Мобілізований працівник: питання та відповіді
18 січня 2024 Стане у пригоді для: Підприємці
У період воєнного стану в Україні, майже в кожній компанії, на підприємстві є мобілізовані працівники. У порядку речей, що з роботодавців виникає безліч питань щодо дотримання їхніх трудових правий і гарантій. У даному матеріалі зібрані найбільш популярні питання та відповіді з приводу даних питань.
Трохи теорії
Базовою нормою законодавства, яка гарантує право працівника бути працевлаштованим, це ч.3 ст.119 КЗпП. Вона встановлює за працівниками, які були призвані на військову службу за призовом та мобілізацією, на особливий період, буде збережено робоче місце та посаду.
Важливо знати! Гарантії щодо збереження робочого місця не мають поширення на осіб, які обіймали виборні посади в ЗМС та термін повноважень яких закінчився, а також осіб, які були визнані винними у скоєнні військових злочинів. Призупинення трудового договору: умови та оформлення
На який термін поширюються такі гарантії? На строк до завершення особливого періоду або до дати фактичного звільнення з військової служби.
Обов'язок зберегти робоче місце та посаду для мобілізованого працівника має поширення на всіх роботодавців, як юросіб, так і ФОП, у яких мобілізовані працювали на час призову. Повідомляємо вас, що з 19.07.2022 року (дата Закону №2352) правило збереження за мобілізованим середнього заробітку втратило законну силу. Таким чином, збереженню підлягає лише місце роботи та посада, а середній заробіток нараховувати та виплачувати вже не потрібно.Однак це не позбавляє роботодавців права виплати середнього заробітку за власним мотивованим бажанням, добровільно, що кореспондує норму ст.9-1 КЗпП.
Але слід пам'ятати, що із цього правила є винятки. Щодо питання збереження середнього заробітку, цей обов'язок зберігається у відношенні педагогів, та працівників, які увійшли до добровільних формувань тероборони.
Перевод мобілізованого
Чи є можливість переведення мобілізованого працівника на іншу посаду? Так, це можливо, якщо таке бажання виявили працівник.
Справа в тому, що за передумовами ст.119 КЗпП роботодавець несе обов'язок щодо збереження за мобілізованим працівником місце роботи та посаду. При цьому ні в КЗпП, ні в Законі № 2136 немає заборони на переведення мобілізованого працівника на іншу посаду за наявності згоди останньої.
Таким чином, роботодавець зобов'язаний зберегти за мобілізованим місце роботи та посаду, проте якщо працівник погоджується, його посаду можна скасувати. У такому разі рекомендуємо отримати від працівника релевантну заяву. І нехай не викликає хвилювання той факт, що на момент подання такої заяви працівника звільнено від роботи. Так як звільнення з роботи не є звільненням, оскільки зберігаються трудові відносини, а це означає, що останній має право на подання подібних заяв.
Аналогічна ситуація, коли працівник перебуває у відпустці. Адже закон не має заборон на переклад такого співробітника.Як звільнити працівника під час хвороби?
Призупинення трудової угоди з мобілізованою
На нашу думку, це неможливо.Тому що для роботодавця головною вимогою залишається норма ст.119 КЗпП про збереження робочого місця та посади. І в період його військової служби роботодавець не несе зобов'язань щодо забезпечення його роботою. За цими причинами не буде виконано головну передумову, а саме абсолютну відсутність можливості надати або виконати роботу. З цих причин бачиться, що призупинення буде неможливим.
Звільнення мобілізованого
Через збереження за мобілізованим працівником місця роботи та посади за ч.3 ст.119 КЗпП, подібного працівника з ініціативи роботодавця такого співробітника звільнити неможливо.
Однак при цьому ніхто не забороняє звільнити такого співробітника за його власним бажанням або за згодою сторін. Головне, щоб подібна ініціатива і бажання мали самого працівника (див. роз'яснення фахівців Держпраці у Фейсбуці).
Завершення строкового трудового договору з мобілізованим
Та це можливо. Але лише після закінчення таким працівником військової служби чи особливого періоду. Саме таку думку має Верховний Суд (постанова ВС від 13.06.2018 у справі № 813/782/17).
Це з пріоритетним значенням норми ст.119 КЗпП щодо збереження робочого місця та посади. Варто також пам'ятати, що є норма ст.39-1 КЗпП, яка перетворює терміновий договір на безстроковий, якщо після закінчення терміну трудової угоди трудові відносини не закінчилися, а продовжуються, і жодна зі сторін не виявила вимоги до її припинення.
За цими причинами для того, щоб роботодавець не потрапив на цей гачок, рекомендуємо попередити «солдата компанії» (шляхом направлення релевантного листа), що:
- Після закінчення термінової трудової угоди такий співробітник не приступав до роботи та не допускався до неї;
- За ст.119 КЗпП на час особливого періоду та до його завершення або до практичного звільнення з військової служби за співробітником буде збережено місце роботи та посаду;
- Працівник повинен з'явитися працювати після завершення військової служби для отримання трудової книжки та проведення остаточного расчета.
Бронювання мобілізованого
Якщо компанія має право бронювання співробітників, то фігурально вона може оформити бронь на будь-якого свого працівника. Проте фахівці Мінекономіки наголошують на не включенні до списків:Працевлаштовуємо неповнолітнього працівника
- військовозобов'язаних, які не підлягають призову на військову службу в період мобілізації (ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.93 № 3543);
- військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку з низки законних причин;
- осіб, які перебувають у трудових відносинах з компанією.
Не рекомендуємо оформляти бронь на співробітників, які мають дефіцитну для ЗСУ військово-облікову спеціальність спеціальність (див. лист Генштабу ЗСУ від 20.04.2023 № 300/1/С/3886). . Однак із мобілізованими співробітниками не все так просто. У Мінекономіки рекомендують не включати їх до списків бронювання, оскільки факт оформлення броні не стане причиною їхнього звільнення з військової служби. Про це свідчить судова практика.
Відпустка для мобілізованого
Закон не містить заборони на надання мобілізованим працівникам відпустки. Незважаючи на те, що такого працівника формально звільнено від виконання трудових обов'язків, але продовжує перебувати з підприємством у трудових правовідносинах.
Це означає, що він продовжує користуватися своїми трудовими правами та гарантіями, зокрема, на звільнення та відпустку.Водночас, і Держпраці та Мінекономіки вважають цю процедуру недоцільною, і висувають пропозицію щодо надання відпустки вже після демобілізації та повернення до виконання ним своєї трудової функції.
Таким чином, працівник не здатний одночасно бути звільненим від виконання обов'язків і перебувати у відпустці. А після звільнення з військової служби та повернення до роботи йому можливе надання відпустки.
Компенсація за невикористану відпустку мобілізованому
Закон містить лише 2 випадки, коли можна зробити виплату грошової компенсації за невідгулену відпустку.
Перший випадок-припинення трудових відносин із працівником. У такому разі відпустка компенсується у грошовому еквіваленті та також соцвідпустка не дітей (ч. 1 ст. 24 Закону про відпустки*). За смерті працівника компенсація також підлягає виплаті, проте вже на користь родичів.
Другий варіант – виплата компенсації без оформлення звільнення. Для цього потрібно виконати дві умови:Працівника, який перебуває на навчальних військових зборах, не можна звільнити
- Це стосується працівників старше 18-ти років. Це зазначено у ч. 5 ст. 24 Закону про відпустки;
- Тривалість має становити не менше 24 календарних днів. А саме, залізно 24 календарні дні має залізно перебувати у відпустці, а ось щодо інших днів, їх можна компенсувати матеріально;
- Це має бути оформлено документально, за допомогою відповідної заяви працівника.
Проста виплата компенсації не передбачена для мобілізованих працівників. Оскільки звільнення з роботи за ст.119 КЗпП – не вважається звільненням.
Оплата лікарняного листа мобілізованому
Ні, це неможливо, оскільки лікарняні виплати адресуються застрахованій особі, і є повною або частковою компенсацією втрат у заробітній платі при настанні страхового випадку.Однак грошове забезпечення мобілізованих відбувається за рахунок коштів Державного бюджету, то з цих причин у роботодавця немає підстав для призначення лікарняних виплат, які є компенсацією заробітної плати.
Виходить, що е-лікарняний оплачуватиметься військовою частиною, в якій числиться даний мобілізований співробітник. Такого висновку дійшло й управління Держпраці в Дніпропетровській області у своєму роз'ясненні, розміщеному на офіційному сайті управління.
СКШП та мобілізований
Так, за правилами Інструкції №286 основні працівники, які відсутні на роботі з причин мобілізації, повинні включатися до розрахунку середньооблікової кількості штатних працівників.
Висновок напрошується зі змісту ст.119 КЗпП, у якій описані гарантії для військовослужбовців.
Висновок
Тема трудових прав та гарантій для мобілізованих зараз досить актуальна і зачіпає безліч нюансів пов'язаних з їхньою подальшою роботою. У цій статті зібрані основні питання, що часто виникають. Сподіваємось, що ви отримали вичерпні відповіді на свої запитання.