Кабмін затвердив новий перелік товарів, які не підлягають обміну
29 листопада 2024 Стане у пригоді для: Підприємці
Основні показники та мінімуми для підприємців на 2025 рік.
19 листопада Верховна Рада України прийняла проект Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» (Законопроект №12000 від 14.09.24.) у другому читанні та в цілому. Ми вже наводили основні показники Держбюджету на 2025 рік. Законопроектом також передбачено основні соціальні показники та мінімуми, які впливатимуть на розмір нарахованої зарплати працівникам, соціальні гарантії, розмір єдиного податку, ЄСВ - для ФОП на 2025 рік. Вже відомо: зростання мінімальної зарплати (МЗП) та прожиткового мінімуму не планується. Вони залишаються на рівні 2024 року:
- мінімальна зарплата в місячному розмірі - 8000 грн;
- мінімальна зарплата в погодинному розмірі - 48 грн:
- прожитковий мінімум для працездатних осіб - 3028 грн.
Розмір МЗП впливає на зарплату, нарахування ЄСВ, трудові штрафи та інші показники. Тому з 1 січня 2025 року підвищується розмір максимальної величини бази нарахування ЄСВ і дорівнюватиме 20 розмірам МЗП. Відповідно, розмір максимального внеску для ставки 22% з січня 2025 року становить - 35 200 грн, а для ставки 8,41% - 13 456 грн. Мінімальний страховий внесок становитиме 1760 грн.Проблеми ФОП: дохід, якого не було
Розмір єдиного податку (ЄП) для ФОП в 2025 році становитиме:
- 1 групи - 302,80 грн;
- 2 групи - 1600 грн;
- 3 групи - 3% або 5% від доходу.
До МЗП прив’язаний граничний обсяг річного доходу для платників ЄП першої - третьої групи. Тому з 1 січня 2025 року діятимуть такі ліміти:
- 1 група - 1 млн 336 тис грн;
- 2 група - 6 млн 672 тис грн;
- 3 група - 9 млн 336 тис грн.
Нагадаємо, що проектом Держбюджету-2025 на наступний рік призупиняють дію п. 9-19 розділу 8 Закону №2464-6 від 08.07.10. із змінами «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Ми вже писали про це. Тобто, у 2025 році всі підприємці втрачають пільгу зі сплати ЄСВ, яку запроваджували на час війни.
НБУ уточнив низку валютних обмежень з 20 листопада.
Національний банк України запровадив зміни до валютних обмежень, які діятимуть з 20.11.24. Вони спрямовані на підтримку міжнародної співпраці у зовнішній торгівлі та технічній допомозі. Нововведення стосуються імпортних контрактів, міжнародних проектів, репатріації дивідендів і використання валютних кредитів для придбання цінних паперів. Зміни стосуються таких напрямів:
1. Переказ коштів для виконання зобов’язань за імпортними контрактами. Нововведення стосується розрахунків імпортерів із закордонними постачальниками. До 20 листопада бізнес міг здійснювати перекази, якщо поставка продукції відбувалася після 23 лютого 2021 року. Тепер обмеження терміну постачання в Україні немає за умови, що кошти переказують на користь:
- іноземного експортно-кредитного агентства (ЕКА) / іноземної держави через уповноважену нею особу;
- інших нерезидентів, які беруть участь в імпортних операціях (шляхом кредитування, страхування, гарантування, поручительства) іноземного ЕКА / іноземної держави через уповноважену нею особу.
Щомісячний ліміт для таких переказів встановлено на рівні 10% від суми простроченої заборгованості за договором щодо імпорту товарів (станом на 1 листопада 2024 року).
2. Розрахунки за проектами міжнародної технічної допомоги. НБУ з 20 листопада 2024 року надає можливість переказувати іноземну валюту за кордон для проведення розрахунків за проектами міжнародної технічної допомоги, незалежно від того, якою державою чи організацією фінансується такий проект.
3. Репатріація дивідендів за кордон. Українські компанії зможуть скористатися можливістю часткової репатріації дивідендів за корпоративними правами чи акціями лише за одночасного дотримання таких умов:
- період діяльності емітента з дати державної реєстрації до дати здійснення відповідної операції становить не менше 12 місяців;
- з моменту набуття іноземним інвестором / нерезидентом права власності на корпоративні права / акції емітента, що здійснює виплату дивідендів, до дати здійснення відповідної операції минуло не менше 6 місяців.
4. Використання валютних кредитів для придбання цінних паперів, номінованих у валюті. Для мінімізації ризиків обходження діючих валютних обмежень НБУ з 20 листопада 2024 року встановив заборону на використання валютних кредитів для придбання цінних паперів, номінованих в іноземній валюті.
Зазначені зміни внесені Постановою Правління НБУ №136 від 19.11.24. «Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року №18» та набирають чинності з 20 листопада 2024 року.
Затверджено План перевірок Державної регуляторної служби на 2025 рік.
Державна регуляторна служба Наказом №257 від 14.11.24. «Про затвердження Плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) органів державного нагляду (контролю) на 2025 рік» затвердила План здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) органів державного нагляду (контролю) на 2025 рік. За затвердженим Планом, ДРС протягом 2025 року планує перевірити 32037 суб’єктів господарювання. Згідно зі ст. 5 Закону України №877-5 від 05.04.07. «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» планові перевірки суб’єктів господарювання здійснюються відповідно до річних планів органів державного нагляду (контролю). У разі, якщо один і той самий суб’єкт господарювання внесено до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) різних органів держнагляду (контролю), то це є підставою для проведення щодо такого суб’єкта господарювання комплексного планового заходу державного нагляду (контролю). ДРС щороку затверджує План здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) власним Наказом.
План здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) органів державного нагляду (контролю) на 2025 рік можна переглянути за посиланням:
Оновлено Довідник умовних кодів податкових накладних.
19 листопада Державна податкова служба України на своєму сайті оприлюднила оновлений Довідник умовних кодів причин коригування податкових накладних (ПН). До нього додано нові умовні коди для режиму експортного забезпечення - 501, 502, 503, які можна буде застосовувати з 01.12.24. Нові коди причин коригування:Відшкодування збитків та єдиний податок
- 501 - Коригування податкової накладної, складеної відповідно до пп. 97.2 підрозд. 2 розділ 20 Податкового кодексу України (ПКУ), що здійснюється до дати оформлення митної декларації.
- 502 - Коригування податкової накладної, складеної відповідно до пп. 97.2 підрозд. 2 розділ 20 ПКУ, що здійснюється після дати оформлення митної декларації.
- 503 - Коригування податкової накладної, складеної у зв’язку із зміною ставки оподаткування, що здійснюється після завершення банком валютного нагляду за відповідною операцією.
В Україні запустили автоматичну реєстрацію права власності на об’єкти нерухомості.
На об’єкти нерухомості після завершення будівництва запустили автоматичну реєстрацію права власності. Про це повідомили у Мінінфраструктури. Права власності реєструються автоматично після введення об’єкта будівництва в експлуатацію без участі державного реєстратора. Вказаний сервіс дозволяє Державному реєстру речових прав на нерухоме майно (ДРРП) отримувати від Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ) інформацію про введення в експлуатацію об’єктів закінченого будівництва, щодо яких у ДРРП зареєстровано спеціальне майнове право (СМП) на:
- подільні об’єкти незавершеного будівництва (будинок);
- майбутні об’єкти нерухомості (квартири, машиномісця/паркомісця, інші приміщення);
- зареєстроване СМП чи право власності на неподільні об’єкти незавершеного будівництва (садові/житлові/дачні будинки тощо).
Кабмін затвердив новий перелік товарів, які не підлягають обміну.
Відповідно до частини п'ятої ст. 5 Закону України №3153-9 від 10.06.23. «Про захист прав споживачів», 1 листопада Кабінетом Міністрів України Постановою №1243 «Про затвердження переліку товарів, що не підлягають обміну (поверненню)» затверджено новий Перелік товарів, що не підлягають обміну (поверненню). Про це повідомив представник КМУ у ВРУ Т. Мельничук в Телеграм-каналі:
До нового переліку включено:
- харчові продукти;
- лікарські засоби;
- засоби особистої гігієни, косметичну продукцію та мийні засоби без захисної упаковки;
- товари, нарізані або розкроєні під розмір, визначений споживачем.
Відповідно було визнано такою, що втратила чинність, Постанову КМУ №172 від 19.03.94. із змінами «Про реалізацію окремих положень Закону України «Про захист прав споживачів», якою було затверджено попередній Перелік товарів належної якості, що не підлягають обміну (поверненню). Постанова КМУ №1243 набирає чинності одночасно з набранням чинності Законом №3153-9, але не раніше дня її опублікування. Але необхідно врахувати, що Закон №3153-9 набирає чинності не раніше дня припинення чи скасування воєнного стану.Праця домашніх працівників
Алгоритм дій для отримання ЕЦП.
Податківці Головного управління ДПС у Вінницькій області нагадують, що для підписання електронних документів платник має використовувати електронний цифровий підпис. Отримати послуги ЕЦП фізична або юридична особа може в одному з Акредитованих центрів сертифікації ключів (АЦСК), зокрема в ДПС України. Для отримання електронних довірчих послуг необхідно:
- ознайомитися з регламентом роботи надавача послуги та умовами договору про надання ЕДП;
- підготувати необхідні для отримання ЕДП документи, з переліком яких можливо ознайомитись у розділі «Отримання електронних довірчих послуг» вебсайту надавача;
- звернутися до обраного відокремленого пункту реєстрації з оригіналами документів для ідентифікації користувача, передачі необхідних для реєстрації документів;
- мати в наявності носій інформації (з’ємний флеш-носій, оптичний носій CD/DVD тощо), куди буде генеруватися особистий ключ.
Як будемо працювати та відпочивати у грудні.
Нагадаємо, що 30 липня 2023 року набрав чинності Закон України №3258-9 від 14.07.23. «Про внесення змін до статті 73 Кодексу законів про працю України», за яким за ст. 73 КЗпП буде лише одне Різдво - 25 грудня. Цього року - це середа, і вона мала би бути неробочим днем. Проте воєнний стан в Україні наразі продовжено до 8 лютого 2025 року. У період дії воєнного стану не застосовуються норми статей 71 - 73 КЗпП (святкові і неробочі дні). Це означає, що офіційних святкових та неробочих днів в Україні немає. При цьому графік роботи та час відпочинку роботодавець встановлює самостійно.