Працівник просить платити зарплату на особисту картку

07 серпня 2019 Стане у пригоді для: Підприємці

Співробітник просить платити йому зарплату на особисту картку. Як це оформити в банку? Іншим працівникам поки що плачу готівкою за відомістю, а одному на картку, мені незручно, можна відмовити й платити як усім?

Як відмовити

За законом працівники можуть самі вирішувати, куди їм будуть перераховувати зарплату — на особисту чи зарплатну картку, просто не всі про це знають (ч. 5 ст. 24 ЗУ «Про оплату праці»).

Якщо хочете відмовити з посиланням на законодавство, то в законі це не прописано. Як варіант, спробуйте донести, що у вас прийнято платити гроші за роботу готівкою і змінювати такий порядок ви не будете.

Не вийшло домовитися, не варто мститися такій людині: ви не маєте права затримувати зарплату, тому що перераховуєте її на карту. За це штрафують як за прострочення й порушення порядку виплати зарплати.

Зарплата працівників ФОП

Як оформити

Якщо пішли на зустріч працівнику, щоб отримувати зарплату на особисту картку він має написати на ваше ім'я заяву (ч. 5 ст. 24 ЗУ «Про оплату праці»).

Текст заяви приблизно такий: «Прошу перераховувати на мою особисту картку заробітну плату за такими реквізитами...».

У заяві він повинен зазначити реквізити рахунку:

  • юридична назва банку;
  • МФО — 6-значний код банку;
  • код ЄДРПОУ — 8-значний номер банку відповідно до Єдиного держреєстру;
  • номер рахунку фізособи (2620);
  • номер картки, він потрібен, щоб банк правильно ідентифікував одержувача;
  • призначення платежу: заробітна плата;
  • РНОКПП, податковий номер і повне ім'я одержувача необхідно вказати в шапці заяви.

З 5 серпня банківські рахунки українців переводять на міжнародний стандарт IBAN, номери рахунків складаються з 29 буквено-цифрових символів. І з 1 листопада 2019 року IBAN стане обов'язковим для клієнтів усіх українських банків. Тобто в заяві треба буде вказувати новий формат рахунку.

Договір із банком не потрібен

Для виплати зарплати на особисту картку працівника не потрібен договір із банком.

Щоб банк перерахував зарплату на особисту картку особи, ви маєте сформувати платіжні доручення й сплатити ПДФОПодаток на доходи фізичних осіб, військовий збір і ЄСВЄдиний соціальний внесок.

Банк не прийме документи для перерахування зарплати без сплати зарплатних податків, тобто спочатку податки, потім зарплата (Постанова НБУ № 22, пп. 168.1.2 ПКУ). Це стосується і перерахування зарплати як на зарплатну картку, так і на особисту.

Як зараховуються гроші

У різних банків логіка зарахування на картки фізичних осіб відрізняється, можуть бути такі варіанти:

  1. Гроші перераховують одразу на рахунок одержувача, у платіжному дорученні вказується його ім'я та податковий номер.
  2. Гроші перераховують на транзитний рахунок банку, у платіжному дорученні вказується назва та ЄДРПОУ банку як одержувача. А в призначенні платежу вказують ПІБ, податковий номер і номер картки одержувача, за такою логікою працює, наприклад, ПриватБанк.

У призначенні платежу обов'язково вказувати період, за який виплачується зарплата.

Комісія за зняття готівки

Якщо працівник знімає гроші в банкоматі з комісією, ви не зобов'язані компенсувати йому ці кошти.

І співробітник не може посилатися на ст. 24 ЗУ «Про оплату праці», де сказано, що виплата зарплати може здійснюватися через установи банків на вказаний працівником рахунок з оплатою таких послуг за рахунок роботодавця. У статті йдеться про послуги банку з перерахування коштів на особисті картрахунки працівників, а не про комісію за зняття готівки.

Зарплатний проект

Можливо, надалі ви захочете відкрити зарплатний проект і відмовитися від виплати зарплати готівкою. Але в будь-якому разі, якщо хтось із працівників захоче отримувати гроші на особисту картку, а не на зарплатну, відмовляти незаконно.

Узагалі виплата зарплати безготівково зменшує можливість конфліктних ситуацій із працівником: він не зможе заперечити виплату, сказавши, що в зарплатній відомості розписався хтось за нього і грошей він не отримував.

Ще роздруковані платіжні доручення зручніше надавати при перевірці ДФС, а їх просять постійно, коли перевірка пов'язана з дотриманням трудового законодавства.

Платити два рази на місяць

Також нагадуємо, що виплачувати зарплату треба в робочі дні в такому порядку (ст. 115 КЗпП):

  • не рідше двох разів на місяць, проміжок між виплатами — не більше 16 календарних днів;
  • навіть якщо працівник дав письмову згоду отримувати зарплату один раз на місяць, ви все одно зобов'язані виплачувати йому гроші двічі на місяць. Платити зарплату раз на місяць — порушення закону.

Питають

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки