Нюанси укладання трудової угоди з нефіксованим робочим часом
08 серпня 2023
Поява можливості оформлення трудового угоди з нефіксованим робочим часом позначилося для роботодавців нещодавно. Але подібна організація праці має чималу популярність на практиці.
Давайте розберемося з нюансами укладання трудової угоди з нефіксованим робочим часом для подальшого оформлення працівника на таких умовах. Якими перевагами він відрізняється, а також про суб'єктний склад подібного договору та умови його підписання.
Підстави для укладання такого договору, а також характер подальшої взаємодії для його сторін зафіксовано у ст.21-1 КЗпП.
Цей вид договору покликаний легалізувати особливий вид трудових відносин, оскільки передбачає конкретного часу до виконання роботи співробітником, а виникнення обов'язки з виконання даної роботи для співробітника виникає лише за умови її надання роботодавцем, без наявності гарантій те, що така робота буде наданою на постійній основі.
Подібна можливість також багато розв'язує руки потенційних працівників, оскільки їм не потрібно оформлення себе як ФОП для подальшої роботи.
Давайте розберемося з основними умовами такої угоди.
Основні умови угоди
У такому вигляді договору слід прописувати, зокрема, дані про:
- способи та строки повідомлення працівника про початок виконання робіт, які повинен мати достатню тривалість для своєчасного старту виконання працівником своєї трудової функції;
- способи та максимальну величину строку надання працівником згоди про готовність до виконання роботи або відмови;
- інтервалах, у період яких від працівника вимагатимуть виконання роботи (годинник, день).
Ознайомимося докладніше з кожним із цих пунктів.
1. При оформленні трудової угоди з нефіксованим робочим часом, роботодавець самостійно визначатиме наявність необхідності та часу для залучення такого працівника до праці, а також обсяг роботи, яка буде доручена на виконання працівником.
Природно, що співробітнику потрібно повідомити про всі нюанси виконання роботи, що доручається: тривалість робочого часу, режим роботи і т.д.
Як озвучувалося вище, спосіб та мінімальні часові терміни для повідомлення працівника про старт виконання роботи має бути розумним.
У трудовій угоді необхідно прописати можливі способи комунікації, а також порядок взаємодії між сторонами у процесі виконання умов даного договору.
Також слід зафіксувати у змісті трудової угоди спосіб та максимальні строки для повідомлення працівником роботодавця щодо наявності готовності приступити до роботи, або відмови від її здійснення.
2. Слід зазначити, що працівник має право відмовитися від наданої роботи, якщо:
- якщо було порушено мінімальний строк повідомлення про появу подібної роботи;
- роботодавець вимагає виконання фронту робіт поза межами зафіксованого базового годинника чи днів.
3. Базові дні або години – це час, коли роботодавець може вимагати від працівника виконання роботи згідно з трудовою угодою. Число днів не може бути вище 6-ти на тиждень, а годинник не може перевищувати 40 на тиждень.
При цьому Мінекономіки (коментарі від 16.08.2022) наголошують на повній свободі у визначенні цього часу для роботи.
При цьому мінімальна межа тривалості також має місце. Так, робота не може проводитися менше ніж 32 години протягом місяця.
Увага! Відповідь працівника відмовою від виконання йому дорученого фронту роботи може бути основою накладання дисциплінарного стягнення. Виняток становлять випадки залучення останнього до виконання державних чи громадських обов'язків, а також наявність зафіксованої медустановою тимчасової непрацездатності.
Слід зазначити, що також можливе залучення працівника до праці та поза базовим часом, проте за наявності згоди останнього (ч.14 ст.21-1 КЗпП).
Оплата праці
Оплата праці з цього виду трудового угоди еквівалентна обсягу відпрацьованого часу кожному поточному місяці. Це також стосується відрядної системи оплати праці відповідно до зафіксованих у договорі розцінок.
Якщо ж зайнятість працівника у відповідному місяці досягала менше ніж 32 години, то оплата праці складе як за 32 години (не менше), що має встановлюватися релевантними умовами договору.
За наявності згоди працівника виконання робіт понад норми, його працю слід оплачувати у вигляді, щонайменше, ніж передбачено договором, а за перевищенні цієї норми, оплату слід здійснювати із застосуванням правил, викладених у ст.106 КЗпП.
Понаднормовим часом у цьому випадку, згідно з положеннями, які можна знайти в коментарі від 16.08.2022 Мінекономіки, це перевищення норми годин за місяць.
Тому за наявності перевищення в одному конкретному тижні, однак сума годинника відповідає прописаному змістом договору, то перевищення не матиме місця (40 годин на тиждень).
За таких умов тарифікація обчислюється у подвійному розмірі згідно зі ст.106 КЗпП.
Оподаткування
ПДФОПодаток на доходи фізичних осіб та ЗСЗагальна система оподаткування для цілей зарплати працівникові слід нараховувати за загальними правилами. Однак щодо ЄСВЄдиний соціальний внесок є свої особливості.
При нарахуванні оплати праці працівникам за подібними договорами вимогу про сплату ЄСВ з мінімалки виконувати не потрібно.
ЄСВ необхідно нараховувати на фактичну базу нарахування ЄСВ незалежно від її величини. Це прямо зазначено в абзаці четвертому ч. 5 ст. 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI.
Важливо знати! З III кварталу 2023 року у змісті Об'єднаної звітності слід подати за оновленою формою з ЄСВ-додатком 1 (1Д) у новій графі 26 проставляється ознака «1! За наявності працівника, який виконує роботу з трудової угоди з нефіксованим робочим часом.
За інших обставин у графі 26 слід проставляти ознаку «0».
Призупинення трудового договору: тонкощі та нюанси застосування
Подібне нещодавнє нововведення, а саме поява законної та легальної можливості для оформлення договору з нефіксованим робочим часом, продиктовано сучасними реаліями, розвитком інформаційних технологій, а також вимогами сьогодення.
Це багато в чому розв'язує руки потенційних роботодавців у розрізі залучення працівників до праці, і навіть вимагає від працівника оформлення свого правового статусу як ФОП.
Ситуація з оподаткуванням досить прозора та зручна. Звітність не складна.
Це одні з небагатьох причин для укладання такого договору.
І забігаючи наперед можемо відзначити, що цей договір можна укласти і в усній формі.