Роз'яснення НБУ щодо використання рахунків ФОП, рахунки для сплати податків у 2020 році

12 січня 2020 Стане у пригоді для: Підприємці

Підприємець має право після сплати податків і зборів отримати чистий дохід готівкою або перерахувати гроші на свої рахунки фізособи, відкриті для власних потреб.

Нацбанк роз'яснив, що мав на увазі, коли заборонив використовувати рахунки ФОП для особистих витрат

Нацбанк дав роз'яснення щодо своєї постанови № 162, якою уточнив порядок використання поточних рахунків ФОП, зазначивши, що не вносив змін по суті, а лише уточнив норму про порядок використання поточних підприємницьких рахунків.

Резюмуємо сказане в роз'ясненні:

  1. Витрачати гроші з рахунку ФОП можна тільки для здійснення підприємницької діяльності за всіма видами розрахунково-касових операцій, крім пов'язаних з власними потребами.
  2. Підприємець має право після сплати податків і зборів отримати чистий дохід готівкою або перерахувати гроші на свої рахунки фізособи, відкриті для власних потреб. При цьому в НБУ уточнили, що перераховувати кошти з рахунку ФОП на рахунок для власних потреб можна після підтвердження про сплату податків і зборів або відсутність заборгованості. У роз'ясненні прямо не йдеться, чи треба ФОП чекати закінчення кварталу, якщо податки він сплачує в квартальні строки, щоб вільно розпоряджатися власними грошима.
  3. Немає обмежень по виплаті чистого доходу ФОП, у тому числі через банкомат за допомогою корпоративної картки.
  4. Що стосується санкцій за порушення правил розрахунків ФОП, у НБУ тільки відзначили, що контроль за сплатою податків і зборів та застосування, передбачених законом штрафних санкцій за порушення податкового законодавства покладено на контролюючі органи. І надали посилання на перелік боржників на кінець 2019 року.

ДПС також написала, що використовувати рахунки ФОП для особистих витрат не можна

На своїй сторінці у Фейсбуці ДПС опублікувала повідомлення про те, що НБУ заборонив підприємцям витрачати гроші з рахунку ФОП на особисті потреби. Але офіційне роз'яснення поки не надала, хоча постанова НБУ набула чинності 3 січня.

«Тепер ви не зможете розплачуватися в супермаркеті з підприємницької картки», — йдеться в повідомленні. 

Також сказано, що лише після сплати податків та інших платежів ФОП можуть перерахувати кошти з підприємницьких рахунків на свої рахунки фізособи та використовувати для особистих витрат.

При цьому незрозуміло, що криється під фразою «після сплати податків» — чи повинен ФОП спочатку сплатити податки, а потім переводити свій дохід на картку фізособи. Також незрозуміло, як вчиняти ФОП, якщо йому потрібно заправити авто, яке він використовує в госпдіяльності та в особистих цілях, або купити в супермаркеті паперові стаканчики або побутову хімію в офіс, адже це теж підприємницькі витрати.

Держказначейство просить СПД припинити платити податки на старі рахунки

Кошти, які платники перерахували на старі рахунки Казначейство не зараховує, а повертає платникам, як нез'ясовані надходження, сказано в повідомленні Держказначейства.

З 3 по 9 січня 2020 року на недіючі рахунки було направлено 271,7 тис. грн платежів.

У кабінеті платника можуть відображатися старі рахунки.

Відповідальність за порушення при використанні РРО хочуть пом'якшити

У Верховній Раді зареєстрований законопроект № 2711, яким пропонується:

Як ФОП використовувати РРО в 2020 році

  1. Передбачити для програмних РРО можливість формувати й передавати фіскальні звіти та електронні чеки в автоматичному режимі, з використанням даних фіскального сервера ДПС.
  2. Проводити документальні перевірки ФОП залежно від ступеня ризику такого СПД. Перелік ступенів ризику має встановити Мінфін.
  3. Пом'якшити критерій застосування штрафів до СПД: якщо при перевірці виявлено, що на місці розрахунків розбіжність суми готівки та суми в денному звіті РРО не більше 20% мінімалки, штраф не застосовується, у 2019 році це 944,6 грн (зараз пропонується штрафувати, якщо розбіжність у 10% від мінімалки — 472,3 грн).
  4. Уточнити норму щодо штрафу в розмірі 5 НМДГ: зараз зобов'язують попередньо програмувати кожен товар, навіть якщо такий товар має незначні відмінності, пропонують прибрати «кожного товару».
  5. Не притягати до відповідальності СПД — користувачів програмних РРО, якщо не надрукували / не створили контрольну стрічку. Користувачів апаратами РРО це не стосується.  

Коли ФОП на ЗС може включити до витрат вартість товарів, куплених у єдинника

Податківці роз'яснили, що ФОП на загальній системі має право включати до складу витрат вартість товарів (робіт, послуг), придбаних у ФОП на єдиному податку, якщо такі витрати пов'язані з господарською діяльністю та підтверджуються первинними документами.

Витрати підприємця на загальній системі

Перелік витрат прописаний у п. 177.4 ПКУ. Докладніше про це можете прочитати в нашій статті «Витрати ФОП на загальній системі». 

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки