Як вийти з податкового резидентства України особі, яка змінює місце проживання
10 грудня 2024
Повномасштабне вторгнення змусило мільйони українців шукати прихисток за кордоном. З часом деякі наші співвітчизники повернулися в Україну, але більшість – продовжує влаштовувати своє життя в інших країнах. Відповідно, одночасно з вирішенням багатьох побутових питань, постала необхідність визначитися з податковими зобов’язаннями перед українським законодавством та законодавством країни перебування.
Оскільки постійне місце проживання є однією з основних підстав набуття податкового резидентства, то цілком закономірним є питання: «Як вийти з податкового резидентства України?». Саме про це і йде мова в даному матеріалі.
Як вийти з податкового резидентства України: основні етапи
Ст.14.1.213 ПКУ визначає резидентами осіб, які проживають в Україні, мають центр життєвих чи професійних інтересів в Україні, знаходяться на її території більше, ніж 183 дні, є громадянами України (при відсутності можливості визначити за попередніми ознаками).
Разом з тим між Україною та більш, ніж 70 країнами підписані конвенції про уникнення подвійного оподаткування. Відповідно, якщо особа постійно проживає за кордоном, там працює та не планує повертатися назад, вона має право припинити податкове резидентство України. Ця процедура передбачає наступні дії.
1. Вибір країни проживання.
Для відмови від українського резидентства спершу потрібно отримати постійне місце проживання (ПМП) в іншій країні.
2. Закриття зобов’язань перед Україною.
Перед тим, як розпочати процедуру виходу з податкового резидентства, необхідно переконатися у відсутності невиконаних податкових зобов’язань в Україні.
Це можуть бути, наприклад, штрафи чи аліменти. Будь-який невиплачений борг може стати підставою для відмови. Також відмова очікує заявника при наявності податкових боргів. Побачити їх можна, перевіривши стан розрахунків у Електронному кабінеті платника податків. Отримання довідки про відсутність податкових боргів є свідченням того, що всі зобов’язання, передбачені українським законодавством, виконані.
Якщо особа здійснювала підприємницьку діяльність в Україні і має статус ФОП чи є засновником ТОВТовариство з обмеженою відповідальністю, то слід пройти процедуру ліквідації, що передбачає закриття бізнесу, подання ліквідаційних звітів, проходження перевірки податкової. Звертаємо увагу, що ліквідація ТОВ – досить тривалий процес, який може затягнутися на 2-3 роки. Підтвердженням того, що бізнес в Україні закрито, є запис в ЄДРЄдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань на основі акту податкової перевірки.
3. Подача декларації.
Наступним кроком є подання декларації про майновий стан і доходи за останні три роки з відміткою «виїхав на ПМП». На основі цієї декларації ДПСДержавна податкова служба здійснює перевірку виконання податкових зобов’язань платником та при наявності таких - сповістить про це. Якщо ж жодних претензій податківці до особи не мають, результатом перевірки буде зняття її з обліку платників податку.
4. Закриття банківських рахунків.
Для виходу з податкового резидентства України необхідно також закрити рахунки фізичної особи та бізнес-рахунки. Залишок коштів слід перерахувати на іноземні рахунки.
5. Звільнення з офіційної роботи.
Працевлаштовані особи повинні розірвати трудові відносини з роботодавцями, зареєстрованими в Україні.
Розірвання податкових зобов’язань
Після того, як особа переконалася в тому, що всі податкові зобов’язання перед Україною нею виконані, вона не має рахунків в українських банках та не є працевлаштованою в українську компанію, яка здійснює свою діяльність на території України, в її закордонний паспорт може бути поставлена відмітка «виїхав на ПМП». Для цього в міграційну службу потрібно надати довідку про постійне місце проживання в іншій країні.
Завершальним етапом є подання заяви на взяття особи на консульський облік в країні проживання.
Підводячи підсумки, наголошуємо, що процес виходу з податкового резидентства України є багатоетапним і вимагає ретельного дотримання процедури. Це забезпечить уникнення подвійного оподаткування та безперешкодне узаконення нового статусу в іншій державі.