Як заповнити уточнюючу декларацію з ЄП

13 лютого 2019 Стане у пригоді для: Підприємці на ЄП

Як виправити помилки в декларації з єдиного податку за минулі періоди.

Коли подають уточнюючу декларацію

Уточнюючу декларацію окремим документом подають, щоб виправити помилки, які допустили в деклараціях з єдиного податку за минулі періоди: якщо через помилку вказали меншу суму доходу, сплатили ЄПЄдиний податок менше, ніж потрібно.

За який період можна виправити помилки

Самостійно виправити помилку в декларації можна протягом трьох років від дня, що настає за останнім днем подання декларації з неправильними даними (п. 50.1, ст. 102 ПКУПодатковий кодекс України). Штрафи за помилки в більш ранніх періодах застосувати до вас не зможуть (ст. 114 ПКУ).

Деякі помилки й неточності в доходах ФОПФізична особа — підприємець податківці знаходять самі, коли проводять звірки й перевірки. І підприємцям усе одно доводиться доплачувати податки та ще й платити пеню за кожен день прострочення.

Декларація підприємця-єдинника

Помилка тягнеться кілька кварталів

Діє правило: в одній уточнюючій декларації можна виправити помилку лише за один звітний період.

Так, якщо на 3-й групі ФОП занизив дохід у I кварталі, а виявив це тільки в IV, доведеться подати кілька уточнюючих декларацій — за I квартал, півріччя, три місяці окремо. Адже дохід ви показуєте наростаючим підсумком, а значить помилка тягнеться в усіх деклараціях, поданих після звіту з помилкою.

ФОП 1-ї та 2-ї груп подають декларацію з ЄП за рік, тому їм уточнювати дані простіше.

Якщо помилка не впливає на суму ЄП

Підприємці 1–2-ї груп часто не переймаються поданням уточнюючої декларації, адже вони платять фіксовану ставку ЄП, отже помилка не впливає на розмір податку й штрафи не загрожують.

Але якщо виявите, що занизили дохід, все-таки подайте уточнюючу декларацію. Адже помилка може вплинути на граничний розмір доходу, допустимий для групи, а якщо її виявлять податківці під час звірки, вашу реєстрацію єдинника анулюють заднім числом і вас переведуть на загальній системі.

Штраф за виправлення через уточнюючу декларацію

Коли подаєте уточнюючу декларацію окремим документом, штраф за недоплату ЄП буде 3% від суми заборгованості.

А ось якщо уточнювати помилки в декларації, яку подаєте за звітний квартал, штраф буде 5% від суми заборгованості. Тому краще не зволікайте з уточненням і подайте уточнюючу декларацію окремим документом

Коли нараховувати пеню

Якщо помилку виявив сам ФОП, пеня нараховується за умови, що минуло 90 днів з останнього дня граничного строку сплати ЄП (пп. 129.1.3 ПКУ). А от якщо виправите помилку й сплатите недоплату до 90-го дня, пеню сплачувати не треба.

ФОП 3-ї групи в декларації за три квартали відобразив дохід менше, ніж заробив. Якщо подасть уточнюючу декларацію до 17 лютого 2019 року, пеня не нараховується. Граничний строк сплати ЄП за III квартал — 19 листопада + 90 днів — виходить 17 лютого 2019 року.

А от якщо недоплату виявлять податківці, то пеню нарахують із першого дня прострочення (пп. 129.1.2 ПКУ).

Пеня нараховується включно до дня подання уточнюючої декларації (пп. 129.3.1 ПКУ). А якщо вчасно не сплатили — до зарахування недоплати на бюджетний рахунок. 

На яку суму нараховувати пеню. Пеня нараховується на суми недоплати й штрафу за кожен календарний день прострочення з розрахунку 100% річних облікової ставки НБУНаціональний банк України, що діє на кожен такий день.

Коли треба сплатити заборгованість і штраф

Недоплату з ЄП, штраф і пеню треба сплатити до подання уточнюючої декларації на ті самі реквізити, що і єдиний податок.

Переплата з ЄП

Трапляється, що через неправильні розрахунки виникає переплата з ЄП. Уточнюючу декларацію в такому разі рекомендуємо подати: штрафу за це не буде, а переплату з ЄП можна повернути або зарахувати в рахунок майбутніх платежів з податку.

Яку форму декларації використовувати

Для заповнення уточнюючої декларації використовують форму, яка діє на момент подання.

Декларація підприємця — платника ЄП

Які розділи декларації заповнювати

Коли заповнюєте уточнюючу декларацію, показуйте тільки правильні дані за період, який уточнюється, суми з помилками переносити в декларацію не треба.

Які розділи заповнювати:

  • 1-а група заповнює розділ II;
  • 2-а — розділ III.
  • 3-я група — розділ IV.
  • усі групи в уточнюючій декларації заповнюють розділи V і VI.

Як заповнити уточнюючу декларацію

Шапка декларації. У полі «уточнююча» ставите позначку «х», а в полі 3 вказуєте звітний період, за який виправляєте помилки.

Решту даних заповнюєте так само, як у звичайній декларації.

У розділі для вашої групи зазначаєте правильну суму доходу, а в розділі V — суму ЄП.

Розділ VI заповнюють так:

  1. у рядку 15 — сума з рядка 14 декларації з помилкою;
  2. у рядку 16 — правильна сума ЄП у періоді, за який виправляєте помилку;
  3. рядок 17 заповнюють, якщо недоплатили ЄП. Вказуєте суму податку, яку потрібно доплатити. Як порахувати: рядок 16 мінус рядок 15;
  4. рядок 18 — ЕН завищили. Як порахувати: сума в рядку 16 мінус рядок 15, без знака «мінус»;
  5. рядок 19 — заповнюєте, якщо після виправлення помилок виникла недоплата з ЄП: значення рядка 17 × 3%. Недоплати немає — ставите прочерк;
  6. рядок 20 — сума пені за недоплату ЄП. Якщо недоплати не було, ставите прочерк.

За таким самим принципом заповнюєте уточнюючі декларації, якщо помилка тягнеться кілька кварталів.

У наступних деклараціях використовуйте правильні дані.

Приклад 1: ФОП 3-ї групи показав дохід у декларації за I квартал, півріччя й три квартали не наростаючим підсумком, а окремо за кожен квартал:

1-й кв. — 150 тыс. грн;
2-й кв. — 180 тыс. грн;
3-й кв. — 190 тыс. грн.

Тобто неправильно заповнив розділи IV і V.

В уточнюючій декларації слід заповнити розділи IV–VI.

Дохід за 1-й та 2-й квартали сумуємо та вказуємо в рядках 06 и 08.

Ось так треба заповнити розділи V–VI уточнюючої декларації за II квартал. Дохід вказано правильно, тому штраф і пеню не нараховуємо:

У рядках 17–20 розділу VI в електронній декларації не заповнюються, у паперовій ставите прочерки. В уточнюючій декларації за три квартали вказуємо суму доходу за три квартали у рядках 06 и 08. Розділи V–VI заповнюємо так:

Декларація за рік заповнюється на основі поданих уточнюючих декларацій.

Приклад 2: ФОП 3-ї групи в декларації за три квартали показав неправильний дохід — 300 тис. грн замість 320 тис. грн. Помилку виявив у грудні й подав уточнюючу декларацію за три квартали.

Недоплата з ЄП — 1 тис. грн, на неї треба нарахувати штраф 30 грн (1000 × 3%).

Пеня не нараховується, оскільки не минуло 90 днів від граничного строку сплати ЄП.
У декларації за три квартали вказуємо правильний дохід — 320 тис. грн у рядках 06 і 08. Інші дані в розділах V–VI заповнюємо так:

У IV кварталі дохід був 100 тис. грн. У декларації за рік у рядку 08 вказати дохід за рік — 420 тис. грн з урахуванням відкоригованої суми за три квартали — 320 тис. грн. А в рядку 13 — суму сплаченого ЄП з урахуванням недоплати, сплаченої під час подання уточнюючої декларації за три квартали, — 16 тис. грн.

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки