Особливості комісійної торгівлі ФОП

03 червня 2020 Стане у пригоді для: Підприємці

Що врахувати, якщо комітент і комісіонер використовують готівку в розрахунках.

За договором комісії комісіонер, він же посередник, укладає угоди від свого імені, але за гроші другої сторони — комітента (ч. 1 ст. 1011 ЦКУ). Отримує товари та перепродає їх, за що одержує оплату.

Комісіонер може не тільки продавати, а й закуповувати товар за дорученням комітента й отримувати винагороду. 

Розрахунки в рамках договорів комісії можуть бути безготівковими та готівковими, обмежень немає, але є нюанси в обліку.

Готівкові розрахунки між комітентом і комісіонером

Замовник — СПД на загальній системі (комітент) і ФОП-єдинник 3-ї групи (комісіонер) працюють за договором комісії.

Комісіонер від свого імені продає товар комітента на своєму сайті або в наземному магазині. Виручка від покупців надходить на його рахунки та в касу. Гроші в повному обсязі він направляє комітенту, а комітент виплачує винагороду. Іноді комітент просить передавати гроші готівкою, або, навпаки — комісіонер хоче отримати винагороду готівкою.

Готівкові розрахунки за договором комісії дозволені, законодавство тут обмежень не встановлює, сторони домовляються самі, можна передбачити обидва варіанти. Спосіб розрахунку сторін можна прописати в договорі комісії.

Розрахунки готівкою у підприємців

Що врахувати, якщо проводите розрахунки готівкою.

Обмеження суми готівковіих розрахунків. При розрахунках між СПД діє обмеження по розрахунках готівкою, за день це може бути не більше 10 тис. грн з одним контрагентом (п. 6 постанови НБУ № 148). Розбити великий платіж на декілька в рамках ліміту не вийде, тому що  враховується загальна сума операцій за день за контрагентом.

Ви можете заплатити по 10 тис. грн одразу від декількох контрагентів, а кілька платежів по 10 тис. від https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#n3297одного — ні.

Рекомендуємо розбити виплату на кілька днів. Приміром, за договором комісії ви повинні виплатити комісіонеру винагороду 80 тис. грн: 50 тис. грн на рахунок, 30 тис. грн — готівкою. Ось ці 30 тис. треба розбити на три платежі по 10 тис. грн і виплатити в різні дні.

Так само має вчинити комісіонер, коли виплачує вам гроші за продаж товару готівкою.

Важливо дотримуватися строків сплати винагороди, встановлених у договорі. Можна прописати, що будете виплачувати винагороду за графіком. Якщо виплати за графіком не передбачили, починайте перераховувати гроші заздалегідь, щоб уникнути претензій контрагента.

Можна оформити кілька виплат по 10 тис. грн готівкою, а перевищення — безготівково.

Штрафи за порушення лімітів — від 1,7 до 3,4 тис. грн, за повторне порушення протягом року — від 8,5 до 17 тис. грн (ст. 16315 КпАП).

Оформляйте виплати первинними документами

Всі операції з виплати грошей потрібно оформляти документально.

Так комісіонер зможе підтвердити доходи, а комітент — доходи та витрати.

Первинні документи у підприємця

Оплати готівкою мають супроводжуватися оформленням розрахункових документів, це можуть бути розрахункові квитанції, чеки РРО тощо. Не зайвим буде додатково оформити розписку, де докладно вказати, коли, кому, за що й скільки платите.

Які документи потрібно оформляти: договори, акти здачі-приймання робіт та інші. Комісіонер за фактом виконання умов договору складає звіт комісіонера.

Готівкові та безготівкові розрахунки у підприємців

Застосування РРО

РРО у комітента. За правилами комісійної торгівлі, усе майно, яке комісіонер придбав за рахунок комітента, є власністю комітента (ст. 1018 ЦКУ). Таким майном вважається товар, який комісіонер закупив за дорученням комітента, а також гроші, отримані від покупців за реалізований товар, які комісіонер перерахував йому в повному обсязі.

Після погодження звіту посередника комісіонер має передати гроші комітенту (ст. 1022 ЦКУ). Гроші в такому разі вважаються власністю комітента і не є засобом платежу, а сама операція не підпадає під визначення розрахункової за ЗУ «Про РРО», адже оплата фактично отримана не прямо від покупців, а від посередника.

А отже, комітент не повинен проводити через РРО оплату від комісіонера, навіть якщо використовує РРО. Такої позиції довгі роки дотримуються податківці.

Це питання спірне, усно податківці консультують інакше — зобов'язують застосовувати РРО, бо це готівкова операція. Ми рекомендуємо отримати індивідуальну консультацію податкової.

РРО у комісіонера-єдинника. ФОП-єдинники зобов'язані використовувати РРО після перевищення ліміту в 1 млн грн на рік (п. 296.10 ПКУ). Можна не використовувати РРО, якщо працюєте тільки з безготівковими оплатами, коли гроші проводяться виключно з рахунку на рахунок, але це не наш випадок.

ФОП на єдиному податку: ліміт в 1 млн грн і РРО

Якщо комісіонер працює з готівкою (ст. 2 ЗУ «Про РРО»), питання ліміту для нього актуальне.

Комісіонер отримує оплати від покупців, але його дохід — це тільки винагорода, яку він отримає від комітента, часто прописана в договорі сума або відсоток. Як бути з лімітом в 1 млн грн?

Податківці наполягають: до обліку для визначення ліміту в 1млн грн включається «виручка».

Для єдинника-комісіонера це означає, що включати потрібно не тільки свою винагороду, а й транзитні гроші, які він отримав від покупців за продаж товару комітента.

Інакше кажучи, досягнувши обороту в 1 млн, потрібно зареєструвати й використовувати РРО, навіть якщо ваша винагорода — кілька тисяч гривень, а решта — транзитні гроші комітента. Це обмежує можливості роботи без РРО на умовах комісії.

Є інша позиція: в 1 млн грн із метою використання РРО включається дохід єдинника, у комісіонера це винагорода, якщо він більше не займається іншими видами діяльності. Адже вся виручка за договором комісії — це транзитна сума, дохід єдинника — відсоток або фіксована сума, і виплачувати винагороду комітент може без прив'язки до транзитних грошей.

Рекомендуємо звернутися по індивідуальну консультацію в податкову.

Безвідносно до ліміту в 1 млн грн ви зобов'язані використовувати РРО, якщо за договором комісії реалізуєте складні побутові товари або займаєтеся іншими видами діяльності, що вимагають використовувати РРО.

Облік у комітента-загальносистемника

Дохід. Комітент приймає від комісіонера всю суму виручки, вт ому числі й суму комісійної винагороди, отже, всю цю суму потрібно спочатку віднести до доходу (консультація в ЗІР, підкатегорія 104.04).

Витрати. Коли будете виплачувати винагороду на користь комісіонера, цю суму віднесіть до витрат. Але обов'язково оформте документом, це може бути акт надання послуг / звіт комісіонера, де зазначена сума винагороди.

Книга обліку доходів і витрат ФОП-загальносистемника

У процесі продажу товару у комісіонера можуть виникати додаткові витрати: доставка, переупакування, ремонт виробу/товару. Їх може компенсувати комітент, якщо комісіонер надасть підтвердні документи.

Оподатковуваний дохід за такою угодою — це різниця між сумою, яку передав вам комісіонер, і виплаченою йому винагородою та компенсацією його витрат. На цю суму і нараховуєте ПДФО та ВЗ.

Як відобразити в книзі обліку доходів і витрат. У день отримання доходу від комісіонера відображається в повному обсязі в графі 2. Якщо одержали безготівкову частину та готівку — записуйте їх окремо.

Для відображення витрат підходять графи 3, 6 і 8. Оплата послуг комісіонера — це «інші витрати, пов’язані з одержанням доходу», а це графа 8. Іноді ці суми вказують у графі 3, що неправильно, адже в цю графу вносяться повернення раніше отриманих оплат — повернення товару або авансів покупців.

Якщо комісіонер поніс витрати, пов'язані з виконанням договору, а ви їх компенсуєте йому — відображаєте в графі 8.

Винагорода за договорами комісії

Дохід комісіонера-єдинника

Дохід комісіонера-єдинника — це сума комісійної винагороди (п. 292.4 ПКУ).

Але в книзі ви маєте відобразити не лише свою винагороду, а всі суми, які одержали від клієнтів за продаж товару комісіонера, готівкові й безготівкові оплати окремо, на цьому наполягає податкова (консультація в ЗІР, підкатегорія 107.01.06).

Податківці просять робити так: у день, коли надійшли гроші за продаж товару, в графі 2 вказуєте всю цю суму. У день перерахування транзитних грошей комітенту переносите її до графи 3.

Все, що потрібно знати підприємцю про книгу обліку доходів

Коли отримаєте винагороду від комітента, вкажіть її в графі 2. У декларації — тільки сума винагороди, яка окремо надійшла від комітента, суми з графи 2. Подбайте про документи, які підтверджують, що транзитні гроші не ваші, а сума винагороди надійшла за договором.

Незважаючи на те що це рекомендація податкової, під час перевірки в будь-якому разі доведеться довести, чому суми доходу в книзі й декларації відрізняються. Ось тут вам і знадобляться документи за угодою — звіт комісіонера, акти, договір комісії та платіжні доручення, що підтверджують фактично виплачені суми комітентам.

Часто ФОП не відображають готівкові надходження в книзі, але це шлях до помилок. Адже ваш контрагент може показати ці суми в обліку та звітності, при зустрічній перевірці у вас можуть бути проблеми.

Відображення виплат у розрахунку № 1ДФ

Суми доходу, виплачені ФОП на користь іншого ФОП, слід відображати у звіті № 1ДФ, це стосується ситуацій, коли:

  • комісіонер передає транзитні гроші комітенту;
  • комітент платить винагороду комісіонеру.

ПДФО та ВЗ ви не утримуєте і не виплачуєте, заповнюєте 1ДФ — показуєте нарахування та виплату з ознакою доходу «157» (консультація в ЗІР, підкатегорія 103.25).

Розрахунок № 1ДФ: коли подавати і як заповнити

Буває, ФОП не показують готівкові виплати за договорами комісії в доході, а контрагент веде облік коректно і відобразив оплату на вашу користь в 1ДФ, можуть виникати розходження в податкових базах даних. Це може виявитися при камеральній, зустрічній перевірці, до вас можуть звернутися із запитом для пояснень або прийдуть із перевіркою до вас і ваших контрагентів.

Часто підприємці ігнорують відображення виплат підприємців в 1ДФ, але ми не рекомендуємо цього робити. З 23 травня штраф за неподання податкового розрахунку № 1ДФ і за помилки в ньому зріс — 1020–2040 грн.

Як оформити повернення

Покупець повернув товар і просить повернути гроші

Навіть якщо гроші вже перерахували комітенту, обов'язок повернути оплату покупцю лежить на вас як на продавцю. Тому є сенс окремо прописати в договорі комісії, як діяти в таких ситуаціях і як компенсувати таке повернення.

Автор: Олександра Джуріло, фінансовий аналітик

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки