Як здійснити розрахунок індексації в 2024 році: визначення базового місяця

13 лютого 2024

В 2024 році відновлена дія закону про індексацію, який був призупинений на весь минулий рік з метою економії бюджетних коштів. В звязку з цим постають питання щодо того, як здійснити розрахунок індексації у 2024 році та як визначити «базовий» місяць.

Як здійснити розрахунок індексації в 2024 році

Правильне проведення індексації заробітної плати роботодавцями сприяє збереженню мотивації працівників та підтримці їхнього інтересу до роботи. Заробітна плата має бути пристосована до інфляції та зростання вартості життя.

Оскільки в діючому законі про держбюджет, на відміну від минулого, немає пункту про призупинення індексації, її проведення у цьому році є обов’язковим для роботодавців. Ст. 39 цього закону визначає, що розрахунок індексу споживчих цін буде за наростаючим підсумком з 1 січня 2024 року.

Проте варто мати на увазі, що дане питання врегульоване на законодавчому рівні вже давно, і як законі про індексацію так в порядку її здійснення не використовується термін «базовий» місяць.

Натомість в Порядку зазначено, що при настанні підстав для її проведення, вона буде проводитися з наступного місяця, коли ці підстави виникли - зросли грошові доходи населення.

Таким чином так званим «базовим» буде той місяць, коли було підвищено оклад.

Тож, згідно Порядку, якщо зарплату працівникам керівник підвищив у січні цього року, приріст індексу споживчих цін розраховувати варто з наступного місяця – з лютого.

Наприклад, якщо індекс споживчих цін за лютий буде становити 103,5%, то право на індексацію зарплати виникає в квітні 2024 року, а коефіцієнт індексації буде 3,5%.

Якщо ж оклад не був підвищений у 2024 році або підвищення відбулося в минулому році, то в законі про держбюджет визначені особливі умови обчислення – з 1 січня 2024 року.

Але враховуючи, що з 1 січня зросла «мінімалка», в більшості випадків бухгалтерам варто користуватися нормами Постанови КМУ №1078 та брати за «базовий» місяць січень.

При цьому варто мати на увазі, що позиція Міністерства економіки та Міністерства соціальної політики дещо неоднозначна щодо виплати фіксованої індексації за 2023 рік, якщо вона була проведена станом на грудень 2022 року. Мінекономіки наполягає, що при збереженні суми індексації окладу, станом на січень 2023 року, вона повинна бути виплачена і у цьому році.

В той же час юристи, посилаючись на норми діючих законодавчих актів, вважають, що в 2023 році роботодавці не повинні були її виплачувати.

В будь-якому випадку роботодавці зобов’язані в цьому році провести індексацію заробітних плат свої працівників, реалізуючи їх право на справедливу оплату праці та збереження покупної спроможності, що в свою чергу є ключовим чинником для збалансованого та сталого економічного розвитку країни.

Гранична сума готівкових розрахунків для фізичних осіб, ФОП та юридичних осіб, штрафи за перевищення лімітів

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки