Які заходи відповідальності передбачаються для ФОП-спрощенця при несвоєчасному поданні звітності та сплаті податків

20 вересня 2023

ФОП-єдиноподатник 3 групи зі ставкою 5% зареєстрований у Донецькій області, яка вважається територією активних бойових дій. Звітність щодо ЄП за 1 квартал, півріччя та 9 місяців 2022 року було надіслано із затримкою, а саме 08.02.2023 року. Усі наступні декларації (за 2022 рік та 1, 2 квартал 2023 року) були відправлені у строк.

Які заходи відповідальності передбачаються для ФОП-спрощенця при несвоєчасному поданні звітності та сплаті податків

Після надсилання декларацій з'явилася заборгованість з ЄПЄдиний податок та ЄСВЄдиний соціальний внесок. При цьому повідомлення про неможливість виконання податкових обов'язків не надіслано. Які штрафи та податкові наслідки обумовлює закон за несвоєчасної сплати податків та подання звітності?

Коли відповідальності не передбачено?

Не секрет, що багато підприємців у період ВП не завжди мають можливість своєчасного подання звітності або сплати податків, особливо розташованих у зоні бойових дій. Для цього законодавцем було запроваджено послаблення.

Підтвердження неможливості виконання податкових обов'язків, зафіксоване у п.п.69.1 подразд.10 розд. XX ПКУ є підставою для звільнення від накладення штрафів при несвоєчасній подачі звітності та сплаті зобов'язань у період дії ВП. Таким чином, виконання податкового обов'язку у воєнний час протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, що слідує за місяцем появи такої можливості, це право, яке надається платникам податків, які не мають змоги зробити це вчасно та у строки, передбачені ПКУПодатковий кодекс України.Однак у нашій ситуації підприємець не використав цю пільгу. 

Оскільки протягом 60 днів, відведених на документальне підтвердження неможливості виконання податкового обов'язку, які стартують відраховуватись з дати подання першої звітності після виникнення можливості виконає такий обов'язок, ФОП не надав доказу відсутності цієї можливості.

Таким чином, направивши декларацію з ЄП за 1 квартал, півріччя та 9 місяців 2022 року в лютому 2023 року, було допущено порушення, яке карається зараз досить суворо.

Але цих заходів відповідальності можна спробувати уникнути, покладаючись на обставини, наведені у п.112.8 ПКУ. Так, там згадується як підстава для уникнення відповідальності форс-мажор (п.п.112.8.9 ПКУ), який спричинив невиконання податкового обов'язку. 

Однак для застосування цієї норми ФОП слід довести, що причиною для несвоєчасного подання звітності та сплати податків послужив саме форс-мажор. Крім іншого, для того, щоб довести наявні форс-мажорні обставини, слід мати залізні підстави: що саме ці обставини стали причиною і вплинули на цей перебіг подій щодо податків.

Банальна відсутність грошей на підприємницькому рахунку, що унеможливлює сплату податків і зборів, з незалежних від нього причин, неможливо розцінювати як форс-мажор. Отже, не варто покладатися на цю норму.За даними передумовами, ФОП, який несвоєчасно подав декларації та сплатив податок, постраждає від накладення фінансових санкцій, про величину яких йтиметься далі.


Несвоєчасне подання звітності

ПКУ обумовлює точні терміни на виконання того чи іншого податкового обов'язку, і своєчасне подання звітності та сплата податків входить до спектра цього регулятора за своєю суттю також. Заходи відповідальності за невиконання обов'язку щодо своєчасної подання звітності, або взагалі її неподання, передбачені п.120.1 ПКУ.

Величина штрафу за кожне подібне порушення сягає 340 грн.

Ті ж дії, проте повторного характеру протягом року, платником податків, до якого вже було вжито заходів відповідальності, можуть спричинити штраф у 1020 грн. за кожну подальшу неподачу або несвоєчасну подачу.

Таким чином, якщо підприємець надіслав у порушенні обумовлених ПКУ строків усі три декларації щодо ЄП за 2022 рік в один день (до моменту накладення штрафу за п.120.1 ПКУ), йому потрібно буде сплатити штраф завбільшки 1020 грн. (340 грн. х 3).

Несвоєчасна сплата ЄП

Несвоєчасна сплата ЄП загрожує накладенням штрафу за ст.124 ПКУ. Щодо величини самого штрафу – питання досить непросте.

П.124.1 ПКУ передбачає такі штрафи за порушення, пов'язане з несвоєчасною сплатою податків (ЄП у тому числі):

  • 5% від суми податкового боргу – якщо прострочення сягає 30 календарних днів включно, наступних останнім днем ​​термінів сплати суми грошового зобов'язання;
  • 10% від суми податкового боргу – за прострочення сплати понад 30 календарних днів.

Застосування цього штрафу стосовно платника ЄП має бути після погашення суми боргу (коли стане зрозумілою кількість днів прострочення платежу).Однак фіскали будуть тиснути на те, що прострочення строків сплати ЄП було допущено ФОП спеціально, і спробують накласти штраф не за п.124.1 ПКУ, а за п.124.2 ПКУ – у підвищеному розмірі, як санкція за вчинення умисного порушення. А це вже – 25% суми несплаченого грошового зобов'язання.

Але позиція судів загалом за СГСуб’єкт господарювання. Вони вважають, що податківцям слід довести наявність наміру з метою застосування збільшеного штрафу. При наведенні збільшеного штрафу в період проведення камеральної перевірки, то від нього можна позбутися. 

Це пов'язано з тим, що в період подібної перевірки неможливо визначити зобов'язання, що доводять провину та намір платника (див., зокрема, постанову Другого апеляційного адмінсуду від 20.12.2022 у справі No 440/2037/22).

Для ФОП, крім штрафів, може ще накладатися пеня за ст. 129 ПКУ. У нашому випадку – починаючи з 91 календарного дня прострочення (п.п. 129.1.3, абз. 3 п. 129.4 ПКУ).

Питання нарахування пені залежить від моменту погашення ФОП сум ЄП, задекларованих у звітності, надісланих із запізненням. Якщо це було зроблено в період дії карантину Covid-19 (до 01.07.2023), то від накладення пені захищає карантинний мораторій, зафіксований у п. 52 підрозд. 10 розд. XX ПКУ. Однак при сплаті задекларованого ЄП після 01.07.2023 пеня застосовуватиметься.


Податковий борг

Податковий борг формується після надсилання звітності з ЄП з порушенням термінів, обумовлених законом. Однак він виникає не датою подання декларації з порушенням строків, а граничною датою сплати зобов'язань за період, за який декларації щодо ЄП подавалися із запізненням.

Якщо величина податкового боргу вже за 1 квартал 2022 року була понад 3060 грн., то ФОП, можливо, злетить зі спрощеної системи. Це прописано у п.п. 8 п.п. 298.2.3 ПКУ (у сукупності з абзацом третім п. 59.1 ПКУ).

Важливо знати! Платники ЄП зобов'язані залишити спрощену систему та перейти на загальну за наявності податкового боргу величиною, що перевищує 3060 грн. станом на кожне 1 число місяця протягом двох послідовних кварталів.

При врахуванні військових строків виконання зобов'язань за 1 квартал 2022 року (01.08.2022) та півріччя 2022 року (19.08.2022) року, то початок періоду, протягом якого наявність податкового боргу може стати причиною ухилення від ЄП, міг стартувати (за умови, що величина боргу понад 3060 грн.) з 01.10.2022 року. Тому що саме 01.10.2022 є днем ​​першого місяця кварталу, протягом якого за ФОП нараховується борг. За умови непогашення цього боргу 01.03.2023 року, з початку 2 кварталу 2023 року ФОП слід піти з ЄП та перейти на загальну систему.

За невиконання цієї вимоги податківці можуть це зробити примусово (п.299.11 ПКУ). Тобто при виявленні фіскалами боргу у ФОП понад 3060 грн, який триває ще з серпня 2022 року, вони здатні весь період, який платник незаконно перебував на ЄП (з 01.04.2023), оподаткувати як перебування на загальній системі.У такому разі ФОП може знову потрапити на ЄП лише після завершення чотирьох послідовних кварталів на загальній системі з моменту ухвалення такого рішення податківцями.


Борг щодо ЄСВ

Боргу щодо ЄСВ на період ВП побоюватися не слід. Бо пп. 9-21 та 9-22 розд. VIII Закону № 2464 звільняє від відповідальності за несвоєчасну сплату ЄСВ усіх СГ, у тому числі і ФОП.

Проте адмінштрафи продовжують діяти, зокрема, за ст. 165-1 КУпАП (від 680 до 1360 грн). Це означає, що сплатити ЄСВ «за себе» слід швидше для запуску 2-місячного терміну давності для накладання адмінштрафів.

Однак ФОП може уникнути боргу щодо ЄСВ, у період з березня по грудень 2022 року. Оскільки в період з березня і до завершення ВП+12 місяців після скасування ФОП наділені правом не сплачувати ЄСВ за себе. Просто під час подання релевантної звітності слід проставити нулі. Тоді виникнення боргу можливе лише за січень та лютий 2022 року.

Як уникнути штрафів?

Існує два можливі шляхи, що дозволяють ФОП уникнути штрафів за ст. 124 ПКУ та пені, а також податкового боргу.

  1. Так, ФОП-єдиноподатник на 3 групі подає з простроченням порожню звітність за ЄП за 2022 рік, без нарахування податку. У такому разі заборгованість не нараховується і можна уникнути пені та податкових наслідків за ст.124 ПКУ, у тому числі й податкового боргу. Далі, коли з'являться кошти на сплату податків за звітні періоди, слід здійснити уточнення таких періодів та донарахувати суму податків. При уточненні воєнних періодів, ФОП звільняється від накладення самоштрафів та пені за п.п. 69.1 подразд. 10 розд. ХХ ПКУ. Головне, сплатити донарахований податок до або під час подання уточнюючих розрахунків.
  2. Також можна спробувати уникнути штрафних санкцій за ст.124 ПКУ шляхом сплати відбитої у декларації суми донарахованого податку перед поданням звітності (БЗ 129.04). Податківці коментують цей порядок дій без виникнення податкового боргу та прострочення у сплаті податків, тобто без податкових наслідків.

Важливо розуміти! Яким би ви не скористалися варіантом, не вдасться уникнути відповідальності за несвоєчасне подання звітності за ЄП за п. 120.1 ПКУ.

Реєстрація ФОП після недавньої ліквідації: нюанси та підводні камені

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки