ФОП боїться, що працівники поскаржаться на зарплату в конверті

25 лютого 2020 Стане у пригоді для: Підприємці

Плачу зарплату частково в конверті, раніше взагалі повністю, тепер боюся, що на мене поскаржаться працівники. Зараз усі такі розумні стали, ні звільнити, ні насварити не можна.

Запитання немає, але ми припускаємо, що ви хочете знати, як ризикуєте, продовжуючи виплачувати «сіру зарплату» своїм працівникам.

Через зарплату в конверті ризикують усі: співробітник — що колись не отримає стільки, скільки йому обіцяли; що відпускні та лікарняні будуть мінімальними й не буде належних виплат при звільненні. А роботодавця можуть серйозно оштрафувати.

Перевірки Держпраці — 2020: що треба знати ФОП

Якщо платите «чорну зарплату», тобто працівники у вас не оформлені офіційно, податки із зарплати не утримуєте — ви порушуєте законодавство про працю.

Адже роботодавець — податковий агент свої працівників, утримує і сплачує ПДФОПодаток на доходи фізичних осіб, ВЗВійськовий збір і за свій рахунок ЄСВЄдиний соціальний внесок.

Зараз за допуск до роботи людини без трудового договору й виплату зарплати «у конверті» за перше порушення застосовують попередження. За повторне порушення протягом двох років штраф буде вже 30 мінімалок, а це 141690 грн у 2020 році.

Із «сірої зарплати» податки платять частково — офіційно виплачують лише частину зарплати, з неї утримують і перераховують податки, а решту — у конверті, оминаючи бухгалтерію. Тобто трудові відносини з людиною оформлені, але часто офіційно вона одержує мінімалку, з якої платяться податки, а готівкою доплачують неофіційну частину. Так роботодавець значно заощаджує на податках.

Але все одно частина зарплати без сплати податків і зборів — це також порушення.

Якщо офіційно працівник працює за мінімалку, у 2020 році — 4723 грн на місяць. З цієї суми роботодавець утримує та сплачує:

ПДФО: 4723 грн × 18% = 850,14 грн

ВС: 4723 грн × 1,5% = 70,85 грн

За свій рахунок сплачує ЄСВ: 4723 грн × 22% = 1039,06 грн.

Усього — 1960,05 грн податків і зборів з однієї зарплати.

«Чистими» на руки людина отримує: 4723 грн − 850,14 грн − 70,85 грн = 3802,01 грн.

Якщо неофіційно в конверті доплачуєте ще 5 тис. грн, виходить, що бюджет недоотримує 2075 грн з однієї людини.

Ви маєте рацію, ображений працівник може в будь-який момент поскаржитися, що платите зарплату з порушенням, причому не тільки до Держпраці, а й у прокуратуру, податкову та всі органи, про які знає. Це може стати приводом для проведення перевірки, під час якої можуть виявити інші порушення.

У нас немає для вас рішення, окрім як платити «білу» зарплату, з якої сплачені всі податки.

Про всяк випадок нагадаємо: зарплату треба виплачувати два рази на місяць, у робочі дні. Проміжок між виплатами — не більше 16 к. д., не пізніше семи днів після закінчення місяця, за який її виплачують (ст. 115 КЗпП).

Наприклад, аванс виплачуєте до 16-го числа поточного місяця, зарплата за другу половину — 3-го числа наступного.

Якщо ви і строки виплати порушуєте, платите і без того «сіру» зарплату раз на місяць — це порушення і привід для штрафу. Розмір такого штрафу — 14169 грн (три мінімальні зарплати).

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки