Діяльність ФОП: продажі через маркетплейс, договір комісії, робота з готівкою та ведення первинної документації

12 березня 2024

Що потрібно знати про діяльність ФОП підприємцям у 2024 році, розглянемо далі в статті.

Діяльність ФОП: продажі через маркетплейс, договір комісії, робота з готівкою та ведення первинної документації

В процесі підприємницької діяльності ФОПи зіштовхуються з безліччю питань щодо ефективного та правомірного ведення бізнесу. Зокрема, завжди актуальними є питання, які стосуються організації торгівлі, в тому числі і через веб-сайти, граничних лімітів доходів та збільшення обороту, та правильного позначення видів діяльності відповідно до класифікатора.

Діяльність ФОП: здійснення продаж через маркетплейс

В останні роки популярність набувають інтернет-ресурси, на яких представлені товари різних підприємців – маркетплейси. Це дає змогу підприємцям масштабувати оборот. Разом з тим, таким маркетплейсам віддають часто перевагу й покупці через великий, порівняно із звичайними інтернет-магазинами, вибір товарів.

Але для ФОП, який бажає створити маркетплейс та через нього організовувати здійснення своїх продаж, а також реалізовувати товари партнерів, важливо правильно оформити такий вид діяльності.

Перш за все варто зареєструвати відповідний вид діяльності – КВЕДКласифікація видів економічної діяльності «63.12».

На сайті необхідно розмістити договір публічної оферти, в якому обов’язково вказати про право інших підприємців здійснювати продаж товарів через веб-портал, за наявності відповідного дозволу від власника сайту.

З підприємцями, які бажають реалізовувати свої товари через маркетплейс, його власник має підписати ліцензійні договори, якими передає право користуватися брендами, торговою маркою та сайтами для здійснення продаж.

Договір комісії як законний спосіб збільшити оборот

Ще одним варіантом реалізації товарів інших підприємців через сайт є підписання з ними договору комісії.

Це ефективний механізм здійснення продаж, який дозволяє збільшити оборот без ризику вийти за межі граничного доходу для групи ФОП, на якій працює підприємець.

На підставі договору комісії підприємець (комісіонер) може здійснювати продаж товарів іншого підприємця (комітента) за визначену сторонами винагороду.

При цьому у звіті ФОП повинен в якості отриманого доходу вказувати лише розмір отриманої за договором комісії винагороди, а не весь оборот.

При здійсненні продаж таким способом в видах діяльності ФОП необхідно зареєструвати КВЕДи «46.19» чи «47.99».

Продавати за винагороду товари комітента мають право ФОП, які ведуть бізнес через інтернет-магазини, а також ті, які здійснюють торгівлю з точок продаж та стаціонарних магазинів.

Контроль за граничними розмірами доходів

Дуже важливою умовою діяльності на спрощеній системі оподаткування є дотримання встановлених для податкової групи ФОП лімітів доходів.

Їх перевищення може стати підставою для переведення ФОП на загальну систему оподаткування.

Проте перевищення лімітів, як правило, в податковій виявляють після подання річної звітності після закриття звітного періоду.

Банки ж, здійснюючи фінансовий моніторинг, практикують перевірку дотримання вимог щодо граничного обсягу доходів, розділеного на умовні місячні ліміти. Для цього річний ліміт для групи ФОП ділиться на 12 місяців – таким чином визначається гранична сума доходу за місяць.

І якщо підприємець отримує на рахунок суму одним платежем чи протягом короткого періоду, яка становить значну частину його ліміту доходу за рік, то цілком можливо, що така фінансова операція буде відхилена. В таких випадках працівники банку можуть попросити надати документи, що підтверджують правомірність походження коштів.

З метою обійти вимоги щодо лімітів доходів, деякі підприємці практикують закриття одного ФОП, після досягнення ліміту, та відкриття нового.

Такі ситуації викликають підозрілість вже працівників податкової служби, тому дуже ймовірно, що підприємця буде очікувати перевірка.

Щоб не потрапити в неприємну ситуацію з перевищенням граничного обсягу доходу, рекомендується протягом року контролювати щомісячний оборот, умовно розділивши ліміт на 12 місяців, та оперативно вживати заходів при його перевищенні.

Робота з готівкою

Підприємці, які звикли отримувати готівку за реалізовані товари через перевізників, наприклад, «Нову пошту», мають знати, що товарна виручка готівкою може бути їм видана лише після зарахування коштів на їхній банківський рахунок.

Якщо ж підприємець буде отримувати кошти готівкою за реалізовані товари, то при виявленні даного порушення, отриманий дохід буде вважатися доходом фізичної особи і оподатковуватися на загальних підставах – 18% ПДФОПодаток на доходи фізичних осіб+1,5% військового збору.

Що стосується банків, то вони контролюють випадки «безпідставного» зняття готівки з рахунків підприємців. У випадках, коли ФОП захоче зняти 50% і більше коштів з рахунку готівкою, цілком можливо, що така операція буде відхилена банком як підозріла, а рахунок ФОП заблоковано.

Якщо є потреба в отриманні готівки, можна вчинити наступним чином:

  • здійснювати розрахунки готівкою за продані товари чи надані послуги;
  • перевести потрібну суму з рахунку ФОП на рахунок фізособи, і вже з нього зняти гроші в готівці;
  • розмістити кошти на короткостроковий банківський депозит, а після його закінчення зняти готівку.

Первинна документація

Хоча питання обов’язкового ведення первинної документації усіма  підприємцями згідно національної стратегії доходів активно обговорюється в суспільстві, на даний момент здійснювати облік товарів повинні лише підприємці-платники ПДВПодаток на додану вартість , а також ті, які здійснюють продаж ризикових груп товарів.

Проте первинні документи на товари повинні мати всі ФОП. Вже зараз без них важко пройти фінансовий моніторинг в банку.

За відсутність первинних документів на товар на підприємця можуть бути накладені штрафи у розмірі від 1020 грн для нерезикової групи товарів до 100%-150% вартості товару, якщо мова йде про ризикову групу.

Щоб підготуватися до вимоги ведення обліку первинної документації всіма ФОП, вже зараз рекомендується підприємцям налагодити співпрацю з постачальниками, які готові надавати первинні документи на товари. Також, як вихід із ситуації, можна самостійно організовувати імпорт товарів та їх розмитнення.

Підводячи підсумки, зауважимо, що оперативне реагування на виявлене порушення в діяльності ФОП в більшості випадків допомагає уникнути неприємних наслідків. Тому рекомендується підприємцям регулярно здійснювати моніторинг своєї роботи протягом всього року.

Зміни для ФОП у 2024 році: розмір ЄП та ЄСВ, граничні межі доходів, податкові перевірки

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки