Чи доведеться чекати перевірок після припинення реєстрації ФОП
14 вересня 2023 Стане у пригоді для: Підприємці
У підприємницькому середовищі спілкування є чутки про те, що після ліквідації ФОПФізична особа — підприємець нічого робити не доведеться. Не слід очікувати на прихід податківців з перевіркою, і як наслідок появи можливих проблем. Це твердження не позбавлене правди, оскільки іноді після припинення ФОП перевірки не відбуваються.
Однак це характерно не для всіх випадків. Які справи з податковими перевірками після припинення ФОП? Що потрібно зробити у разі втрати первинки через війну? Давайте розумітися.
Для початку нагадуємо, що підприємець перебуває на обліку у податковій як платник податків та ЄСВЄдиний соціальний внесок.
Процес зняття з податкового обліку як платника ЄСВ та платника податків щодо припиняє діяльність ФОП мають відмінності.
Як платника податків та зборів ФОП знімають з обліку у момент отримання податківцями відповідної інформації з ЄДР (п.п.1 п.11.18 Порядку №1588, завізованого наказом Мінфіну від 09.12.2011 року). Як бачимо, зв'язку із податковою перевіркою не спостерігається.Підготовка ФОП до звітності: що потрібно врахувати
Однак податківці мають право проведення позапланової документальної перевірки у разі запуску процедури припинення юрособи/підприємця (п.п.78.1.7 ПКУ).
Деякі юристи вважають, що, враховуючи специфіку припинення ФОП, неможливо вважати про існування «початку припинення». З цієї причини п.п.78.1.7 ПКУ при ліквідації ФОП не застосовується. Але, ми прихильники того, що фіскали все ж таки можуть прийти з відповідною перевіркою.
Важливо знати! Не передбачено військового мораторію на проведення документальних позапланових перевірок через ліквідацію ФОП.
Про це йдеться у пп.69.2 та 69.2-1 подразд.10 розд. XX ПКУ.
А ось зняття платником ЄСВ відбувається лише після проведення документальної перевірки (абз.11 ч.1 ст.5 Закону №2464 від 08.07.2010 року. У цьому випадку згадуємо п.п. 78.1.7 ПКУ.
Будьте уважні: з 01.08.2023 року дозволяються перевірки щодо ЄСВ щодо процедури ліквідації ФОП (п. 9-23 розд. VIII Закону № 2464).
Але зазначимо, платник все одно стоятиме на обліку у фіскалів. Проте вже як фізособа-платник податків, яка була одержувачем доходів від підприємницької діяльності (п.п. 6 п. 11.18 Порядку № 1588).
Перевірка як платника податків
Прийти з перевіркою податківці здатні за загальним правилом протягом 1095 днів (3 роки) за п.102.1 ПКУ.
Зверніть увагу! Є багато нюансів.
Коли починається відлік цього податкового терміну давності стосовно різних ситуацій;
На період карантину та воєнного стану терміни давності було припинено, деякі з них до сьогоднішнього моменту.
Таким чином, 3 роки можуть тривати й до 5 років. Все залежить від обставин. Проте не слід сумніватися щодо збільшення термінів зберігання первинки та інших паперів, пов'язаних із оподаткуванням, зафіксованих у п.44.3 ПКУ.
Нагадуємо, там йдеться про те, що при ліквідації платника податків документи за час його діяльності не менше ніж 1825 днів, що передували даті припинення, у встановленому законом порядку слід передати до архіву.Інтернет-магазин: вимоги до ФОП
Тобто це не надає фіскалам права на перевірку в 1825 днів у ФОП за будь-яких обставин. Оскільки одна справа – термін зберігання первинки, а інша – період можливих перевірок. Загалом це різні речі.
Важливо знати! Законодавець не передбачив терміну давності для проведення подібних видів перевірок. Із цим погоджуються і фіскали (категорія 130.03 БЗ). Зокрема, вони можуть призначити будь-яку дату перевірки. Обмеженням для податківців можуть бути терміни податкової давності, які, як говорилося раніше, в умовах карантину та ВП розмиті в часі. І практично останні не поспішають із призначенням дати щодо цього заходу контролю.
У разі відсутності у платника податків доступів до первинки або за її знищення, останній зобов'язаний повідомити про це фіскалів. Порядок подібного повідомлення визначається пп.69.28 подразд.10 розд. XX ПКУ.
Важливо знати! Ця норма чітко прописує, що такі платники, які повідомили про втрату документації через війну, не підлягають перевіркам щодо податкових періодів, перерахованих у цьому повідомленні, зокрема після припинення ВП. Тут йдеться саме про втрату документів, а не відсутність доступу до них.
Слід пам'ятати також про те, що фіскали мають право відмови у застосуванні п.п. 69.28 подразд.10 розд. XX ПКУ.
Це означає, що така заява має бути достатньо мотивованою (тобто мають бути зазначені докази).
У разі відсутності доступу до документації через війну, перевірку взагалі можуть призупинити керівник податкової. І це положення може бути продовжено до виявлення факту знищення первинки або появи доступу до неї.
Перевірка з ЄСВ
Якщо ФОП пройшов реєстрацію до 01.01.2011 року та раніше без перевірок, то фіскали перевірятимуть його з 01.01.201 року (у період, коли податківці займалися адмініструванням ЄСВ). А за періоди до 01.01.2011 його перевірятимуть ПФУ.
На практиці перевіряючий подає релевантний запит до ПФУ та отримує дані за період до 01.01.2011 року.
Якщо ж перевірки щодо ЄСВ не було, то перевірятимуть період з моменту проведення минулої перевірки на поточну дату.
Важливо знати! Терміни давності щодо перевірок щодо ЄСВ не поширюються (ч. 16 ст. 25 Закону № 2464). Це означає, що призначення перевірки може потрапити під будь-яку дату. І для податківців немає обмежень щодо термінів давності.
Чи можуть у принципі не перевіряти?
Та це можливо. Є навіть релевантні Методичні рекомендації, завізовані наказом ДПСУ від 15.09.2020 №499. Звичайно, останні мають рекомендаційний характер, проте податківці дотримуються їхнього змісту.
Так визначається, що ФОП ліквідують без проведення перевірки, при одночасному дотриманні таких передумов:
- Подана звітність з нулями чи відсутність подання звітності за відсутності об'єктів оподаткування, які слід відобразити у декларації (з урахуванням термінів давності зі ст.102 ПКУ);
- Подано звітність щодо ЄСВ;
- Відсутні рахунки в банках або рух на таких рахунках протягом строку давності, зазначеного у ст.102 ПКУ;
- ФОП не був одержувачем підприємницького прибутку від податкових агентів. Вважаємо це формулювання спірним;
- ФОП не був одержувачем інших видів доходів від податкових агентів;
- Не використовував найману працю та не нараховував виплати фізособам за ДПД;
- ФОП немає жодних боргових зобов'язань перед податківцями, зокрема щодо ЄСВ;
- Відсутні судові справи щодо оскарження рішень фіскалів, виконавчі провадження, а також розстрочені тощо суми, пов'язані з фіскалами;
Це стосується перевірок і щодо ЄСВ, і з податків.Як перевірити контрагента онлайн в Електронному кабінеті
Крім іншого, фіскали у категорії 116.07 БЗ стверджують, що проведення перевірок зі зняття з обліку ФОП після ліквідації позначено наявністю інформації, що свідчить про:
- заниження/завищення податкових зобов'язань;
- якщо було порушено вимоги підконтрольних фіскалам норм закону.
Таким чином, перевірка може бути проведена, проте не завжди.