Гранична сума готівкових розрахунків для фізичних осіб, ФОП та юридичних осіб, штрафи за перевищення лімітів

30 січня 2024

Гранична сума готівкових розрахунків та поповнення картки визначається Постановою Нацбанку №148 від 29.12.2017 року.

Які ліміти на розрахунки готівкою визначає НБУ для фізичних осіб, ФОП та юридичних осіб, розберемося далі в статті.

Гранична сума готівкових розрахунків для фізичних осіб

Нацбанком вже досить давно врегульовані суми дозволених розрахунків готівкою як для фізичних осіб, так і для ФОП, і юридичних осіб.

Проте у випадку розрахунку між фізичними особами контроль за такими фінансовими операціями зі сторони податкової незначний, тому багатьма ігноруються передбачені постановою вимоги.

Натомість, банками все прискіпливіше здійснюється фінансовий моніторинг, і якраз банк і може відмовити в зарахуванні готівкових коштів фізичній особі на рахунок, якщо не буде надано підтвердження їх походження.

Фізичні особи мають право розраховуватися готівкою у випадках, коли сума не перевищує 50 000 грн.

В інших випадках допускається лише перерахування коштів з рахунку на рахунок або зарахування коштів на рахунок отримувача.

Таким чином, офіційні розрахунки готівкою при купівлі/продажу нерухомості, автомобілів, земельних ділянок, сума яких перевищує 50 000 грн, між фізичними особами недозволені.

Алгоритму відслідковування таких порушень на сьогодні не відпрацьовано. Проте при спробі перерахувати отримані від продажу майна кошти на рахунок в банку якраз і можуть виникнути проблеми, оскільки банк попросить клієнта надати документи, що підтверджують їх походження.

Важливо те, що нотаріально завірений договір купівлі/продажу, де буде прописана отримана продавцем сума, не являється підтверджуючим документом, бо по закону розрахунок в готівці на велику суму не має права здійснюватися.

Випадки, коли не застосовується ліміт на розрахунки готівкою, визначені п.8, розділу ІІ Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою НБУ №148.

Таким чином, на сьогодні фізична особа може без проблем здійснити розрахунок готівкою на суму понад 50 000 грн і в майбутньому використати ці кошти для здійснення такої ж дороговартісної покупки.

Проте в разі необхідності покласти ці кошти на рахунок в банку малоймовірно, що вона пройде фінансовий моніторинг.

Ліміти на розрахунки готівкою для ФОП та юридичних осіб

Що стосується суб’єктів господарювання, то допустимою є сума розрахунків готівкою між ними протягом 1 дня на суму не більше 10 000 грн.

Готівкові розрахунки між підприємцями чи підприємцями і фізособами на суми понад встановлені ліміти будуть виявлені при податкових перевірках.

Також можуть виникнути проблеми при розблокуванні податкових накладних.

Не вдасться в такому випадку і пройти фінансовий моніторинг в банку, який обов’язково буде проводитись при спробі підприємця покласти готівку на рахунок.

Наголошуємо, що підприємці не мають права приймати готівкою понад 50 000 грн від фізосіб, а створені розрахункові документи (фіскальний чек, касовий ордер, розрахункова квитанція) будуть грубим порушенням.

Відповідальність за перевищення лімітів при розрахунках готівкою

При виявленні порушень в розрахунках готівкою на підприємця може бути накладений штраф.

Розмір штрафів визначається ст. 16315 КУпАП.

Відповідно, при виявленні перевищення дозволеної норми на розрахунок готівкою вперше на підприємця буде накладений штраф у розмірі від 1 700 до 3 400 грн.

При повторному виявленні перевищення ліміту на готівкові розрахунки ФОП чи юрособі доведеться сплатити від 8 500 до 17 000 грн.

Підводячи підсумки, варто зауважити, що як для ФОП, так і для юридичних осіб важливо дотримуватися законодавчих вимог щодо готівкових розрахунків.

Перевищення лімітів може мати неприємні наслідки при банківських та податкових перевірках, а виявлені порушення стануть причиною накладення штрафу податковою та внесенням підприємця до групи ризикових клієнтів банком, в якому у нього відкритий рахунок.

Зміни для ФОП у 2024 році: розмір ЄП і ЄСВ, ліміти доходів, відновлення документальних перевірок

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки