Що вважається доходом підприємця-єдинника в 2023 році

15 травня 2023 Стане у пригоді для: Підприємці на ЄП

Податковий кодекс містить список операцій, надходження за якими потрібно включати в дохід на єдиному податку. Податківці вважають, що підприємці мають запам'ятати їх і не сперечатися. Проте помилки при визначенні оподатковуваного доходу — поширена причина штрафів.

Що вважається доходом підприємця-єдинника в 2023 році

Із цієї статті ви дізнаєтеся, чому важливо правильно визначати дату отримання доходу, які надходження включати в оподатковуваний дохід, а які ні, щоб не переплачувати податки й не марнувати час на суперечки з фіскалами.

Що таке дохід підприємця

На спрощеній системі доходом вважають гроші, які підприємець отримав від ведення діяльності готівкою та на рахунок. Але є нюанси.Як підприємцю сплачувати ЄСВ за себе

Витрати на ведення бізнесу — ваш клопіт, і вони ніяк не впливають на суму, з якої, приміром, 3-я група розраховує єдиний податок.

На спрощеній системі заборонені негрошові розрахунки — бартер і взаємозалік, електронні гроші, розрахунки векселем — з ними взагалі не можна мати справу.

Чому важлива дата отримання доходу

Неправильне визначення дат доходу може стати критичним для ФОПФізична особа — підприємець 3-ї групи, призвести до неправильного розподілу доходу по звітних періодах і недоплати єдиного податку в окремих кварталах.

Також дата отримання доходу може вплинути на визначення річного доходу, на який у всіх груп установлені граничні розміри, а перевищення тягне за собою зміну групи або системи оподаткування:

Група єдиного податку Максимально дозволений обсяг доходу в 2023 році Санкції
1-а група 1 118 900 грн (це 167 розмірів мінімальних зарплат) перехід на 2-гу або 3-ю групу
2-а група 5 587 800 грн (834 мінімалки) перехід на 3-ю групу
3-я група 7 818 900 грн (1167 мінімалок перехід на загальну систему

Від суми перевищення треба сплатити 15% єдиного податку.Як підприємцю завищити свій прибуток

Які враховувати доходи

Із виручкою від продажу товарів, виконання робіт і надання послуг усе просто. Ви відносите до доходу всю суму датою отримання грошей готівкою чи на рахунок.

Якщо приймаєте оплати через платіжний термінал, доходом вважається сума, яка надійшла на рахунок.

Аванс й передоплата від покупців і замовників. Ці суми треба включати до доходу, навіть якщо ще не виконали зобов'язання за угодою.

Якщо покупець віддав передоплату за товар у жовтні, а товар ви йому передали тільки через місяць, дохід слід показати вже в III кв., а не в IV кв., коли фактично виконали свої зобов'язання.Як платити податки ФОП, де брати реквізити, звідки платити і скільки

Буває, що ФОПФізична особа — підприємець— підприємець свою частину роботи за угодою виконав, а грошей не отримав, тож і в дохід вартість своїх послуг включати не повинен.

Дохід у валюті

Валютну виручку включаєте до доходу суму в гривні на дату надходження грошей на валютний рахунок за курсом НБУ, який діяв на дату надходження грошей на валютний рахунок.

Валюту можете продати коли заманеться, навіть якщо продасте дорожче, ніж курс на дату віднесення до доходу, різницю включати в дохід не потрібно.

Ось як це виглядає:

20 червня на валютний рахунок ФОП надійшла оплата за угодою з іноземним контрагентом— $1000.

Курс НБУ цього дня становив — $ 100 / 3733 грн.

Ваш підприємницький дохід: 37330 грн. Незважаючи на те що фактично продати валюту ви можете в інший день за іншим курсом.

Якщо вам заманеться провести перерахунок валюти за курсом на кінець кварталу, так робити не треба (консультація в ЗІРЗагальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс податкової підкатегорія 107.04).

І ще, не можна самовільно віднімати комісію банку: до доходу має потрапити вся сума, прописана в договорі з іноземним контрагентом, перерахована в гривні (консультація в ЗІР, підкатегорія 107.04).

Торгівля з автоматів 

Для підприємців, які займаються вендинговим бізнесом — торгують кавою, снеками, лінзами з автоматів (без РРОРеєстратор розрахункових операцій (касовий апарат).), — датою отримання доходу вважається дата, коли ви дістали гроші з автомата (п. 292.7 ПКУ). Якщо покупці розплачуються через автомат не грішми, а жетонами чи картками, датою отримання доходу буде дата продажу жетона.

Поворотна фінансова допомога

До доходу треба включити поворотну фінансову допомогу, але лише суму, яку не повернули протягом 12 календарних місяців з дати отримання (пп. 3 п. 292.11 ПКУ).

Включати в дохід у перший день після закінчення 12 місяців від дня отримання всієї суми допомоги.ФОП на єдиному податку: заборони в 2023 році

Безоплатні отримання 

До доходу відносять не лише гроші, а й безкоштовно отримані товари, роботи чи послуги, тобто їхню вартість. Визначається виходячи з цін на аналогічні товари, роботи чи послуги на момент укладення договору.

Безкоштовну передачу потрібно скріплювати письмовим договором. Якщо договору нема, вартість безкоштовних товарів та інших благ доведеться включити до вашого доходу, але не підприємницького, а звичайної фізособи, сплатити з неї ПДФОПодаток на доходи фізичних осіб 18% та військовий збір 1,5% і подати податкову декларацію (консультація в ЗІР, підкатегорія 107.04).

Дата отримання доходу в такому випадку — це дата підписання акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Комуналка за договорами оренди

Якщо уклали договір оренди — здаєте нерухомість і включили в щомісячний платіж вартість комуналки, вам доведеться віднести цю суму до доходу. І якщо на 2-й групі це не впливає на розмір ЄПЄдиний податок, то підприємець 3-ї групи має сплатити 5% податку з грошей на комуналку.

Якщо договором оренди не передбачено сплату орендарем комунальних платежів, але такі платежі відшкодовуються орендарем фізичній особі – підприємцю платнику єдиного податку, то сума цих платежів включається до доходу платника єдиного податку та оподатковується за обраною ним ставкою, за винятком платників єдиного податку другої групи. Сума відшкодована орендарем комунальних платежів, що згідно договору не включаються до орендної плати, у платника єдиного податку другої групи буде вважатися доходом, отриманим від виду діяльності, який не зазначено у реєстрі платників єдиного податку і до такого доходу застосовується ставка єдиного податку згідно з п.п. 2 п. 293.4 ст. 293 ПКУ у розмірі 15%.

Дохід посередника

Дохід посередника — це винагорода, яку підприємець отримує за договорами комісії, доручення, агентським або договорами транспортного експедирування (п. 292.4 ПКУ, консультація в ЗІР, підкатегорія 107.04).

Податкова наполягає: в обліку доходів підприємець фіксує в обліку всю суму, яку отримав від кінцевого покупця на рахунок або готівкою (якщо ФОП продовжує вести книгу в 2021 році). А в декларацію з єдиного податку зараховує тільки винагороду, яка йому належить за послуги згідно з договором (консультація в ЗІР, підкатегорія 107.07).

Як туристичний агент ви отримали 23 тис. грн від клієнта, в агентському договорі зафіксована ваша винагорода — 10%, це 2300 грн. У обліку ви фіксуєте 23 тис. грн, а у декларації відображаєте 2300 грн.Штраф за продаж товарів через «Нову Пошту»: випадки застосування, розмір та наслідки

Головне — зберігати договори, акти й розрахункові документи за такими угодами не менше трьох років. 

Наразі податкова погоджується, що за наявності підтвердних документів ви включаєте до доходу лише суму винагороди. Але ми рекомендуємо підстрахуватись і прописувати в посередницьких договорах умову, за якою винагорода надходить вам від комітента, тоді контролерам не буде за що зачепитися. 

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки