ФОП будуть зобов'язані використовувати РРО. А ті, хто приймає оплати безготівково, як і зараз, зможуть продовжувати працювати без РРО.

Ще зараз використовувати РРО зобов'язані ФОП, які надають платні послуги в сфері охорони здоров'я. Це важливо, і ось чому.

Податківці в індивідуальних роз'ясненнях консультують так (ІПК ДПС від 07.04.2021 р. № 1421/ІПК/99-00-07-05-01-06).

Психолог — фахівець із повною вищою освітою за напрямом «психологія», а лікар-психолог — фахівець із повною вищою освітою за напрямом підготовки «медицина» і зі спеціалізацією за фахом «медична психологія» (п. 5 Порядку застосування методів психологічного і психотерапевтичного впливу, наказ МОЗ № 199).

Тобто якщо ФОП веде діяльність як лікар-психолог, він надає медичні послуги за наявності відповідної ліцензії, застосування РРО для нього є обов'язковим на загальних підставах. Навіть якщо він приймає оплати від клієнтів платіжними картками.

Але є й психологи, які надають послуги в сфері психології, які не є медичними послугами.

Так, якщо ви, наприклад, надаєте виключно консультаційні чи консультаційно-освітні послуги особисто і через інтернет, надаєте доступ до розміщених на сайті консультаційно-освітніх матеріалів, РРО ви зобов'язані будете використовувати лише після перевищення ліміту в 1 млн 320 тис. грн.

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки