Фінансовий моніторинг у 2024 році: підстави для перевірки та наслідки для підприємця
19 березня 2024
Все частіше підприємці зіштовхуються із проблемами при проходженні фінансового моніторингу.
Останнім часом банки навіть більш прискіпливо перевіряють походження коштів ФОП, ніж податкові органи.
Тим паче, фінансовому моніторингу підлягають всі ФОП, незалежно від групи, системи оподаткування та виду діяльності, якщо спеціалісти банку мають підозри щодо правомірності отримання ними прибутку на рахунок.
Що потрібно знати про фінансовий моніторинг у 2024 році та які суми перевіряються банками, розглянемо далі в статті.
Фінансовий моніторинг: підстави для перевірки
Згідно Закону України від 06.12.2019 № 361-IX, фінансові операції ФОП на суму вище 400 тис. грн підлягають обов’язковому фінансовому моніторингу.
Проте багато підприємців мусять підтверджувати походження коштів навіть при відсутності транзакцій на їх рахунки на таку суму.
Це пов’язано з тим, що банки ретельно контролюють надходження коштів на рахунки їхніх клієнтів, і при будь-якій підозрі на неправомірне їх походження просять надати документи, що підтверджують законність фінансової операції.
Дані заходи здійснюються задля:
- недопущення легалізації (відмивання) коштів, отриманих неправомірним шляхом;
- протидії фінансуванню тероризму;
- протидії розповсюдженню зброї масового враження.
Таким чином, підлягають перевірці всі платежі ФОП, які служба безпеки банку вважає підозрілими, навіть якщо їхня сума менша 400 тис. грн:
- якщо значно зросла кількість переказів на рахунок, порівняно з минулим періодом діяльності ФОП;
- коли 50% і більше коштів з рахунку підприємець знімає готівкою;
- якщо значно збільшився оборот по карті;
- якщо на ФОП була скарга.
Тож, у випадку, коли певний період на рахунок підприємця надходили платежі на суму 50 тис. грн в місяць, а раптово розмір обороту зріс до 200 тис. грн, банк може почати перевірку діяльності ФОП.
Як правило, не підлягають перевірці рахунки, оборот по яких не перевищує 30 тис. грн в місяць.
Відповідно до Постанови НБУ №107 від 05.09.2023, банки також повинні реагувати на перевищення максимальної суми транзакцій, яка була заявлена клієнтами при відкритті рахунків.
Наприклад, клієнт вказав запланований дохід в місяць в розмірі 50 тис грн, а отримав 100 тис. грн. Це може стати підставою для банківської перевірки.
Крім цього, перевіряються рахунки, які підприємці регулярно поповнюють готівкою.
Нагадуємо, що ФОП повинні здійснювати фіскалізацію платежів, тоді у випадку запиту банку щодо походження готівки, підприємець зможе підтвердити, що це є виручка за надані послуги чи продані товари.
Також важливо при внесенні коштів на рахунок вказувати призначення платежу: «Внесення готівкової виручки за період …».
Як реагувати на запит банку про походження коштів?
При отриманні запиту від банку щодо походження коштів, підприємець перш за все має довести:
- законність своєї діяльності;
- факт оподаткування отриманих доходів.
Крім цього, необхідно скласти лист-пояснення, в якому надати чіткі докази правомірності транзакцій, які банк вважає підозрілими. В залежності від особи, яка перераховувала кошти, це можуть бути:
- свідоцтво про шлюб, якщо платіж здійснений чоловіком чи дружиною ФОП, до якого додається документ, що підтверджує законність отримання коштів (наприклад, довідка про заробітну плату);
- квитанції про зняття готівки з одного рахунку і поповнення іншого;
- боргова розписка, якщо рахунок був поповнений третьою особою, що не є родичом ФОП.
Якщо мова йде про платежі, які мають безпосереднє відношення до діяльності ФОП, то банк розцінює їх прозорість за такими ознаками:
- наявність видимого результату платежу (підтвердження продажу товару чи виконання послуги, наприклад, фото);
- є документальне підтвердження – договір про надання послуг, акт виконаних робіт, накладна на товар тощо;
- сплата податку з отриманого платежу, якщо він підлягає оподаткуванню;
- є підтвердження того, що бізнес має достатньо ресурсів для виконання заявлених робіт – документи про працевлаштування працівників, наявність відповідного обладнання з документами щодо його походження тощо;
- наявність документів на рухоме та нерухоме майно, яким користується ФОП на правах власності, оренди, користування.
Таким чином, спеціалістам банку важливо бачити, що підприємець веде свій бізнес легально, вид його діяльності передбачений законодавством, він має достатньо працівників, щоб надавати заявлені послуги чи реалізовувати вказану кількість товарів, має склад, де зберігається товар, чи відповідне обладнання, якщо йдеться про власне виробництво.
Наприклад, підозрілою буде виглядати діяльність підприємця, який здійснює оптові продажі товарів, при цьому не має ні складського приміщення, де товари можуть зберігатися, ні найманих працівників у достатній кількості, які можуть здійснювати їх відвантаження, продаж, доставку тощо.
Наслідки для ФОП, якщо він не пройшов фінансовий моніторинг
Якщо після перевірки банк не виявив ніяких порушень, він продовжує надалі працювати зі своїм клієнтом.
У випадку, коли підприємець не зміг надати достатньо доказів, які підтверджують походження коштів, банк приймає рішення про призупинення обслуговування такого клієнта. Більш того, банк має надіслати повідомлення в Державну службу фінансового моніторингу України.
Варто вказати, що Держфінмоніторинг щомісячно отримує велику кількість повідомлень про підозрілі фінансові операції, що свідчить про досить активне здійснення перевірок рахунків підприємців спеціалістами банків.
Після здійснення Держфінмоніторингом аналізу таких повідомлень, інформація про виявленні порушення передається до правоохоронних органів.
Проте кількість таких звернень в правоохоронні органи значно менша, ніж кількість повідомлень про підозрілі транзакції, що свідчить про здійснення спеціалістами Держфінмоніторингу ретельного аналізу та реагування лише на випадки явного порушення законодавства.
Як зменшити ризики при проходженні банківської перевірки
Щоб уникнути проблем при проходженні банківської перевірки, рекомендується дотримуватися наступних порад:
- мати рахунки не в одному, а в кількох банках – так можна рівномірно розподіляти зарахування коштів на них та не допускати раптового збільшення обороту;
- використовувати криптовалютні картки (наприклад, Trustee Plus);
- поповнювати рахунок готівкою, походження якої можна підтвердити.
Якщо ж банк вже почав здійснювати фінансовий моніторинг, це не привід панікувати. Адже спеціалістам банку важливо мати підтвердження того, що перерахування коштів на рахунок ФОП є законним.
Для цього варто надати документи, які підтвердять, що підприємець здійснює свою діяльність згідно чинного законодавства, а перераховані на його рахунок гроші - прибуток (або інші передбачені законом платежі).
Якщо ж банк заблокував рахунок і передав повідомлення про це в Держфінмоніторинг, то, згідно статистики Держфінмоніторингу за 2023 рік, мала ймовірність того, що інформація буде передана в правоохоронні органи.
Підводячи підсумки, зауважимо, що на підставі Наказу Мінфіну від 31.08.2024 року щодо обміну інформацією між Державною податковою службою та Держфінмоніторингом, податківці поки що не мають повноважень робити запити в Держфінмоніторинг щодо результатів перевірок підприємців.