Як платити єдиний податок

01 січня 2020 Стане у пригоді для: Підприємці на ЄП

У цій статті — все, що потрібно знати про єдиний податок: ставки, суми, строки і способи сплати, штрафи, податкові канікули.

Підприємці на спрощеній системі оподаткування платять єдиний податок. На 1–2-й групах — щомісяця, на 3-й — раз на квартал, та й то якщо отримують дохід. Ставка податку залежить від групи.

Як заповнити декларацію ФОП 1–2-ї груп ЄП

Як платять ЄП на 1–2-й групах

На цих групах сплачують фіксовану суму єдиного податку щомісяця, протягом року вона не змінюється. Платити треба навіть за місяці, коли доходу не отримували.

Ставка ЄПЄдиний податок для 1-ї групи — до 10% від прожиткового мінімумуНа 1 січня 2020 року прожитковий мінімум для працездатних осіб — 2102 грн.. Це 210,20 грн на місяць у 2020 році.

1-а група ЄП

Ставка ЄП для 2-ї групи — до 20% від мінімальної зарплати. У 2020 р. мінімалка становить 4723 грн, а єдиний податок — 944,6 грн на місяць.

За законом ставку єдиного податку для 1–2-ї груп встановлюють місцеві ради, і залежить вона від видів діяльності.

Якщо місце ведення діяльності та податкова адреса ФОП не співпадають, податкова може зробити висновок, що такий ФОП веде діяльність на території одразу декількох адмінодиниць і зобов’язати сплачувати ЄП за максимальною ставкою для його групи, навіть якщо місцева рада встановила для меншу ставку.

Якщо це ваш випадок, але діяльність ви ведете на території одного населеного пункту, а податківці все одно зобов'язали вас платити ЄП за максимальною ставкою, можете звернутися в податкову із заявою про перегляд рішення, й зробити запит на проведення перевірки для підтвердження ваших слів, якщо не допоможе — доведеться звернутися до суду.

2-а група єдиного податку

Коли платити єдиний податок

Встигнути заплатити ЄП за місяць треба до 20-го числа включно (п. 295.1 ПКУПодатковий кодекс України). 

Останній день сплати може припасти на вихідний, тоді ЄП треба заплатити в робочий день, що йде перед ним.

Так, 19 червня — останній день сплати податку за січень, тому що 20.06.2020 р. — це субота. 

Можете сплатити податок за рік наперед до грудня, більше не можна.

Якщо зареєструвалися підприємцем посеред місяця

Наприклад 24 січня ви зареєстрували ФОП і подали заяву на спрощену систему, перший раз заплатити ЄП потрібно за лютий до 20 лютого.

Вісім днів, що були підприємцем у січні, ви вважаєтесь ФОП на загальній системі, й у разі отримання доходу маєте сплатити з цієї суми ПДФО.

Це стосується лише 1-ї та 2-ї груп.

Нові ФОП: як заповнювати декларацію про доходи

Коли будете закривати ФОПФізична особа — підприємець, єдиний податок потрібно буде сплатити за весь останній місяць підприємництва, навіть якщо держреєстратор зареєстрував припинення діяльності 1-м числом місяця (п. 295.8 ПКУ).

Штраф за несплату ЄП

Якщо прострочили або взагалі не сплатили єдиний податок, крім заборгованості, доведеться сплатити штраф і пеню.

Розмір штрафу — 50% місячного платежу з єдиного податку:

  • для 1-ї групи це 105,10 грн;
  • для 2-ї — 472,30 грн.

Ще треба сплатити пеню, нараховується вона по-різному.

Якщо заборгованість з ЄП виявили самостійно — пеню нараховуєте, тільки якщо минув 91 календарний день від останнього дня сплати податку. З розрахунку 100% облікової ставки НБУ, що діє на кожен день прострочення (пп. 129.1.3, п. 129.4 ПКУ).

Наприклад: підприємець забув сплатити ЄП за вересень, згадав про це в жовтні. Останній день сплати ЄП за вересень — 18 вересня, отже 91 день не пройшов, тому й пеню нараховувати не треба. А от якби прострочення він виявив через 5 місяців, пеню точно довелося б заплатити.

За простроченням стежить і податкова. Як виявить несплати — визначить штраф і на його суму нарахує пеню за кожен день прострочення сплати з першого робочого дня після закінчення строку сплати й до дати сплати заборгованості та штрафу (пп. 129.1.1, п. 129.3 ПКУ). Тут пеня нараховується вже виходячи зі 120% річних облікової ставки НБУ, що діє на кожний такий день (абз. 1 п. 129.4 ПКУ).

Коли є недоплата з ЄП, під час сплати податку ця сума буде зарахована в рахунок погашення боргу, потім — у рахунок погашення штрафу й пені (п. 131.2 ПКУ).

Якщо два квартали поспіль ходите в боржниках і на кожне 1-е число місяця за вами тягнеться непогашена заборгованість, вашу реєстрацію єдинника анулюють, і вам доведеться перейти на загальну систему. 

Анулювали реєстрацію єдинника заднім числом: що робити

Повернутися на спрощену систему можна лише після закінчення чотирьох послідовних кварталів (п. 299.11 ПКУ).

Податкові канікули

Єдинники 1-ї групи й 2-ї без найманих працівників раз на рік звільняються від сплати ЄП на один календарний місяць на час відпустки та/або хвороби.

Відпустка єдинника. Заздалегідь подайте на ім'я начальника податкової заяву, вкажіть у ній тривалість відпустки — не менше календарного місяця.

Як підприємцю оформити податкову відпустку

Якщо напишете, що йдете у відпустку з 5-го по 28-е число, від сплати ЄП вас не звільнять (консультація в ЗІР, підкатегорія 107.12).

Лікарняний єдинника. Якщо хворіли 30 календарних днів або довше й маєте лікарняний листок, подайте до ДФС заяву з копією лікарняного (пп. 298.3.2 ПКУ). І за місяць хвороби вас звільнять від сплати податку.

Лікарняний підприємця

Не можна отримувати дохід під час відпустки або хвороби. Якщо надходження все-таки будуть, податкова вважатиме, що діяльність фактично вели, а отже й податки треба платити. Це не стосується передоплат і оплат за раніше проданий товар чи надані послуги.

3-я група ЄП

На 3-й групі сплачують єдиний податок, тільки якщо отримували підприємницький дохід.

Ставка єдиного податку:

  • 3% від доходу платять ФОП — платники ПДВПодаток на додану вартість ;
  • 5% від доходу сплачують неплатники ПДВ.

Підприємець на 3-й групі єдиного податку

Коли платити єдиний податок. Раз на квартал, протягом 10 днів після останнього дня подання декларації з ЄП.

Приміром, декларацію за три квартали треба подати до 9 листопада включно, а заплатити ЄП — з 10 по 19 листопада.

Якщо останній день сплати випадає на вихідний, маєте перерахувати податок найпізніше в робочий день, що йде перед ним.

10-денний період розраховується від фактичного останнього дня подання декларації з ЄП, а не перенесеного (консультація в ЗІР, підкатегорія 135.04).

Навіть якщо останній день подання звітності випадає на вихідний і переноситься, це ніяк не впливає на строк сплати єдиного податку, він не переносяться.

Приміром, останній день подання декларації за перший квартал 2020 року — 10 травня і це неділя, останній день переноситься на 11 травня. Але це ніяк не впливає на 10-денний період для сплати ЄП, останній день сплати єдиного податку за I квартал — 20 травня.

Як повернути переплату з податків

Штрафи за прострочення сплати ЄП. Розмір штрафу за несплату або за прострочення з єдиного податку залежить від того, наскільки затримали платіж (п. 126.1 ПКУ):

  • менше 30 днів — штраф 10% від суми заборгованості з ЄП;
  • більше 30 днів — 20% від суми боргу.

Пеня нараховується за тими самими правилами, що й на 1–2-й групах: коли заборгованість виявили самостійно — починаючи з 91-го дня після закінчення строку сплати ЄП з розрахунку 100% облікової ставки НБУ, що діє на кожен день.

Якщо нарахувала ДФС — починаючи з 1-го дня закінчення строку сплати ЄП з розрахунку 120% тих самих ставок НБУ.

Як розрахувати пеню із податків

Два квартали поспіль не платите єдиний податок, хоча повинні — втратите реєстрацію єдинника й далі вестимете бізнес уже на загальній системі.

Види доходу, які оподатковуються за підвищеною ставкою ЄП

Підвищена ставка єдиного податку для підприємців — 15%. Сплачуєте з доходу, який отримали, порушивши правила роботи на спрощеній системі.

ФОП перевищив ліміт доходу на ЄП

Перевищено максимальний розмір річного доходу.

Підприємцю на 2-й групі максимум можна заробити 1,5 млн гривень.

Якщо заробили 1 млн 522 тис. грн, то з 22 тис. грн маєте сплатити 15% ЄП. Й обов'язково перейти на 3-ю групу.

Для 3-ї групи максимально дозволено отримати 5 млн гривень за рік. Якщо буде більше — платите 15% податку із суми перевищення й переходите на загальну систему.

Підприємець може приховати факт перевищення, але якщо його виявить податкова, доведеться сплатити не тільки 15% ЄП із суми перевищення, а й 18% ПДФОПодаток на доходи фізичніх осіб з усього задекларованого доходу, який отримали з моменту порушення. Адже після перевищення граничного розміру доходу ви повинні перейти на загальну систему.

Суми негрошового доходу. Мова про такі форми розрахунку, як бартер, взаємозалік, розрахунок векселем, електронні гроші тощо.

Порушення на ЄП: за що можна вилетіти зі спрощеної системи

Ось так не можна робити на єдиному податку:

Ви надали приміщення свого кафе для проведення презентації з кава-брейком ФОП Петрову І. І., який займається продажем дорогих тканинних ролет. Замість заплатити грішми ФОП Петров установив у вашому кафе двошарові тканинні ролети із захистом від сонця. Це бартер, на ЄП він заборонений. І ви, і ФОП Петров працюєте на спрощеній системі. Тож вартість ролет ви оподатковуєте 15% ставкою ЄП і переходите на ЗСЗагальна система оподаткування чи на «старшу» групу ЄП.

Дохід від заборонених видів діяльності. Є ряд видів діяльності, заборонених на спрощеній системі. Наприклад, ви вирішили зайнятися виробництвом виноградних вин на продаж, але КВЕД 11.02Виробництво виноградних вин заборонений на єдиному податку.

Чим не можна займатися на єдиному податку

Дохід від видів діяльності, не внесених до реєстру платників єдиного податку. На спрощеній системі можна займатися лише тими видами діяльності, які внесли до реєстру платників ЄП. Тут діє принцип: спочатку реєструємо КВЕД, потім починаємо отримувати за ним дохід.

Дохід на 1-й і 2-й групах, отриманий від діяльності, забороненої на цих групах. Наприклад, на 1-й групі можна торгувати на ринках, а оптовою торгівлею займатися не можна. Тобто КВЕДи, пов'язані з оптовою торгівлею під забороною. Також, приміром, на 2-й групі не можна зареєструвати КВЕД 68.31, а на 3-й можна.

На який рахунок сплачувати ЄП

Сплатити ЄП можна з підприємницького рахунку або готівкою через касу банку. Рахунок для сплати можна дізнатися на сайті ДФСДержавна фіскальна служба або уточнити у своїй податковій.

З 3 січня 2020 року діють нові IBAN-рахунки для сплати податків, складаються вони з 29 букв і цифр.

У платежі обов'язково вказується ПІБ підприємця і його податковий номер, найменування та рахунок одержувача, у призначенні платежу — період, за який сплачуєте внесок.

Навіть якщо у вас є підприємницький рахунок, можете платити готівкою в банку (консультація в ЗІР, підкатегорія 301.09).

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки