ФОП планує працювати з іноземними замовниками: інвойси і валютний контроль
12 травня 2020 Стане у пригоді для: Підприємці
ФОП планує отримувати оплату у валюті й питає, як виставляти інвойси та чи потрібно проходити валютний контроль.
Запитання: Пишу статті та тексти на замовлення в інтернеті, публікую їх на сайтах та в соцмережах замовника, але наразі без ФОП, планую зареєструватися. Які обрати коди КВЕД і групу? Планую отримувати оплату у валюті через Payoneer, як виставляти інвойси? Чи потрібно проходити валютний контроль?
Група ЄП і коди КВЕД
Надавати послуги іноземним замовникам можна тільки на 3-й групі єдиного податку.
Підприємець на 3-й групі єдиного податку
Що стосується кодів КВЕД, ми рекомендуємо авторам текстів і копірайтерам зареєструвати зразу декілька:
- 62.02 «Консультування з питань інформатизації»;
- 63.91 «Діяльність інформаційних агентств»;
- 63.99 «Надання інших інформаційних послуг, н. в. і. у.»;
- 73.12 «Посередництво в розміщенні реклами в засобах масової інформації»;
- 73.20 «Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки»;
- 73.11 «Рекламні агентства»;
- 74.30 «Надання послуг перекладу»;
- 82.99 «Надання інших допоміжних комерційних послуг, н. в. і. у.».
Інвойс
Інвойс — це рахунок на оплату товарів або послуг, його використовують ФОП, які працюють з іноземними замовниками. Інвойс цілком підійде для разових послуг, у вашому випадку це може бути написання статті, підготовка текстів для сайту. Якщо працюєте із замовником з великим проектом, потрібен договір.
Як скласти інвойс. Можете використовувати генератор інвойсів, є шаблон інвойсу, розроблений платформою UpWork . Деякі банки надають можливість створювати інвойси.
Яка інформація має бути в інвойсі:
- ваші дані як виконавця, дані замовника;
- назва послуги, за яку отримуєте оплату; якщо домовлялися про погодинну оплату — вкажіть кількість годин, за яку одержуєте гроші;
- сума у валюті, у якій отримаєте винагороду;
- реквізити сторін, строки, дата і номер самого інвойсу;
- підписи сторін.
Якщо замовник сплатив суму за інвойсом, це означає, що роботу він прийняв. Інвойс може знадобитися для проходження валютного контролю.
Інвойс вважається первинним документом, а отже, його треба зберігати протягом трьох років з моменту подання декларації, для складання якої він використовувався (п. 44.3 ПКУ).
Валютний контроль
Для одержання оплат у валюті вам потрібно відкрити валютний рахунок. Ви написали, що плануєте працювати через Payoneer, але вам усе одно треба відкрити підприємницькі рахунки в українському банку для виведення грошей.
Коли ви надаєте послуги за кордон — це ЗЕД, і банк має право перевірити, чи легально ви отримуєте дохід.
Коли одержуєте гроші від такого замовника, за законом ви маєте надати підтвердні документи за операцією — пройти валютний контроль. Які це будуть документи, залежить від типу угоди, суми.
Схематично валютний контроль виглядає так: вам на валютний рахунок надійшли гроші, банк запитує документи, щоб підтвердити легальність доходу, ви надаєте, проходите контроль і можете користуватися грішми (після обміну на гривні).
Якщо документів немає або з ними щось не так, історія може затягнутися. Банк може відхилити платіж, якщо він підозрілий.
Облік валютної виручки
Оскільки ви плануєте працювати з іноземними замовниками і дохід вам надходитиме у валюті, ви маєте знати, що зняти євро, долари, злоті з рахунку у вас не вийде. Валютний дохід треба обміняти на гривні.
Є нюанс підприємницького обліку доходу у валюті.
Дата, коли гроші надійшли на ваш валютний рахунок, — це дата одержання доходу. У цей день потрібно зробити запис у книзі обліку доходів, суму у валюті слід перерахувати в гривні за офіційним курсом НБУ, який діє на цей день. До декларації з єдиного податку має потрапити ця сума.
Якщо продасте валюту пізніше і дорожче — у вас вийде позитивна різниця, вона не вважається вашим підприємницьким доходом, і в книгу цю суму записувати не треба. Також нічого не треба коригувати в книзі, якщо валюту ви продали дешевше, ніж був курс НБУ на дату надходження грошей.