Як пов'язані посередницькі операції у торгівлі та плата ПДВ?
09 квітня 2025
Посередництво - це досить вигідна стратегія самих підприємців та його клієнтів. Вона дозволяє зберегти час та полегшити пошук шляхів для реалізації продукції для кожної із сторін. Нам цікаво роз'яснити особливості роботи посередників у нашій країні, а також особливостей у зв'язку з оподаткуванням для таких операцій. Спочатку розповімо вам про те, що відбувається з податком на додану вартість.

Договори комісії
Згідно з договорами комісії перший учасник, точніше, посередник чи комісіонер має за вказівкою іншого учасника (постачальника-комітента) провести за відповідну плату одну або більше операцій від свого імені за рахунок постачальника в рамках чинної статті 1011 Цивільного кодексу.
Для податкового обліку важливий трансфер продукції щодо договору комісії, який розцінюється як поставка (підпункт 14.1.191 Податкового кодексу). Тут податкові наслідки з ПДВПодаток на додану вартість з посередницьких операцій розібрано у пункті 189.4 Податкового кодексу. Документ говорить про те, що податкові зобов'язання та податковий кредит згідно з договорами комісії з'являються в учасників у загальному порядку згідно з правилом першої події.
Розбиратимемося, як такі особливості пов'язані з комісією в плані реалізації та придбання продукції.
Комісії під час реалізації
Насамперед подією згідно з договором комісії на продаж стає трансфер продукції посереднику. Таким чином у процесі постачальник зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ та сформувати податкову накладну на посередника.Вже завдяки зареєстрованій накладній постачальник може відтворити податковий кредит.
У майбутньому у процесі продажу продукції шляхом комісії податкові зобов'язання з'являться у комісіонера, згідно з першою подією та відправкою продукції клієнтам, переведення ними коштів як оплату. Тоді посередник зобов'язаний оформити податкову накладну на клієнта та зареєструвати її в ЄРПН.
Другою подією стане переведення постачальнику коштів, отриманих за продаж продукції. Отже, немає жодних ПДВ наслідків за такі операції.
Комісійна винагорода - оплата за роботу як агента-посередника підпадає під оподаткування ПДВ за загальним правилом першої події. Їм є акт комісійних послуг або плата з боку постачальника. Але посередник-комісіонер зобов'язаний оформити податкову накладну на постачальника та зареєструвати її в ЄРПН. Це допоможе постачальнику відобразити податковий кредит завдяки такій накладній.
Коли комісійні кошти беруться як плата посередником із суми прибутку за продану продукцію, тоді кількість податкових зобов'язань та формування посередником накладної буде число, коли прибуток було перераховано клієнтом як плату.
Ось як це все виглядатиме у таблиці
Таблиця 1. ПДВ-наслідки договору комісії на продаж
Кому слід застосувати правило мінімальної бази? Припустимо, посередник реалізує продукцію за ціну, нижчу, ніж він її взяв у постачальника (допустима знижка клієнта). То кому з них доведеться застосувати правило мінімальної бази згідно з пунктом 188.1 Податкового кодексу?
Тут слід взяти до уваги право власності на продукцію, яке передається комісіонеру. І він не має, по суті, ціни придбання (мінімальної бази). Поки продукція була продана клієнту, вона належить постачальнику. Отже, у разі комісії на продаж правило мінімальної бази, згідно з вищевказаним положенням Податкового кодексу, застосовує постачальник.
Для обліку ПДВ постачальнику слід уважно уточнити та виправити декілька даних:
- Виправити ціну в податковій накладній, що була сформована під час відправки продукції посереднику (зменшуючим розрахунком коригування);
- Донарахувати мінімально базові податкові зобов'язання, враховуючи вартість купівлі продукції, та зареєструвати мінімально базову податкову накладну у разі, коли продукцію продали за ціною меншою, ніж її придбав постачальник.
Ще не забувайте, коли посередник віддає продукцію дорожче, ніж він її прийняв у постачальника, то останньому необхідно виправити ціну в податковій накладній, до якої формується розрахунок коригування.
Комісія на купівлю
Як правило, перша подія згідно з договором комісії на купівлю - це прийняття посередником грошових сум від постачальника. Тоді на момент цієї події посередник зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ та сформувати з подальшою реєстрацією податкову накладну на постачальника.Тоді він може відобразити податковий кредит.
У процесі купівлі продукції посередником діє правило першої події. І за ним після отримання оплати внаслідок податкової накладної зареєстрованої торговцем продукцією посередник може відобразити його в податковому кредиті.
Оскільки самою продукцією посередник не володіє, то немає сенсу у процесі її передачі за договором комісії на купівлю застосовувати правило мінімальної бази згідно з пунктом 188.1 Податкового кодексу.
Отже, посередник закупив продукцію за вартість меншу (або більше), ніж раніше було зазначено у накладній у процесі переказу грошей від постачальника. Тоді посереднику варто лише поправити накладну та сформувати для неї розрахунок коригування для виправлення (у більшу чи меншу сторону) ціни.
А щодо комісійної винагороди, то за першою подією, чи то актом наданих комісійних послуг чи переказом коштів з боку постачальника, посередник повинен нарахувати податкові зобов'язання з винагороди. Далі слід сформувати та надіслати на реєстрацію податкову накладну на постачальника. Грунтуючись на даній накладній, постачальник відобразить податковий кредит.
Ось як ми це бачимо у плані наслідків з ПДВ у таблиці.
Таблиця 2. ПДВ-наслідки договору комісії на придбання
Додаткові витрати посередника
Посередник має право отримати компенсацію витрат, що з'явилися у процесі реалізації договору комісії відповідно до статті 1024 Цивільного кодексу. Однак витрати слід компенсувати на таку суму, яку було витрачено (і згодом виставити постачальнику таку ставку ПДВ, що була на вході). Але Податкова служба може думати, що окремі витрати посередника, які були витрачені у процесі реалізації договору комісії, будуть складовим елементом вартості його комісійних. Також вони підвищують базу оподаткування ПДВ посередника.
Тому в Податковій службі змушують посередника оподатковувати 20% ПДВ відшкодування витрат. Особливо видатків на міжнародне транспортування у процесі покупок у неплатників ПДВ (детально про це говорять самі податківці у роз'ясненнях). Отже, Податкова служба вважає, що витрати такого роду посередник зобов'язаний перенести на постачальника з нарахуванням 20% ПДВ.
Читайте статтю "Як правильно вести бухгалтерський та податковий облік дропшипінгу" для більш глибокого розуміння посередницьких операцій та їх оподаткування.
Договори доручення
Згідно з договором доручення перший учасник (комісіонер - повірений) повинен провести деякі юридичні операції від імені та за рахунок другого учасника (довірителя) згідно зі статтею 1011 Цивільного кодексу.
До того ж правила для посередників у пункті 189.4 Податкового кодексу, мабуть, поширюються також на договори доручення, зазначені у законодавстві. У вищезгаданому пункті зазначено, що податкові зобов'язання, податковий кредит у платників, що постачають або отримують продукцію, а також послуги та за договором доручення (не передаючи права власності на них), визначаються за правилом першої події.Звісно ж, з огляду на положення статей 187 та 197 Податкового кодексу. Одночасно в обліку ПДВ за допомогою посередника (повіреного) слід проводити в рамках посередницької винагороди, так і ціну послуг або продукції, що продаються або купуються посередником.
Але у Податковій службі такої реалізації правил посередництва згідно з пунктом 189.4 Податкового кодексу не помічають. Там беруть до уваги, що посередник (повірений), який виконує роботу від імені довірителя, не забезпечує безпосередньо продукцією або послугами. Вони думають, що за фактом постачальником агентського договору є довіритель. Таким чином, коли в плані агентського договору посередник (повірений) лише акумулює кошти, отримані від клієнтів, які йдуть далі довірителю, а продукція чи послуги - йдуть в сторони комітента до клієнтів, то з погляду фіскалів на облік ПДВ такого повіреного транзитні гроші немає впливу. А щодо посередника ПДВ оподатковується лише його компенсація.
Пояснень з боку податківців із цього приводу ціла маса та її просто знайти.
Цікавим способом вони трактували і договір доручення на купівлю продукції - коли за взаємною згодою повірений здійснює лише фінансові зобов'язання, тобто переказує комітенту плату за продукцію, а той пересилає її особисто довірителю.Контролюючі органи бачать цей процес так: повірений не контактує в цьому випадку з продукцією, а вона поставляється прямо довірителю, отже саме постачальнику (не іншій стороні) за першою подією потрібно нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ та сформувати, відправити на реєстрацію податкову накладну на довірителя. Тому перехідні фінанси не впливають на облік ПДВ комісіонера.
Все ж таки їхнім порадам з приводу нарахування ПДВ тільки з комісійних не слід абсолютно довіряти. Комісіонерам слід у такому разі звернутися до Податкової служби за індивідуальною консультацією.
Маємо й інші проблеми. Коли продукція безпосередньо поставлена комітентом клієнту, проте розрахунки робить комісіонер (повірений, агент, тобто третій учасник), тоді клієнт може мати нерозуміння щодо податкового кредиту як у плані оплати третьою стороною.
Тут радимо все ж таки, коли виникає потреба провести через комісіонера весь обсяг, правильніше буде не використовувати договори доручення, а укладати договори комісії.
Однак, раптом у вас виникло бажання оформити договір доручення, тоді радимо:
- Для ухилення від правил посередництва з пункту 189.4 Податкового кодексу (у кожної із сторін-учасників оподатковується лише комісія) краще буде, коли комісіонер зосередиться на розшуку потенційних клієнтів і далі їх зводитиме з продавцем або навпаки за окрему плату. А розрахункові операції та відвантаження продукції залишаться між комітентом та клієнтом без залучення до цього процесу посередника;
- В іншому випадку слід задіяти правила посередництва з пункту 189.4 Податкового кодексу та в договорі доручення на комісіонера лягає розрахунок та відвантаження продукції та постачання послуг.
Торгівля транспортними квитками
Цікава точка зору контролюючих органів з'являється і при торгівлі комісіонерами транспортних квитків.
З роз'яснень зрозуміло, що посередники-агенти - це перевізники і вони мало надають послуги з транспортування. Отже, податкові зобов'язання з ПДВ ними нараховуються лише за вартістю від агентської плати (лише із суми за надані послуги як посередники, не враховуючи ціни перевезень). За цих умов такий посередник формує податкову накладну на перевізника лише щодо оплати своїх послуг. Але вже транзитні суми оплат, які надходять від клієнтів-пасажирів за квитки на проїзд і ті, що йдуть самим перевізникам, йдуть повз облік ПДВ посередника і немає наслідків з ПДВ після цього (про це не в одному листі говорить Податкова служба).
Схожі пояснення з'являються і в процесі продажу через посередників залізничних квитків.Але зустрічається також консультативна думка податківців, де вже в процесі такої ж схеми продажу авіаквитків за агентськими договорами з авіаційними компаніями, контролюючі органи відзначають застосування посередником вартості авіаперевезень ставки 0% і ставки 20% для плати посереднику.
Але загалом подібні правила законні лише для автобусних квитків. Адже щодо їхнього процесу, то він регулюється законами. Наприклад, окремим пунктом 189.13 Податкового кодексу, який затверджує для автостанцій, що продають квитки, базою оподаткування буде саме винагорода, до якої входить автостанційний збір. А вже в базу оподаткування посередників (у нашому випадку це автостанції), не входить вартість проїзду (вона йде перевізнику) та сума витрат на страхування пасажирів (вона йде страховій компанії).
Подібного механізму щодо інших видів транспорту у Податковому кодексі вже немає. Таким чином, логічно, що для посередників діють загальні правила згідно з пунктом 189.4 Податкового кодексу. І тут радимо звернутися до фіскалів за індивідуальною консультацією для таких випадків.
Як фінансова реструктуризація може підтримати можливості бізнесу та запобігти збанкрутуванню
Облік ПДВ для посередницьких договорів проводиться відповідно до пункту 189.4 Податкового кодексу.
Відповідно до законодавства в обліку ПДВ через комісіонера за першою подією проводиться ціна за продану та продукцію, що купується завдяки йому, а також компенсація за послуги.
У рамках договору про доручення комісіонер (повірений, агент) нараховує ПДВ лише з плати за свої послуги. Така думка фіскалів. Тут прийнятно мати у запасі індивідуальну податкову консультацію. Альтернативою може бути договір комісії.Додатково питання з'являться у клієнта щодо податкового кредиту (при платі з боку третьої сторони), коли на повіреного лягають розрахунки.
Торгівля автобусними квитками проводиться відповідно до окремого пункту 189.13 Податкового кодексу. Він запроваджує як базу оподаткування плату послуг комісіонера.