Як підприємцю оформити податкову відпустку

26 грудня 2018 Стане у пригоді для: Підприємці 1-2-га групи ЄП

У січні не працюватиму: на 10 днів їдемо з родиною на відпочинок, потім робитимемо ремонт у магазині. Чи можу я не платити єдиний податок і єдиний внесок за січень? Я на 2-й групі.

Підприємцям 1-ї й 2-ї груп дозволено один місяць у році не платити єдиний податок — під час відпустки або лікарняного (п. 295.5 ПКУ). Обов'язкова умова: у вас не повинно бути найманих працівників.

Як платити єдиний податок

Чому виділили тільки ці групи? Бо вони сплачують фіксований розмір єдиного податку на місяць, навіть якщо взагалі не ведуть діяльності. А підприємці на 3-й і так не платять ЄПЄдиний податок, якщо не отримують доходу.

Як оформити податкову відпустку

Щоб вам не нарахували черговий авансовий платіж із ЄП під час відпустки, треба подати до податкової заяву в довільній формі й указати період відпустки (пп. 298.3.2 ПКУ).

У Податковому кодексі йдеться про календарний місяць, тому в заяві треба вказувати повний місяць, з першого числа до 28–31-го включно. Якщо в заяві вкажете, наприклад, 10-денний строк відпустки, ЄП доведеться платити, оскільки не буде підстав для звільнення (консультація в ЗІР, підкатегорія 104.12).

Строк подання заяви ніде не прописаний, податківці кажуть, головне подати до фактичного початку відпустки (консультація в ЗІРЗагальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс податкової, підкатегорія 104.12). Якщо зібрались у відпустку в квітні, то заяву треба встигнути подати до кінця березня.

Якщо занедужали, заяву про відпустку можете відкликати до її початку. Якщо хвороба триватиме 30 і більше днів, у вас з'явиться інша причина не платити ЄП — через хворобу (консультація в ЗІР, підкатегорія 104.12).

Податкова відпустка підприємця не переноситься, і компенсація за невикористану відпустку не передбачена. Тому якщо вирішили накопичити таку відпустку, щоб відгуляти одразу за кілька років, так не вийде. Запам'ятайте: не скористалися цього року — на наступний не переноситься.

Якщо сплатили ЄП наперед

Буває, що підприємці сплачують податок заздалегідь, одразу на кілька місяців (абз. 2 п. 295.1 ПКУ), а потім вирішують піти у відпустку. Тоді сплачені суми ЄП зарахують у рахунок майбутніх платежів за цим податком. Тільки про це треба повідомити податкову в заяві про відпустку (п. 295.5 ПКУ).

Не можна отримувати дохід під час відпустки

Головна умова податкової відпустки — не вести діяльності в цей місяць. Якщо звільнення отримали, але продовжили працювати, звільнення від сплати ЄП скасовується.

Не рекомендуємо в період податкової відпустки: підписувати договори, відкривати рахунки, оформляти документи на передання товарів, підписувати акти виконаних робіт. Первинні документи — докази, що ви працювали.

Водночас податківці погоджуються, що, якщо єдинник отримав на рахунок передоплату або гроші за реалізовані в минулих місяцях товари (роботи, послуги), — так можна. У цьому разі ви заповните книгу обліку доходів, і записи припадуть на період відпустки.

У вас магазин, швидше за все, ви займаєтеся роздрібною торгівлею, а отже, ваш вид діяльності передбачає постійне отримання виручки. І якщо будете отримувати дохід, це означає, що діяльність велася, тож звільнення від сплати ЄП бути не може.

Як не платити ЄСВ

Ви питали, чи можна не платити внесок, якщо стисло — то ні.

Єдиний соціальний внесок платити обов'язково, навіть якщо діяльності не ведете. І податкова відпустка не поширюється на сплату ЄСВЄдиний соціальний внесок.

Як підприємцю сплачувати ЄСВ за себе

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки