Як компенсувати накопичені відпустки працівникам, які мобілізовані для проходження військової служби

06 лютого 2024

Прийнятий 22.11.2023 року Закон №3494-IX врегульовує механізм надання та використання відпусток, в тому числі і спеціалістами, які несуть службу в лавах ЗСУ.

Як компенсувати накопичені відпустки працівникам, які мобілізовані для проходження військової служби, та на якій підставі може бути виплачена грошова компенсація, розберемось далі в статті.

Як компенсувати накопичені відпустки

Законом №3494-IX доповнюється ст.24 Закону «Про відпустки», яка визначає підстави для отримання грошової компенсації працівниками за невикористану відпустку.

Таким чином, працівники, які були мобілізовані, мають право написати заяву щодо отримання грошової компенсації за невикористані ними  дні щорічної відпустки, а також за дні додаткової відпустки, на яку вони мають право по закону.

Проте важливим нюансом є те, що заяву працівник має подати не пізніше останнього дня місяця, в якому він був увільнений від роботи на підставі мобілізації. Якщо ж таку заяву не було подано, то невикористана відпустка не підлягає грошовій компенсації в період відсутності працівника на роботі, проте зберігається за ним.

Якщо працівник на момент прийняття Закону № №3494-IX вже був давно мобілізований або не встиг подати заяву до кінця місяця, якщо був щойно призваний на військову службу, то компенсація за невикористані ним дні щорічної та додаткової відпустки не передбачається.

Проте за ним зберігається право отримати грошову компенсацію або використати відпустку після повернення на своє робоче місце.

Обчислення грошової компенсації за невикористану відпустку

Кількість днів щорічної відпустки визначаються на підставі відпрацьованого періоду, протягом якого працівник не використав відпустку.

Обчислюється ж грошова компенсація за невикористану відпустку на підставі отриманих працівником виплат за розрахунковий період до місяця, в якому працівник був мобілізований.

Мінекономіки надає роз’яснення щодо обчислення грошової компенсації мобілізованим працівникам.

Звертаємо увагу, що Порядок обчислення середньої зарплати затверджений Постановою КМУ №100 від 05.02.1995 року.

Таким чином, якщо працівника було увільнено від роботи, наприклад, в січні 2024 року, то розрахунковим періодом будуть всі 12 місяців 2023 року, а також розрахунковий період з 01.02.2023 по 31.01.2024 за невикористані дні відпустки, нараховані за січень 2024 року.

Підводячи підсумки, наголошуємо, що при обрахунку суми грошової компенсації за невикористану щорічну відпустку потрібно оперувати двома середніми заробітними платами:

  • за невикористані дні відпустки станом на 31.12.2023 року - компенсація нараховується відповідно середньої зарплати за 12 місяців 2023 року.
  • за невикористані дні відпустки станом на дату увільнення працівника у 2024 році - компенсація нараховується відповідно середньої зарплати за 12 місяців, які передують місяцю, в якому працівник був мобілізований.

Детальніше з механізмом нарахування грошової компенсації можна ознайомитися в листі-роз’ясненні  Мінекономіки № 4707-05/53176-07 стосовно змін в законодавстві, які стосуються обчислення середньої зарплати при виплаті грошової компенсації за невикористану відпустку.

Мобілізований працівник: питання та відповіді

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки