Винагорода за договорами комісії

12 лютого 2020 Стане у пригоді для: Підприємці

У підприємців на єдиному податку і загальній системі: дохід комітента та комісіонера.

Хто є хто

Комітент. Передає за договором товар/послугу для продажу посереднику, отримує гроші та виплачує посереднику винагороду.

Комісіонер — продає товар комітента кінцевим покупцям, отримує від них оплату, а від комітента — винагороду. Він укладає угоди від свого імені, але за гроші другої сторони — комітента (ч. 1 ст. 1011 ЦКУ). 

Комітент виплачує винагороду комісіонеру за його послуги, розмір і порядок виплати грошей завжди прописуйте в договорі комісії (п. 1 ст. 1013 ЦКУ).

Слід сказати декілька слів про посередників-єдинників. За посередницькими договорами можуть працювати тільки ФОП 2–3-ї груп.

2-а група єдиного податку

На 2-й групі можна надавати послуги населенню й платникам ЄП (пп. 2 п. 291.4 ПКУ). Заборонено надавати посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди й оцінки нерухомості за КВЕДом 68.31 (абз. 4 пп. 2 п. 291.4 ПКУ). Не можна продавати ювелірку й побутові вироби з дорогоцінний металів, дорогоцінного й напівдорогоцінного каміння (у т. ч. органогенного утворення).

3-я група. Нема обмежень для роботи за посередницькими договорами. Але обов'язково зареєструйте КВЕД, за яким ви надаєте такі послуги.

Підприємець на 3-й групі єдиного податку

Дохід комітента

Якщо комітент — єдинник. Доходом вважаються гроші за проданий товар, у тому числі сума винагороди, яку треба заплатити посереднику за роботу (ІПК від 22.10.2019 р. № 941/6/99-00-04-07-03-15/ІПК).

Приміром, ви уклали договір про те, що посередник продасть ваш товар. Сума, яку ви повинні отримати за фактом продажу, — 50 тис. грн, із цієї суми 10% ви маєте заплатити посереднику, це 5 тис. грн. До доходу включаєте 45 тис. грн.

Комітент — ФОП-загальносистемник. Ваш оподатковуваний дохід — сума, яка виходить після того, як від доходу відняти витрати.

Доходи підприємця на загальній системі

Як оплачують послуги комісіонера

Посередник отримує гроші за продаж товару, як і скільки йому заплатите — треба прописати в договорі комісії.

 1. Комісіонер перерахував усі виручені за продаж вашого товару гроші, включно з комісією за свої послуги. І тільки після цього виплачуєте йому винагороду.
 2. Комісіонер утримує свою винагороду самостійно і перераховує вам гроші вже за вирахуванням комісії.

Якщо ваш комісіонер — єдинник, перший спосіб перерахування винагороди безпечний, розповідаємо чому.

Дохід комісіонера-єдинника

Комісіонер одержує винагороду за свої послуги посередника (п. 292.4 ПКУ), це і є його підприємницький дохід. 

Що вважається доходом підприємця-єдинника

Гроші, отримані за продаж товару, для вас транзитні, їх треба передати другій стороні.

Важливо раз і назавжди зрозуміти, як правильно отримувати і відображати в обліку винагороду, щоб податківці не визнали її негрошовим розрахунком. На їхню думку, коли єдинник самостійно утримує свою винагороду із транзитних грошей, відбувається залік взаємних грошових вимог сторін, а на спрощеній системі це заборонено (п. 291.6 ПКУ).

Ось чому так робити не потрібно:

 • отримали якусь суму за продаж товарів комітента;
 • самостійно утримали свою винагороду із цих грошей у сумі, про яку домовилися з комісіонером;
 • решту грошей, тобто суму за вирахуванням своєї винагороди, передали комісіонеру.

Чим можуть загрожувати такі дії: коли виявлять податківці, вас переведуть на загальну систему заднім числом, а ще вам доведеться сплатити 15% єдиного податку за використання негрошових розрахунків, тобто заліку. Адже при цьому порушенні ви зобов'язані були перейти на ЗС із першого числа місяця, що настає після кварталу, коли було порушення (пп. 4 пп. 298.2.3 ПКУ). 

Щоб спати спокійно, краще робити так, як рекомендують самі податківці:

 1. Ви отримали гроші за продаж товару комітента. Всю цю суму вказали в книзі обліку доходів у день надходження (лист ДФС від 08.11.2016 р. № 11794/Т/99-99-13-01-02-14). Незважаючи на те, що ці гроші для вас транзитні.
 2. Наступний крок — усю суму перераховуєте комісіонеру. Навіть якщо вона включає вашу винагороду.
 3. Надаєте комітенту акт прийому-передачі, який і є підставою для нарахування винагороди.
 4. Чекаєте, коли комітент перерахує вашу комісійну винагороду окремим платежем.
 5. Суму винагороди включаєте в дохід.

Якщо ФОП одержав оплату за продаж товару на рахунок, а потім зняв гроші й передав їх комітенту, отримав винагороду. На всі ці кроки мають бути підтвердні документи. Інакше всю транзитну суму доведеться включити в дохід.

Первинні документи у підприємця

Чи включати транзитні гроші в дохід єдинника

Важливо правильно відобразити транзитні гроші та дохід посередника в книзі обліку.

Податківці просять робити так: у день, коли надійшли гроші за продаж товару, у графі 2 вказуєте всю цю суму. У день перерахування грошей комітенту переносите її в графу 3.

Транзитні суми не треба включати в оподатковуваний дохід ФОП-єдинника (консультація в ЗІР, підкатегорія 107.01.06). При визначенні оподатковуваного доходу ви берете лише суму комісійної винагороди. І якщо винагорода надійде окремим платежем, питань не буде. Подбайте про документи, які підтверджують, що транзитні гроші не ваші, а сума винагороди надійшла за договором.

Коли отримаєте винагороду від комітента, вкажіть її в графі 2.

У декларацію з єдиного податку потрапляють тільки суми із графи 2 (лист ДФС від 25.05.2018 р. № 2337/Б/99-99-13-01-02-14/ІПК).

Транзитні гроші й РРО

Підприємці-єдинники переймаються лімітом в 1 млн з метою використання РРО і лімітом річного доходу для групи ЄП. І дарма, адже транзитні гроші ви передаєте або перераховуєте комітенту і, якщо працюєте за документами, у вас є підтвердження, що гроші ви передали.

ФОП на єдиному податку: ліміт в 1 млн грн і РРО

Але податківці традиційно бентежать ФОП своїми роз'ясненнями. Так, для визначення доходу з метою використання РРО (це 1 млн грн) і перебування на спрощеній системі (1,5 млн грн для 2-ї групи та 5 млн грн для 3-ї) вимагають від комісіонера орієнтуватися на суму доходу, відображену в графі 2 книги, де враховуються транзитні гроші (лист ДФСУ № 1546/6/99-99-13-01-03-15/ІПК).

Це роз'яснення суперечить тому, що сказано в п. 292.4 ПКУ: дохід єдинника-посередника — це сума його винагороди.

До того ж, якщо працюєте виключно з безготівковими розрахунками, РРО використовувати при перевищенні ліміту в 1 млн не обов'язково.

Готівкові та безготівкові розрахунки у підприємців

Що робити ФОП-загальносистемникам

Немає вимог якось по-особливому визначати дохід за посередницькими договорами. А винагороду такі ФОП можуть утримувати самостійно.

Витрати підприємця на загальній системі

Оподатковуваний дохід для ФОП на загальній системі — сума, яка виходить після того, як від доходу відняти витрати.

А отже, такий комісіонер:

 • включає до доходу суму, яку отримав від продажу товару комітента (консультація в ЗІР, підкатегорія 104.08);
 • відносить до витрат направлені другий стороні гроші від продажу товарів або послуг, витрати на виконання умов договору, якщо є документи, що їх підтверджують. Документи, якими ви підтверджуєте витрати: договір, звіт посередника, акт приймання-передачі послуг.

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки