Договори ЦПХ з фізичними особами

01 січня 2019 Стане у пригоді для: Підприємці

Якщо замість трудового договору підписали цивільно-правовий, спеціалісти Держпраці можуть вирішити, що ви ухиляєтеся від оподаткування та оштрафує вас.

Часто підприємцю потрібен фахівець на три-чотири місяці для виконання певних робіт. Укладати трудовий договір на короткий строк нема сенсу, а працювати без оформлення документів — ризиковано. У такому разі краще укласти цивільно-правовий договір.

У договорі ЦПХДоговір цивільно-правового характеру важливо правильно прописати умови співпраці, моменти, пов'язані зі строками виконання робіт і оплатою, щоб під час перевірки договір не визнали трудовим і не оштрафували вас як злісного порушника трудового законодавства.

Договір ЦПХ з підприємцем

Кому підходить

Для виконання робіт укладайте договір підряду. Це доречний варіант, якщо вам, скажімо, потрібно виготовити меблі для кафе. За договором підряду виконавець в обумовлений строк передає вам матеріальні результати праці: стілець, пофарбовані стіни.

А якщо потрібна послуга, наприклад, з установлення обладнання, перевезення вантажу або маркетингова — договір про надання послуг (ст.ст. 837, 901 ЦКУ). У цьому випадку ви оплачуєте не матеріальний результат, а послугу.

Обов'язкові умови договору ЦПХ

Договори цивільно-правового характеру укладають лише письмово, усний варіант не годиться.

Регламентується ЦПДЦивільно-правовий договір цивільним законодавством, тому важливо, щоб у тексті не було пунктів, які хоча б віддалено вказували на трудові відносини.

В умовах договору обов'язково пропишіть, що очікуєте отримати в результаті й у якому вигляді, коли та скільки заплатите за роботу. Без цих даних договір визнають недійсним.

У документі обов'язково треба прописати такі моменти.

Строки в договорі ЦПХ. Прописувати строки виконання робіт і надання послуг потрібно з датами, щоб уникнути невизначеності. Якщо роботи виконуються в кілька етапів, пропишіть строки для кожного. Коли конкретних дат немає, виконавець може затримати виконання робіт.

Для підприємця ризиковано укладати ЦПД з тим самим виконавцем на тривалий строк або більше трьох разів за рік. Під час перевірки такий договір можуть перекваліфікувати на трудовий і добряче оштрафувати вас.

Предмет договору. У договорі потрібно перелічити роботи/послуги, які виконає виконавець. Жодних розмитих формулювань: якщо йдеться про надання послуг, пишіть конкретно, які це послуги. Наприклад, не «надання юридичних послуг», а «складання і супровід договору купівлі-продажу».

Умови роботи. Якщо для виконання робіт виконавець має перебувати у вас в офісі або на виробництві, у договорі обов'язково прописуйте це.

Наприклад, так: «Забезпечити доступ Петренка В. Т. на територію замовника для виконання робіт». Якщо виконавець працюватиме з конфіденційною інформацією, використовувати ваше обладнання — теж обов'язково прописуйте це.

Великий ризик для підприємця, якщо виконавець підписав із ним ЦПД, але виконує функції найманого працівника (продавець у магазині, менеджер, який приймає замовлення).

Режим роботи. У випадку перевірки чиновники швидко втямлять, що ваш ЦПД несправжній, якщо виконавець трудиться у вас за чітко встановленим графіком з 09:00 до 18:00 з понеділка по п'ятницю і підпорядковується внутрішньому розпорядку.

На відміну від найманого працівника виконавцю не прописують графік роботи, бо він може організувати свій робочий час на власний розсуд.

Не записуйте його в табель обліку робочого часу або журнал відвідувань.

Оплата. За договором ЦПХ ви не виплачуєте зарплату і не зобов'язані надавати виконавцю відпустку. І такі формулювання, як «оплата праці» замість «вартості послуг/робіт», не повинні фігурувати.

За трудовим договором треба платити зарплату не менше від мінімалки, для договору ЦПХ такого обмеження немає.

Строки виплати винагороди. Виплата грошей два рази на місяць, у строки виплати авансу і зарплати, насторожить перевіряючих. Краще прописувати, коли плануєте виплачувати винагороду, наприклад, так: «Оплата послуг виконавця здійснюється протягом 10 днів після підписання акта надання послуг».

Не передбачайте в договорі щомісячних виплат. А якщо домовилися, що виплатите виконавцю аванс, пропишіть це в договорі.

За результатами співпраці оформляють акт виконаних робіт / наданих послуг, оплату виконавець отримує на його підставі.

Як вирішувати конфлікти. Обов'язково пропишіть алгоритм дій на випадок, якщо залишитеся незадоволені результатами виконаної роботи. Кількість днів, за яку виконавець повинен мирно виправити недоліки, а також можливість досудового врегулювання спору.

Важливий нюанс: якщо підписуєте ЦПД з фізичною особою й виплачуєте їй гроші, ви стаєте її податковим агентом і зобов'язані платити за виконавця податки та збори, а ще подавати звітність.

Коли ФОП платять ПДФО й військовий збір

Оподаткування виплат за ЦПД

Виплати за цивільно-правовими договорами обкладаються ПДФОПодаток на доходи фізичних осіб, військовим збором і ЄСВЄдиний соціальний внесок.

ПДФО у розмірі 18% від суми виплати утримується одночасно з виплатою грошей виконавцю (пп. 168.1.1 ПКУ). Якщо підписали акт виконаних робіт, але оплати за ним немає, податок сплачується протягом 30 календарних днів, що йдуть за останнім календарним днем звітного місяця (пп. 49.18.1, п. 57.1, пп. 168.1.5 ПКУ).

Військовий збір. Розмір — 1,5% від суми винагороди, сплачується в ті самі строки, що й ПДФО.

ЄСВ. Одночасно з виплатою грошей виконавцю сплачується і єдиний соцвнесок, розмір — 22% від суми виплати. Буває, що акт виконаних робіт / наданих послуг підписали, а грошей на оплату контрагенту немає. У такому разі внесок сплачуєте включно до 19-го числа місяця після місяця підписання документів, а оплату за договором у погоджені з контрагентом строки.  

Якщо строк виконання робіт довший, ніж календарний місяць, суму винагороди за договором ділите на кількість місяців і отримуєте ЄСВ за кожен місяць (ч. 2 ст. 7 «Про ЄСВ»).

Наприклад, якщо строк виконання робіт — 3 місяці, а оплата — 9 тис. грн, то дохід за кожен місяць — 3 тис. грн (9 тис. грн : 3), а ЄСВ — 660 грн за кожен місяць (3 тис. грн × 22%).

Яку звітність подавати за ЦПД

З утриманих і сплачених податків і зборів потрібно відзвітувати в податкову у звітах за формами 1ДФ і Д4.

У розрахунку 1ДФ ви показуєте утримання ПДФО й військового збору. Подаєте його протягом 40 днів після закінчення кварталу, в якому були виплати виконавцю.

У розділі I зазначаєте суму, яку заплатили фізособі за виконані роботи (надані послуги), з ознакою доходу «102».

В 1ДФ відображають також виплати контрагентам-підприємцям, але податки з них не сплачують. Нарахований і виплачений ФОПФізична особа — підприємець дохід відображаємо з ознакою доходу «157».

Розрахунок № 1ДФ: коли подавати і як заповнити

Звіт із ЄСВ за формою Д4 подається раз на місяць до 20-го числа місяця, який іде за місяцем виплат. Заповнювати в ньому треба таблиці 1, 5 і 6.

Таблицю 5 заповнюєте, якщо в місяці, за який подаєте звіт, уклали або розірвали цивільно-правовий договір із фізособою.

Таблицю 6 заповнюють для того, щоб передати до податкової інформацію про суму доходу та ЄСВ, який треба сплатити за кожну фізособу.

Не потрібно показувати в Д4 виплати контрагентам-підприємцям, з якими у вас укладені договори ЦПХ відповідно до зареєстрованих кодів КВЕД.

Лікарняні за договором ЦПХ

Фізособи, які працюють за договорами ЦПХ, мають право отримувати лікарняні й декретні виплати від держави (ця норма діє з 11.10.2017 р., ч. 1 ст. 30 ЗУ № 1105).

Лікарняний для працівника ФОП

Тому, якщо виконавець приніс листок непрацездатності, вам треба заповнити й подати до Фонду соцстрахування заяву-розрахунок, отримати для нього лікарняні й виплатити протягом 10 днів після отримання.

Штрафи 

«Трудові» штрафи. Якщо схибите з договором і перевіряючі з Держпраці доведуть, що виконавець виконує у вас обов'язки найманого працівника, а трудовий договір із ним не укладений, вас оштрафують:

  • якщо ви ФОП на эдиному податку, то за перше порушення буде письмове попередження;
  • до ФОП на загальній системі та 4-й групі ЄП — 10 мінімалок (це 47230 грн у 2020 році). 

За повторне порушення протягом двох років оштрафуют вже на 141690 грн30 мінімальних зарплат за одним договором. 

Ще буде адмінштраф — від 8,5 тис. до 17 тис. грн. Такому «працівнику» доведеться виплатити зарплату не менше від мінімалки, сплатити з неї податки за весь період його роботи за договором ЦПХ.

Список штрафів неабиякий.

Контролери можуть нарахувати штраф за недотримання мінімальних гарантій оплати праці — 9446 грн (дві мінімалки). Якщо виконавець виконував обов'язки як найманий працівник, але за разову винагороду за ЦПД, і не отримував зарплату, аванс, доплату за понаднормові.

За недотримання строків виплати зарплати або неповну виплату14169 грнТри мінімальні зарплати..

За ненадання оплачуваної відпустки — 4723 грнОдна мінімальна зарплата в 2020 році..

Не подавали або подали невчасно форму 1ДФ — буде штраф 510 гривень. На цю ж суму оштрафують, якщо подали розрахунок із неправильними даними, помилками, через які зменшилася або збільшилася сума ПДФО. Якщо порушення повториться протягом року, оштрафують уже на 1020 гривень (п. 119.2 ПКУ).

На 170 грн оштрафують за кожне неподання Д4.

Наприклад, якщо ЦПД уклали на 3 місяці й жодного разу не подали звіт, то набіжить штраф 510 грн, у разі повторного порушення протягом року — штраф 1020 гривень.

Не платили ПДФО і військовий збір. Якщо це порушення виявлять податківці, вас оштрафують на 25% суми, яку ви недоплатили або не сплатили зовсім. Якщо в наступні три роки порушення повториться, штраф зросте до 50% суми недоплати, а всі подальші рази — 75% суми ПДФО (п. 127.1 ПКУ).

Ще доведеться сплатити пеню, нараховується вона з розрахунку 120% річних облікової ставки НБУ після закінчення 90 днів від дня виплати виконавцю грошей за договором. У разі невиплати грошей — гранична дата сплати ПДФО і ВЗ (пп. 168.1.2 ПКУ).

Адмінсанкції за несплату ПДФО, військового збору й неподання 1ДФ (ст. 1634 КпАП):

  • попередження або штраф від 34 до 51 грн;
  • від 51 до 85 грн — за повторне подібне порушення протягом року.

Не сплатили ЄСВ. Штраф — 20% від вчасно не сплаченої суми внеску.

Якщо донарахує податкова — 10% суми донарахованого внеску за кожен повний або неповний звітний період донарахування, але не більше 50% суми ЄСВ.

Також на суму недоїмки буде нарахована пеня — 0,1% суми недоплати за кожен день прострочення.

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки