Мобілізованих ФОП звільнено від сплати податків та ЄСВ
04 липня 2025 Стане у пригоді для: Підприємці

Президент доручив запровадити тривалий мораторій на перевірки бізнесу.
Президент В. Зеленський доручив Уряду запровадити тривалий мораторій на перевірки бізнесу. Про це повідомляє «РБК-Україна» з посиланням на слова Президента, які він сказав під час «Форуму влади та бізнесу: від діалогу та партнерства». «Я вже доручив підготувати рішення щодо тривалого мораторію на перевірки бізнесу, так щоб убезпечити бізнес від будь-якого тиску, недобросовісних людей на різних посадах», - сказав глава держави. Він додав, що держава розуміє, що саме економічне зростання має наповнювати бюджет, а «не просто тиск і не просто вичавлювання коштів з економіки». Зеленський заявив, що уряд буде розширювати державні програми підтримки українського бізнесу та виробництва. Коментуючи заяву Президента, голова Федерації роботодавців України Д. Олійник сказав, що на додачу до мораторію необхідно провести аудит кримінальних проваджень, які відкриті проти бізнесу, внести необхідні зміни в Кримінально-процесуальний кодекс.Дропшиппінг і ПДВ: як не опинитися в «групі ризику»
Мінфін знову оновив декларацію з акцизного податку.
Міністерство фінансів України Наказом №319 від 24.06.25. «Про внесення змін до Змін до Порядку заповнення та подання декларації з акцизного податку» внесло зміни до:
- додатків 1 та 2 до форми декларації з акцизного податку;
- Порядку заповнення та подання декларації з акцизного податку.
Таким чином, додатки та Порядок приводяться у відповідність до Закону №4115-9 від 04.12.24. «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби».
У додатку 1 «Розрахунок суми акцизного податку з підакцизних товарів (продукції) (крім транспортних засобів), на які встановлено специфічні ставки акцизного податку (крім операцій, визначених підпунктами 213.1.9, 213.1.11, 213.1.12 пункту 213.1 ст. 213 розділу 6 Кодексу)»:
- у таблиці графа «Специфічні ставки акцизного податку» викладена в новій редакції;
- уточнено, що при реалізації тютюнових виробів для продукції, яка маркована марками акцизного податку, придбаними до 25 березня 2025 року, заповнюється графа 14.4, а графи 14.2, 14.3 не заповнюються. При цьому для обрахунку слід зазначати курс НБУ, який є більшим на дату реалізації товару або на дату придбання марок акцизного податку.
У додатку 2 «Розрахунок суми акцизного податку з тютюнових виробів, на які встановлено специфічні та адвалорні ставки акцизного податку одночасно»:
- викладена у новій редакції графа «Ставки акцизного податку, встановлені у пп. 215.3.2 пункту 215.3 ст. 215 розділу 6 Кодексу»;
- у примітках уточнено, що при реалізації тютюнових виробів для продукції, яка маркована марками акцизного податку, придбаними до 25 березня 2025 року, заповнюється графа 13.4, а графи 13.2, 13.3 не заповнюються. Для обрахунку зазначається курс НБУ, який є більшим на дату реалізації товару або на дату придбання марок акцизного податку.
Цей Наказ набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Його було опубліковано в «Офіційному віснику» 27 червня. Тож, з 28 червня діють зміни до декларації. За п. 46.6 ПКУ нова форма звітності починає діяти за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося її оприлюднення. Оскільки таке оприлюднення відбулося у червні, то звітувати вперше слід буде за липень 2025 року, якщо у ДПС не буде іншої думки щодо початку застосування.Ризики при укладенні договорів з контрагентами
ДПСУ оновила «Єдине вікно подання електронної звітності» станом на 26.06.25.
Державна податкова служба України оприлюднила оновлення до спеціалізованого клієнтського програмного забезпечення для формування та подання звітності до «Єдиного вікна подання електронної звітності» до версії 1.33.8.0 станом на 26.06.25.
Додано форми податкових декларацій з податку на прибуток з додатками з урахуванням всіх змін та інші документи. Цей комплект програмного забезпечення включає в себе зміни та доповнення з 30.12.24. по 26.06.25. включно та встановлюється тільки на релізи Системи версії 1.33.* При цьому всі персональні довідники та налаштування користувача залишаються незмінними.
ДПСУ оновила План-графік документальних планових перевірок платників податків на 2025 рік.
27 червня Державна податкова служба оприлюднила на своєму сайті оновлений План-графік документальних планових перевірок платників податків на 2025 рік з урахуванням коригування на червень 2025 року. План-графік складається як завжди із 4 розділів:
- Розділ 1 «Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб» з урахуванням коригування станом на 27.06.25.
- Розділ 2 «Документальні планові перевірки фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів» з урахуванням коригування станом на 27.06.25.
- Розділ 3 «Документальні планові перевірки фізичних осіб» з урахуванням коригування станом на 26.03.25.
- Розділ 4 «Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» з урахуванням коригування станом на 26.06.25.
Уряд передає функції з надання державної соціальної допомоги ПФУ.
11.06.25. Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову №695 «Деякі питання надання окремих видів державної соціальної допомоги Пенсійним фондом України», якою регламентується передача функцій з призначення та виплати державної соціальної допомоги від органів соціального захисту до Пенсійного фонду України. Відповідно до ухвалених змін, з 01.07.25. Пенсійний фонд має забезпечувати призначення та виплату наступних видів державної соціальної допомоги:
- державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю;
- державної соціальної допомоги на догляд;
- державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю;
- допомоги на поховання особам, які одержували державну соціальну допомогу та не мали права на пенсію, особам з інвалідністю, особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю.
Для тих, кому виплату вже призначено, нічого не зміниться: якщо людина має право на визначену державну соціальну допомогу, виплати її здійснюватимуться в законодавчому порядку.
Уряд схвалив зміни до Закону про бухгалтерський облік: що зміниться для бізнесу.
Кабінет Міністрів України схвалив Законопроект №13425 від 26.06.25. «Про внесення змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» щодо запровадження звітності із сталого розвитку». Законопроектом пропонується запровадити обов'язкове складання, подання та оприлюднення звітності зі сталого розвитку для окремих категорій підприємств. Така звітність міститиме інформацію про вплив компанії на екологію, соціальні питання, трудові відносини, права людини, антикорупційну діяльність, а також про те, як ці питання впливають на діяльність підприємства. Інформація про сталий розвиток подаватиметься за Європейськими стандартами (ESRS) у вигляді окремого розділу звіту з управління. Подання відбуватиметься в єдиному електронному форматі за таксономією, що спростить аналіз і доступ до інформації. Звітність зі сталого розвитку буде подаватись разом із фінансовою звітністю, як її невід'ємна частина. Нові правила впроваджуватимуться поетапно:Податковий борг та єдиний податок
- великі підприємства та материнські підприємства великої групи, які мають понад 500 працівників - звітуватимуть у 2028 році;
- інші великі підприємства та материнські підприємства великої групи - у 2029 році;
- середні та малі підприємства з цінними паперами на біржі - у 2030 році.
Очікується, що запровадження звітності зі сталого розвитку створить рівні умови для українських і європейських компаній на міжнародних ринках, сприятиме залученню інвестицій, підвищенню конкурентоспроможністі, а також виконанню зобов'язань відповідно до Угоди про асоціацію. Також Законопроектом пропонується оновити критерії для визначення категорій підприємств - з урахуванням інфляції та рекомендацій Європейської комісії. Крім того, ним передбачається зобов'язати державні підприємства та компанії, де понад 50% акцій належать державі, вести облік і звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності (МСФЗ), а також складати звіт про управління. По матеріалам Мінфіну про це пише видання «ligazakon.net»:
Мобілізованих ФОП звільнено від сплати податків та ЄСВ.
В ухваленому Верховною Радою України Законопроекті №13134 від 25.03.25. «Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо розширення доступу пацієнтів до лікарських засобів, що підлягають закупівлі особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров'я, шляхом укладення договорів керованого доступу» передбачено поправки для вирішення податкових проблем військових -підприємців, які мобілізовані або проходять службу за контрактом. Про це повідомив народний депутат від «Слуги народу», голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Д. Гетманцев у газеті Партії: «Останнім часом до мене часто зверталися військовослужбовці - ФОП з болючими питаннями: податкові пільги, борги, відновлення реєстрації платника єдиного податку. Ці проблеми частково вирішено: Верховна Рада підтримала мої поправки, які повертають справедливість для ФОП на фронті», - зазначив парламентар. Відповідно до ухвалених змін, розповів він, ФОП - контрактники звільняються від сплати ПДФО, єдиного податку, військового збору та ЄСВ. «Податкова служба автоматично отримуватиме дані про військових - ФОП і застосовуватиме звільнення без необхідності подання документів. Обмеження в 10 днів на подання документів скасовано», - пояснив Гетманцев. Крім того, додав він, відтепер після демобілізації військові-підприємці отримують 150 днів на подання звітності без штрафів та 180 днів на сплату податків за працівників без штрафів і пені. Весь податковий борг військових-ФОП підлягає анулюванню. Також, уточнив Гетманцев, Податкова служба зобов’язана відновити реєстрацію єдиного податку з дати її анулювання, якщо її скасували через борг. «У разі відсутності інформації про ФОП - військового в податковій, можна подати заяву без обмеження у часі зі збереженням усіх прав. Ці ж правила - і в законі про ЄСВ. Це рішення - про повагу до тих, хто захищає країну, і про справедливість, якої вони заслуговують», - зазначив Д. Гетманцев.
Як будемо працювати та відпочивати у липні.
З 2022 року у липні маємо нове свято - День Української Державності. У 2023 році його було перенесено з 28 на 15 липня Законом України №3258-9 від 14.07.23. «Про внесення змін до статті 73 Кодексу законів про працю України». Тобто, святковим днем мав би бути вівторок - 15 липня. Проте воєнний стан в Україні продовжено до 6 серпня 2025 року. У період дії воєнного стану не застосовуються, зокрема, норми ст. 71 - 73 КЗпП (святкові і неробочі дні). На практиці це означає, що офіційних святкових та неробочих днів в Україні немає. При цьому графік роботи та час відпочинку встановлює роботодавець.