Лікарняний для працівника ФОП

26 лютого 2019 Стане у пригоді для: Підприємці

Підприємець за свій рахунок оплачує перші п'ять днів хвороби працівникам і виконавцям за договорами ЦПХ, за решту днів платить Фонд соцстраху.

Кому слід виплачувати лікарняні

Як роботодавець ви зобов'язані оплатити лікарняні особам, які працюють у вас за трудовими договорами, й фізособам, з якими співпрацюєте за договорами ЦПХДоговір цивільно-правового характеру (ч. 1 ст. 30 ЗУ № 1105).

Оплатити лікарняний треба, якщо працівник захворів у період роботи, навіть якщо це випробувальний термін або день звільнення, тобто вам доведеться оплатити лікарняний, який почався в період роботи у вас, за дні до звільнення.

Оплачують дні хвороби, яка підтверджується листком непрацездатності. Виплати передбачені, якщо працівник занедужав сам, узяв лікарняний по догляду за хворою дитиною або членом сім'ї, на час карантину, реабілітації тощо (ч. 1 ст. 22 ЗУ № 1105).

Хто оплачує лікарняний

Перші п'ять днів лікарняного співробітнику оплачує роботодавець (абз. 2 ч. 2 ст. 22 ЗУ № 1105, постанова КМУ від 26.06.15 р. № 440). Це стосується і фізосіб, з якими працюєте за договорами ЦПХ. Якщо гроші не виплатити, вас оштрафують на 10 мінімальних зарплат — 41730 грн у 2019 році.

Період із шостого дня до дати закриття лікарняного або до встановлення інвалідності медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) оплачує Фонд соцстраху.

Фонд оплачує лікарняні з першого дня лікарняні по догляду за дитиною до 14 років, на час санаторно-курортного лікування тощо (ст. 22 ЗУ № 1105).

Штрафи у ФОП: книга обліку, РРО, працівники, ліцензії

Якщо працівник приніс два лікарняних листка

Буває, працівник приносить зразу два листки непрацездатності:

 • з однієї хвороби — другий лікарняний є продовженням першого. Вважається, що непрацездатність не переривається, і ви оплачуєте перші п'ять днів хвороби. Наприклад, співробітник вийшов з лікарняного, відпрацював півдня і знову занедужав.
 • з різних захворювань, коли перший день непрацездатності з іншого захворювання вважається початком нового страхового випадку, якщо збігся з останнім днем ​​хвороби за першим лікарняним (лист ФСС з ТВП від 07.06.16 р. № 5.2-32-924). Як роботодавець ви оплачуєте п'ять днів першого лікарняного і п'ять днів другого.

Страховий стаж і розмір лікарняних

Розмір лікарняних залежить від страхового стажу працівника. А страховий стаж — це період, коли за працівника сплачували ЄСВЄдиний соціальний внесок — роботодавець або сам працівник, як ФОПФізична особа — підприємець. Оплачують листок у такому розмірі:

 • 50% середньої зарплати — якщо стаж до 3 років;
 • 60% середньої зарплати — 3–5 років;
 • 70% середньої зарплати — 5–8 років;
 • 100% середньої зарплати — коли стаж більше 8 років.

100% середньої зарплати також виплачують:

— працівникам-чорнобильцям 1–4 категорій;

— батькам, які доглядають за хворою дитиною до 14 років, що постраждала в наслідок Чорнобильською катастрофи;

— ветеранам війни, донорам тощо (ст. 24 ЗУ № 1105).

Але в цих випадках просіть, щоби працівник надав необхідні посвідчення чи інші документи, вони вам знадобляться на випадок перевірки (п. 5 ч. 1 ст. 24, ч. 2 ст. 31 ЗУ № 1105).

Як дізнатися стаж

Щоб дізнатися страховий стаж, потрібно подати запит у Пенсійний фонд, вам нададуть  довідку за формою додатка 9 до Порядку № 10-1 або довідку за формою ОК-7, дані в ній будуть із 2011 року, з фактичними сумами, з яких сплачувався ЄСВ (у межах максимальної величини), і страховий стаж.

Інформацію з Реєстру застрахованих осіб може отримати як сам працівник, так і роботодавець. Звернутися треба в територіальне відділення ПФ із паспортом, податковим номером і свідоцтвом застрахованої особи.

Як порахувати лікарняні

Лікарняні, які платить роботодавець і Фонд, рахують за одним принципом.

Спочатку треба порахувати середню зарплату згідно з Порядком № 1266 і розмір денної виплати, яка залежить від стажу.

Перше, що треба зробити, — визначити розрахунковий період для обчислення середньої зарплати.

Співробітник пропрацював більше року. До розрахунку берете 12 календарних місяців, рахувати слід від місяця, що передував місяцю хвороби, з 1-го по 1-е число (п. 25 Порядку № 1266).

Наприклад, працівник занедужав у лютому 2019 року, а працює у вас із березня 2017-го, у розрахунковий період ви берете місяці із лютого 2018-го по січень 2019 року.

Працював менше 12 календарних місяців. У розрахунковий період потрапляють фактично відпрацьовані календарні місяці з 1-го по 1-е число. Трудовий договір уклали з працівником 14 червня 2018-го, а захворів він у лютому 2019 року, до розрахункового періоду потрапить сім місяців, з липня по січень.

Пропрацював менше календарного місяця. Для розрахунку беремо тільки фактично відпрацьований час (календарні дні) перед настанням страхового випадку.

Тепер треба порахувати календарні дні в розрахунковому періоді. Святкові й вихідні не виключайте (лист ФСС з ТВП від 25.08.15 р. № 5.2-32-1375). І виключаєте дні, коли працівник не працював із таких причин (п. 3 Порядку № 1266):

 • хвороба, підтвердження — лікарняний;
 • декретна відпустка;
 • відпустка по догляду за дитиною до 3 років (до 6 років за медвисновком);
 • відпустка без збереження зарплати;
 • був мобілізований.

Ось приклад: співробітника прийняли на роботу 9 січня 2019 року, з 5 лютого він захворів і приніс лікарняний. Розрахунковий період менше місяця — немає повного місяця з 1-го по 1-е число, розрахунок проводять за фактично відпрацьований час — 27 календарних днів.

Наступний крок — визначити сукупний заробіток за розрахунковий період. Це всі виплати працівнику, на які нараховується ЄСВ: зарплата, відпускні та інші виплати, які показували у звіті з ЄСВ (форма Д4). Лікарняні й декретні сюди не входять.

Суми для розрахунку беріть до утримання з них ПДФОПодаток на доходи фізичних осіб й військового збору.

Якщо в розрахунковому періоді у працівника з поважних причин не було заробітку або він захворів просто в перший день роботи, середню зарплату розраховують з окладу, який діяв на день настання страхового випадку (п. 28 Порядку № 1266).

Тепер треба порахувати середньоденну зарплату: сукупний заробіток за розрахунковий період розділити на кількість календарних днів у розрахунковому періоді (п. 3 Порядку № 1266).

Працівник пропрацював у підприємця більше року з окладом 6 тис. грн на місяць. Двічі йому нараховували премію по 1,2 тис. грн. Розрахунковий період 12 місяців, кількість календарних днів 365. Сукупний заробіток 74,4 тис. грн (6000 грн × 12 + 1200 грн × 2). Середньоденна зарплата: 74400 грн : 365 к. дн. = 203,84 грн.

Якщо обчислюєте виходячи з посадового окладу або мінзарплати, середньоденна заробітна плата за один календарний день визначається так: посадовий оклад / мінімальну зарплату ділимо на середньомісячну кількість календарних днів — 30,44 (п. 5 Порядку № 1266).

Працівник прийнятий на роботу 11 лютого з окладом 5 тис. грн, а 12 лютого захворів, через 10 днів приніс лікарняний. Зарплати поки не було, тому сукупний заробіток розраховують з окладу: 5 тис. грн : 30,44 = 164,26 грн.

Тепер треба обчислити розмір денної виплати, вона залежить від стажу.

Середньоденна зарплата працівника 203,84 грн. Страховий стаж 4 роки, а значить він може розраховувати на компенсацію лікарняних у розмірі 60% середньої зарплати. Розмір денної виплати: 203,84 грн. × 60% = 122,30 грн.

Зрештою визначаємо суму лікарняних — денну виплату множимо на кількість днів лікарняного.

Денна виплата — 122,30 грн. За листком непрацездатності працівник хворів 5 днів. Розмір лікарняних: 122,30 грн × 5 к. дн. = 611,50 грн.

Обмеження сум лікарняного

Є така вимога — лікарняні в розрахунку на місяць не повинні перевищувати максимальну суму бази нарахування ЄСВ (ч. 2 ст. 24 ЗУ № 1105. Це 62595 грн у 2019 році.

Максимальний розмір середньоденної зарплати, яка використовується в розрахунку, — 2056,34 грн. Більше цієї суми нараховувати не можна. Як вийшла така цифра: максимальний розмір доходу для нарахування ЄСВ розділили на середньомісячну кількість календарних днів — 30, 44 (п. 4 Порядку № 1266). 62595 грн : 30,44 = 2056,34 грн.

Якщо у працівника середньоденна зарплата більше, для розрахунку все одно берете 2056,34 грн.

Страховий стаж за останні 12 місяців менше 6 місяців, для таких працівників верхня межа розраховується з мінзарплати, що діяла на момент настання страхового випадку.

У 2019 році ця сума 137,09 грн = 4173 грн : 30,44. Більше для розрахунку при такому стажі взяти не можна.

Перевіряйте страховий стаж за довідками ПФУ.

Як отримати лікарняний від Фонду

Щоб отримати лікарняні, відкривають спеціальний рахунок для виплат від Фонду соцстраху — 2604. Зарплатний рахунок співробітника або ваш рахунок ФОП не використовують. Якщо виплачуєте працівнику зарплату з каси готівкою, рахунок для лікарняних усе одно треба відкрити, готівкою Фонд гроші не перераховує.

У територіальне відділення Фонду соцстраху ви подаєте:

 1. Заяву-розрахунок. Візьміть із собою виписку із банку про відкриття спецрахунку для зарахування лікарняних.
 2. Копію заповненого лікарняного листка, обов'язково залиште копію й собі. Фонд може перевірити, чи за призначенням ви використовували гроші на виплату допомоги, лікарняний саме це й підтверджує.

Ці документи можна подати в паперовому вигляді особисто, у Фонді кажуть, що приймають і в електронному вигляді, але треба укласти з ФСС договір про визнання ЕЦП і знайти сервіс, через який можна подати документи.

Заява-розрахунок на лікарняні

У паперовому вигляді готується в двох екземплярах, один з яких зберігається у вас, а другий подаєте до Фонду.

Заява-розрахунок у Фонд соцстраху

На лицьовій стороні заяви-розрахунку підприємець пише свої ПІБ, податкову адресу, РНОКПП, номер спецрахунку, який відкрили для отримання лікарняних, і банк.

У таблиці вказуєте кількість календарних днів лікарняного, які оплачуються за рахунок Фонду, суму лікарняних у гривнях із копійками, яку має виплатити Фонд.

У графі «Примітки» поставте відмітку напроти «Додаток 1.1». Переносять у рядок 7 «Всього» загальну суму лікарняних.

У Додатку 1.1 вкажіть дані щодо працівника: його ПІБ, номер страхового свідоцтва (ІПН) або серію й номер паспорта, якщо податкового номера немає.

У графі 6 указують код «1», якщо для працівника це основне місце роботи, і «2», якщо сумісництво.

У графі 9 указують «1», якщо листок непрацездатності первинний, і «2», якщо це продовження.

Графа 10:

 • «1», якщо це загальне захворювання;
 • «3» — захворювання внаслідок аварії на ЧАЕС;
 • «5» — невиробничі травми;
 • «6» — контакт із хворими на інфекційні захворювання та бактеріоносійство;
 • «7» — санаторно-курортне лікування; «9» —ортопедичне протезування;
 • «10» — догляд.

Графи 11–12 — період лікарняного.

13–14 — кількість днів, які оплачуються: усього, у тому числі й за рахунок роботодавця-ФОП і за рахунок Фонду окремо. А в графах 15–16 — суму лікарняного з копійками: усього й Фонду окремо.

Гр. 17–19 заповнюють, якщо лікарняний оплачують чорнобильцю.

У гр. 21–22 указують повні місяці страхового стажу — усього й за останні 12 місяців до початку лікарняного.

Ви як роботодавець відповідаєте за достовірність даних у розрахунку.

Фонд на перевірку інформації в заяві-розрахунку має 10 днів, якщо все заповнили без помилок — лікарняні для працівника перерахують на спецрахунок.

Ще Фонд може надіслати вам письмовий запит на уточнення даних у розрахунку, а якщо знайде явні помилки, то й узагалі поверне. Його можна подати повторно.

Коли виплачувати лікарняні

Лікарняні від Фонду й за п'ять днів, які оплачує роботодавець, виплачуються в найближчий строк, установлений для виплати зарплати або авансу.

Відзвітувати до Фонду

Протягом місяця після отримання лікарняних до Фонду соцстраху треба подати повідомлення про те, що гроші від Фонду витратили за призначенням — виплатили працівнику. Форма повідомлення є в додатку 2 до Порядку № 12.

Повідомлення про виплату коштів застрахованим особам (в Фонд соцстраху)

Подати його можна в електронному вигляді з використанням ЕЦП або листом із повідомленням про вручення. Заповнюють так:

А от якщо протягом трьох місяців повідомлення не подати, ФСС проведе перевірку того, як використовували кошти від нього.

Хто може перевірити діяльність підприємця

Оподаткування лікарняних

Лікарняні оподатковуються 18% ПДФО й 1,5% військового збору (пп. 164.2.1 ПКУ). Це лікарняні за перші п'ять днів хвороби, які виплачуєте ви як роботодавець, і сума, яку отримали від Фонду.

У формі № 1ДФ лікарняні відображають з ознакою доходу «101».

Розрахунок № 1ДФ: коли подавати і як заповнити

Ще на всю суму лікарняних за рахунок роботодавця й за рахунок Фонду нараховується 22% ЄСВ або 8,41%, якщо працівник — інвалід (ст. 7 ЗУ № 2464-VI).

У звіті з ЄСВ за формою Д4 допомога у зв’язку з хворобою відображається за місяць, у якому працівник приніс лікарняний листок і за ним проведено нарахування. Відображають суми в таблицях 1 і 6 звіту.

 • У таблиці 6 — виплачені у звітному місяці по кожному працівнику й за кожен місяць окремо.
 • У графі 9 пишіть код категорії застрахованої особи «29».
 • Обов'язково заповнювати реквізит 11 «Місяць та рік, за який проведено нарахування».
 • Кількість календарних днів тимчасової непрацездатності вказують у реквізиті 13 окремо за кожен місяць, який припадає на дні тимчасової непрацездатності.

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки