Поворотна фіндопомога у ФОП

21 травня 2021 Стане у пригоді для: Підприємці

ФОП не може надати собі поворотну фіндопомогу, але, якщо дуже потрібні гроші, їх можуть надати ваші родичі.

Поворотну фінансову допомогу надають за договором, без нарахування відсотків або компенсації за користування цими грішми, і їх обов'язково треба повернути — ту саму суму, що отримали (пп. 14.1.257 ПКУ).

Договір надання поворотної фінансової допомоги (шаблон)

У договорі пропишіть умову, що відсотки за користування поворотною фіндопомогою не нараховуються, якщо цього не зробити — за умовчанням потрібно буде нараховувати відсотки в розмірі облікової ставки НБУ (ст. 1048 ЦКУ). А саму операцію з надання ПФД можуть визнати фінпослугою.

Договір про поворотну фіндопомогу обов'язково оформляти на папері, якщо сума допомоги більше 170 грн (ч. 1 ст. 1047 ЦКУ). Засвідчувати договір у нотаріуса не потрібно.

Працівник просить гроші на лікування: як оформити

Коли треба повернути поворотну фіндопомогу

Строк повернення обов'язково прописують у договорі. Інакше допомога вважатиметься безповоротною, а отже, її треба включити в підприємницький дохід датою отримання.

Документ, який підтверджує дату одержання грошей, — виписка банку для безготівкової фіндопомоги і розписка, якщо мова про готівку.

Дата повернення грошей — це дата їх зарахування на рахунок позикодавця або внесення готівки в касу (ч.ч. 2–3 ст. 1049 ЦКУ).

ФОП на єдиному податку має повернути гроші протягом 12 місяців з дати отримання. Важливий момент: рахувати старт 12-місячного строку треба не з дати, зазначеної в договорі, а з дня, що настає за днем фактичного надходження грошей (ст. 1046 ЦКУ).

Якщо не повернули в 12-місячний строк, неповернену суму фіндопомоги доведеться включити до доходу (пп. 3 п. 292.11 ПКУ) у перший день після закінчення 12 місяців з дня одержання всієї суми допомоги:

  • 1-а та 2-а групи ЄП включають ПФД у річний дохід року, коли мали її повернути;
  • ФОП 3-ї групи включають неповернену поворотну фіндопомогу до доходу в кварталі, на який припадає строк повернення. Доведеться сплатити із цієї суми єдиний податок.

Натомість підприємці на загальній системі ці гроші в обліку не відображають, оскільки в переліку доходів загальносистемника немає ПФД (пп. 177.2 ПКУ).

Як правильно поповнювати свій рахунок ФОП

ФОП не може надати поворотну фіндопомогу самому собі

Якщо надаєте допомогу самому собі, ви виступаєте і як позикодавець, і як позичальник. А зобов'язання припиняється, коли боржник і кредитор — одна особа (ст. 606 ЦКУ).

Отже, ніхто нікому не винен і отримані гроші повертати не треба.

Податківці наполягатимуть, щоб суму фіндопомоги ви включили в підприємницький дохід.

Ще є судова практика, і вона говорить про неможливість підписання договору, в якому одна і та сама особа виступає і як сторона № 1, і як сторона № 2: такий договір можуть визнати недійсним. А ще підприємець не може бути представником за угодами у своїх інтересах (ч. 3 ст. 238 ЦКУ).

Але вихід є — поворотна фіндопомога від чоловіка, дружини або інших родичів

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки