Як ФОП довести податкове резидентство України та не платити податки за кордоном

03 липня 2023

Для українців, які знаходяться за кордоном, але ведуть бізнес чи працюють дистанційно в Україні, надважливим питанням є уникнення подвійного податкового резидентства і, відповідно, сплати податків за результатами своєї діяльності у двох країнах – Україні та країні, де вони проживають.

Як ФОП довести податкове резидентство України та не платити податки за кордоном

Як ФОП довести податкове резидентство України та не платити податки за кордоном, розберемось далі в статті.

Що таке податкове резидентство та як воно визначається?

Податковим резидентом є особа, яка згідно міжнародного законодавства та законодавства країни проживання підлягає оподаткуванню в тій чи іншій  країні, відповідно до встановлених критеріїв.

Таким чином, податкове резидентство – це статус особи, який вказує на те, в якій саме державі вона має податкові зобов’язання.

Як правило, проблеми з визначенням податкового резидентства трапляються в тих осіб, які:

  • проживають в одній країні, а сфера їхньої професійної діяльності знаходиться в іншій;
  • протягом року постійно змінюють країну проживання;
  • сфера особистих інтересів та сфера бізнес-інтересів знаходяться в різних країнах.

З початком повномасштабного вторгнення мільйони українців змушені були виїхати за кордон, серед них і ФОП, які й надалі дистанційно продовжували вести підприємницьку діяльність в Україні.

Тож виникла ще одна незрозуміла для багатьох обставина – як визначати податкове резидентство тим людям, які вимушено опинилися в іншій державі і проживають там тимчасово, на правах захисту.

Конвенції про уникнення подвійного оподаткування підписані між урядом України та 73 урядами інших держав, серед яких майже всі європейські країни, США, Канада, Мексика, Саудівська Аравія тощо. Вони дають чіткий перелік обставин, за яких особа може вважатися резидентом тієї чи іншої країни.

ПКУ в ст. 14 п.1 підпункт 213 дає визначення, хто вважається резидентом України.

При цьому, як для України, так і для більшості інших країни основними критеріями визначення податкового резидентства є наступні:

  • проживання в країні протягом року 183 дні і більше;
  • наявність в країні сфери життєвих інтересів.

Сфера життєвих інтересів має дві складові – особисті інтереси (сім’я, особистісні зв’язки, наявність житла у власності чи в оренді, навчання, медичне обслуговування) та бізнес-інтереси (ведення бізнесу, робота по найму, незалежна професійна діяльність).

В більшості випадків податкове резидентство визначається саме за фактом проживання та наявності сфери особистих інтересів в країні.

Як ФОП не платити податки двічі

Виходячи зі сказаного вище, багато ФОП опинилися в ситуації, коли вони ведуть бізнес в Україні і сплачуть податки за результатами ведення підприємницької діяльності тут, при цьому їхній дохід оподатковується ще і в країні проживання.

До того, в багатьох країнах немає такої форми господарювання, як ФОП, тому дохід підприємця рахується, як дохід фізособи.

ПКУ (ст. 14 п.1 підпункт 213) визначає резидентами України тих осіб, які, проживаючи в іншій країні, мають в Україні центр життєвих інтересів. Тобто їхні економічні, особисті, соціальні зв’язки в Україні є більш вираженими, ніж в країні проживання.

Це відноситься і до факту реєстрації особи в якості ФОП.

Якщо визначення податкового резидентства є ускладненим, то згідно ПКУ фізособа є резидентом України, якщо у неї українське громадянство.

Як отримати статус податкового резидента України

Особи мають підтвердити статус податкового резидентства України, надавши місцевому податковому органу в країні проживання довідку.

Форму довідки затверджено Наказом Мінфіну №248 від 19.08.2022 року.

При цьому передбачається можливість подання заяви на отримання довідки в електронному вигляді через Електронний кабінет, що суттєво спрощує її отримання тим людям, які не мають можливості приїхати в Україну.

Довідка має бути видана контролюючим органом протягом 10 календарних днів з моменту подання заяви.

При цьому при необхідності особа може замовити її транслітерацію англійською мовою.

Наказом №248 визначений також перелік підстав, при яких може бути відмовлено заявнику в отриманні довідки.

Особливості визначення податкового резидентства в різних країнах

Варто відмітити, що в багатьох країнах, з якими укладена конвенція про недопущення подвійного резидентства, ставлення до українців, які проживають на правах біженців, досить лояльне.

Деякі держави, наприклад Ірландія, взагалі відмовилися від претензій на оподаткування доходів українців, отриманих в 2022 році.

В той час інші країни дотримуються більш суворої позиції щодо визначення податкового резидентства громадян України.

Наприклад, уряд Німеччини фактично всіх жінок, які переїхали в країну разом з дітьми і зареєстрували їх в закладах освіти, автоматично вважає податковими резидентами саме своєї країни, оскільки центр особистих інтересів (діти) цих жінок знаходиться в Німеччині і наявні всі ознаки (запис дитини в дитсадок чи школу), які вказують на те, що вони планують тривалий час проживати саме в цій країні.

В будь-якому випадку, надана в податковий орган країни проживання особи довідка про те, що вона являється податковим резидентом України дозволить уникнути подвійної сплати податків на отриманий дохід і, відповідно, подвійного податкового навантаження.

Для того, щоб більш конкретно розуміти умови визначення резидентства саме в тій країні, з якої ФОП здійснює підприємницьку діяльність, рекомендується ознайомитися з конвенцією України і потрібної країни про уникнення подвійного оподаткування, в якій визначені всі основні аспекти встановлення даного статусу.

ФОП-спрощенець отримав від контрагента штраф, 3% річних та інфляційні. Як їх слід оподатковувати, і чи потрібно взагалі?

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки