Чи обов'язково показувати виплати ФОПу в 4ДФ: основні аспекти, про які варто знати підприємцю

19 грудня 2023

Подання звітності – важливий аспект діяльності підприємця. Правильне заповнення та вчасне подання  звітів сприяє уникненню непорозумінь з податковою службою, додаткових перевірок та штрафних санкцій.

Чи обов'язково показувати виплати ФОПу в 4ДФ: основні аспекти, про які варто знати підприємцю

І якщо із заповненням декларації про доходи в основному питань не виникає, то із вимогами до подання форми 4ДФ часто виникають непорозуміння.

Далі розглянемо основні вимоги податкової стосовно заповнення даного звіту та з’ясуємо, чи обов’язково показувати виплати ФОПу в 4ДФ.

Чи обов'язково показувати виплати ФОПу в 4ДФ

Отже, форма 4ДФ є додатком до розрахунку ПДФОПодаток на доходи фізичних осіб та ЄСВЄдиний соціальний внесок, де відображуються всі нараховані виплати фізособам та ФОП.

Таким чином, якщо підприємець здійснює оплату на рахунок іншого ФОП, то закономірно, що він повинен внести цю інформацію в додаток 4ДФ та відобразити її у звітності.

Податківці надали роз’яснення на це питання, в якому апелюють до ознаки доходів «157» та вказують, що підприємець у випадку перерахування коштів на рахунок ФОП виступає в ролі податкового агента.

Проте юристи вказують на те, що ознака доходу не може бути законодавчою вимогою.

Крім того, згідно ст. 165.1.36 ПКУПодатковий кодекс України, доходи ФОП, які оподатковуються ЄПЄдиний податок, не мають включатися до оподаткованих доходів платників податку.

Також доходи ФОП звільняються від оподаткування ПДФО на підставі ст. 292.9 ПКУ.

В той же час доходи «єдинників», отримані в процесі здійснення господарської діяльності, не оподатковуються ПДФО, згідно ст.297.1 ПКУ.

Що ж стосується підприємців на загальній системі оподаткування, то ст. 177.8 ПКУ вказує, що якщо вони здійснюють виплату ФОП, то сума виплати не оподатковується ПДФО, якщо отримувач надав документи, що підтверджують реєстрацію як ФОП, тобто копію виписки з ЄДРЄдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.

У випадку виплати коштів особі, яка проводить незалежну професійну діяльність, то, згідно ст. 178.5 ПКУ, ФОП повинен отримати від неї копію довідки про взяття її на податковий облік.

Звертаємо увагу, що завжди можна перевірити  інформацію у реєстрах (ЄДР, Електронний кабінет, мобільні сервіси тощо) по ФОП чи підтвердити реєстрацію особи як такої, яка проводить незалежну професійну діяльність.

Таким чином, аналіз норм Податкового кодексу України дає чітке розуміння, що при перерахунку підприємцем коштів на рахунок іншого ФОП, він не виступає податковим агентом. Відповідно, заповнювати звітність та сплачувати ПДФО він не повинен. А роз’яснення податківців суперечать законодавчій базі.

Нарахування та сплата ЄСВ

При перерахуванні коштів ФОПу за товари ЄСВ на суму оплати не нараховується.

Якщо ж мова йде про оплату послуг або виконаних робіт, то ЄСВ не нараховується, якщо послуги/роботи відповідають зареєстрованим ФОП видам діяльності.

Тому рекомендується перевірити, чи зареєстровані в ЄДР відповідні КВЕД у ФОПа, якому буде здійснено перерахунок коштів. Якщо ж підприємець оплачує ФОПу роботу чи послуги, по яких КВЕДКласифікація видів економічної діяльності він не зареєстрував, то доведеться сплатити ЄСВ.

Особливості заповнення форми 4ДФ

Якщо підприємець вносить інформацію по виплаті ФОПу в 4ДФ, він повинен вірно визначити ознаку доходу.

Зазвичай, необхідно зазначити ознаку доходу «157», навіть якщо здійснюється оплата за оренду, де ознака доходу «196» чи за інші послуги.

Що ж стосується заповнення розділів «сума нарахованого доходу» та «сума сплаченого доходу», то у випадку, коли нарахування і сплата коштів відбулися не в один звітний період, то інформація в додаток 4 ДФ вноситься по факту нарахування/сплати.

Наприклад, нарахований дохід може бути відображений у І кварталі, а виплачений – у ІІ кварталі.

Поля, де вказується інформація по нарахуванню і сплаті ПДФО та військового збору, не заповнюються.

Відповідальність за порушення подання додатку 4ДФ

Якщо підприємець здійснив виплату ФОПу та не відобразив це належним чином в податковій звітності, на нього може бути накладений штраф.

При встановленні порушення рахується сам факт неподання форми 4ДФ або наявність помилок у заповненні.

Тому не має значення, не заповнював ФОП форму 4ДФ кілька кварталів підряд, чи порушення сталося вперше, це буде вважатися першим випадком з передбаченим штрафом в 1020 грн.

Якщо ж протягом року при перевірці буде виявлено повторне порушення, то доведеться сплатити вже 2040 грн штрафу.

Разом з тим, у випадку звернення до суду підприємець, аргументуючи свою позицію наведеними вище нормами закону, має всі шанси виграти справу.

Варто мати на увазі, що подання додатку 4 ДФ передбачає перевірку податківцями інформації по вказаному ФОПу на те, чи збігається вказана в додатку інформація з поданою ним звітністю.

Тому, наприклад, якщо підприємець подав звіт по 4ДФ, де вказав оплату за товар ФОПу, а ФОП здійснив повернення коштів (через перевищення ліміту доходу, відсутність товару на складі тощо), то необхідно у формі 4ДФ вказати факт повернення коштів.

Для цього необхідно зазначити ту ж ознаку доходу «157», але навпроти суми поставити знак «-». Якщо цього не зробити, у ФОП, якому здійснювалася оплата і який повернув кошти, буде невідповідність інформації у звітності, що може стати причиною накладення на нього штрафу або навіть позбавлення права працювати на спрощеній системі (у випадку з недотриманням ліміту доходу).

Якщо ж виплату-повернення коштів було здійснено протягом одного кварталу, то відображувати це в додатку 4ДФ не потрібно.

Як підсумок, вважаємо необхідним зазначити, що в ПКУ відсутня норма, яка зобов’язує підприємців звітуватися стосовно виплат, здійснених ФОПам.

Крім того:

  • ознака доходу «157» не є підставою для заповнення форми 4ДФ;
  • підприємець, яких перераховує кошти ФОП, не є податковим агентом;
  • саме ФОП, який отримав кошти, повинен задекларувати їх як дохід та сплатити податки, при цьому від сплати ПДФО на цей дохід ФОП звільнений.

Як правило, при перевірках, податківці вважають неподання інформації по виплатах ФОПу в додатку 4ДФ порушенням, хоча накладення штрафу не має законних підстав в більшості випадків.

Тому, при перевірці, рекомендуємо апелювати нормами закону та у разі необхідності відстоювати свої інтереси в суді.

Що потрібно знати про діяльність ФОП: інформація для підприємців-початківців

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки