Нове МПЗ - звільнення та юрособи-спрощенці
19 липня 2023
6 травня було анонсовано нові правила щодо застосування військового звільнення від обчислення МПЗ, пов'язані із набранням законної сили Законом №3050 від 11.04.2023 року. Вони стосуються юросіб – спрощенців, які володіють/користуються сільгоспугіддями. Які зміни були внесені та який вплив вплинули на подальші дії юросіб – платників єдиного податку?
Яким було початкове звільнення?
Початок оповіді про звільнення від МПЗМінімальне Податкове Зобов’язання було опубліковано у статті «Нове МПЗ-визволення та ФОП». Цей порядок є ідентичним як для підприємців, так і для юросіб. Освіжимо лише центральні нюанси:
- визволення було передбачено нормою п.п. 69.15 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ ще на початку оголошення ОП, проте не могло працювати повною мірою через те, що Перелік №309 від 22.12.2022 року був затверджений не тим державним органом (Мінреінтеграція, а не Кабмін);
- звільнення можна було застосовувати лише щодо сільгоспугідь, засмічених вибухонебезпечними предметами та/або мають фортифікаційні споруди. Однак це передбачало наявність отриманої від ова довідки.
Проте становище змінилося з 06.05.2023 року, коли набрав чинності Закон №3050 від 11.04.2023 року.
Які новації було внесено у визволення?
МПЗ-визволення 2022
З анонсуванням Закону №3050 було кардинально переписано норми, що визначають дію військового МПЗ- звільнення. Це з викладом у новій редакції п.п. 69.15 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.
Однак нагадуємо про те, що стосувалося МПЗ- звільнення 2022 року. За новими правилами МПЗ- звільнення отримають юрособи:
1) Які є спрощенцями на звичайній ІІІ групі, спецЄПЄдиний податок чи сільгоспЄП виключно за сільгоспугіддя, розташовані на території активних бойових дій (АБД) або тимчасово окупованих територіях, список яких можна знайти у змісті Переліку №309;
Важливо знати! Щодо сільгоспугідь, розташованих на територіях, які закріплені цим Переліком, а саме на територіях можливих бойових дій, за 2022 рік звільнення від МПЗ не передбачається.
2) Не за весь 2022 рік, а лише за період із 01.03.2022 до 31.12.2022 року, а саме 10 місяців 2022 року.
Висновок: для юросіб-єдинників, у яких перебували у власності/користуванні в січні-лютому 2022 року сільгоспугіддя, які потрапили за інформацією зі Переліку №309 до зони АБД або окупації, МПЗ потрібно розраховувати лише за перші 2 місяці 2022 року.
При цьому МПЗ-визволення за 10 місяців отримують юрособи, навіть у разі, коли землі перебували в зоні АБД чи окупації хоч якийсь період 2022 року.
МПЗ- звільнення – 2023
МПЗ-звільнення матиме дію і у період 2023 року.
Подібне звільнення стосуватиметься сільгоспугідь юросіб, що потрапляють у 2023 під:
- Військове звільнення від обов'язку сплачувати плату за землю за п.п. 69.14 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ чи сільгоспЄП за п.п. 69.33 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ;
- Звичайне звільнення від внесення плати за землю та сільгоспЄП за земельні наділи, які перебувають у консервації або забруднені вибухонебезпечними предметами, або щодо яких було прийнято рішення про надання податкових пільг щодо сплати місцевих податків та/або зборів за заявою платника податків з проханням визнати земельні наділи непридатними для через наявність потенційної загрози їх засмічення вибухонебезпечними предметами (абзац сьомий п. 381.2 ПКУ).
Щодо звільнення від МПЗ за 2023 рік вести не будемо, оскільки час його розрахунку прийде на початку 2024 року. А зараз звернемо увагу на 2022 рік.
Задекларували, а потім отримали звільнення
Якщо юрособи-єдинники за 2022 рік розрахували МПЗ за сільгоспугіддя, а після виходу у новій редакції п.п. 69.15 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ ці земельні ділянки підпали під МПЗ-звільнення, слід зробити таке.
Якщо за результатами розрахунку МПЗ у змісті звітної декларації різниця між МПЗ та величиною врахованих податків/платежів мала:
- Негативне значення не слід здійснювати жодних дій через відсутність впливу такого уточнення на розрахунки з бюджетом;
- Позитивне значення слід застосувати уточнення.Оскільки при фігуруванні позитивного МПЗ за 2022 рік, ця сума була приплюсованою до нарахованого ЄП і вже була виплачена до бюджету.
Таким чином, слід надіслати уточнюючу звітність: для звичайного ЄП – до декларації за IV квартал, спецЄН – до декларації за грудень 2022 року, сільгоспЄП – до декларації на 2023 рік, та у її змісті перерахувати/занизити суму МПЗ до виплати.
Для цього потрібно:
- Заповнити додаток до ЄП-звітності з обчисленням МПЗ виходячи з отриманого МПЗ-визволення, а саме розрахувати МПЗ лише за січень-лютий та у подібній пропорції, визначити величину податків, зборів та орендних платежів, що беруть участь у виконанні МПЗ;
- Перенести зменшене позитивне МПЗ значення із додатку до змісту декларації. Зверніть увагу, якщо при оформленні МПЗ-додатка буде розраховано негативне значення, то декларацію змінювати не потрібно;
- Провести порівняння в уточнюючій звітності нарахованого розміру ЄП за період, збільшений на нове значення МПЗ, з даними, що були виведені у звітній декларації на різницю, що вдасться, зменшити нарахований ЄП.
Важливо знати! Оскільки ЄП з урахуванням МПЗ вже було сплачено до складу бюджету, то після надсилання уточнюючої звітності виникне переплата, яка може бути врахована в оплату ЄП наступних періодів або повернена.
Маємо надію, що не бідує існувати перешкод до сплати ЄП у наступних періодах. Проте деяке хвилювання викликає факт додавання нових рахунків для сплати МПЗ Держказначейством із 01.04.2023 року. Вони відрізняються від попередніх, куди сплачено основний податок, частиною якого вважається і МПЗ.
Зверніть увагу! Якщо юрособа не хоче робити перерахунок, то можна не робити уточнення. Такого висновку можна дійти з п.п. 69.15 підрозд. 10 роозд. ХХ ПКУ. У його змісті використано формулювання «мають право» щодо проведення уточнення МПЗ юрособами, які помилково внесли у звітність позитивне МПЗ.
Таким чином, надсилання уточнення до ЄП-звітності є правом, а не обов'язком.
Провели декларування невирішеного звільнення
Цей розділ публікації почнемо з того, що уточнювати МПЗ-2022 взагалі не обов'язково, штрафи не передбачені. Однак тут ми пояснимо з яких причин.
Хто може вносити уточнення?
Це стосується тих аграріїв-єдинників, які відштовхуючись від первинної редакції МПЗ звільнення з п.п. 69.15 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ вважали, що вони звільняються від МПЗ, і з цієї причини при надсиланні звітності за IV квартал 2022 року (для стандартного ЄП), за грудень 2022 року (для спецЄП) або за 2023 рік (для сільгоспЄП) взагалі не проводили розрахунків МПЗ.
А пізніше виявилося, що відредагована норма такого звільнення не надала, оскільки згідно з новими правилами це стосується лише територій, наведених у Переліку №309.
При цьому необхідність внести уточнення може виникнути не лише в аграріїв-єдинників, які після оновлення п.п. 69.15 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ опинилися без права на МПЗ- звільнення, а також тих, хто його все ж таки отримав.
Адже стара норма передбачала наявність звільнення за весь період 2022 року (з цієї причини за 2022 рік МПЗ взагалі не розраховувалося), а за новими нормами звільнення надається лише за 10 місяців, починаючи з 01.03.2023 року.
Тобто МПЗ слід розраховувати за перші 2 місяці 2022 року.
Звичайно, якщо аграрії мали право нового МПЗ- звільнення і не мали можливості виконання податкового зобов'язання за 2022 рік та декларування МПЗ, то останні мають зробити це після завершення ВП при появі такої можливості. У звітності МПЗ розраховуватиметься лише за перші 2 місяці 2022 року. Однак це окрема категорія аграріїв.
Проводимо уточнення
Для проведення уточнення потрібно:
1) Заповнення додатка з обчисленим МПЗ за новими правилами, а саме тими, хто:
- має право на звільнення у 2022-му році, розраховує МПЗ за січень-лютий пропорційно до числа місяців року, за які отримано звільнення;
- не має права на отримання звільнення за новою редакцією МПЗ- звільнення, МПЗ слід розраховувати за весь 2022 рік за загальними підставами.
2) далі все залежить від результатів обчислення МНП. Так, якщо при порівнянні МПЗ та величини податків, зборів та орендних платежів, які береться до уваги при виконанні МПЗ, виходить:
- від'ємне значення МПЗ, то нічого в декларацію не вноситься. У самій декларації всі розрахунки будуть вірними. Тобто немає потреби проводити жодні додаткові доплати. У цьому випадку радимо взагалі не робити уточнення, оскільки штрафні санкції за це не передбачаються.
- позитивний показник МПЗ, його слід занести до декларації та скласти з величиною обчисленого ЄП (при оформленні декларації щодо сільгоспЄП за І квартал 2023 року).
3) Далі необхідно провести порівнянням нового ЄП в уточнюючій декларації, збільшеного на МПЗ, з даними помилкової звітності та на отриману різницю провести донарахування ЄП.
Не слід побоюватися самоштрафів, оскільки передбачається військове звільнення за п.п. 69.1 подразд. 10 розд. ХХ ПКУ, оскільки уточнюється воєнний період. Однак, щоб все було правильно, слід сплатити до або в момент подання звітності.
Чи можна не уточнюватись? Так, вихід із ситуації існує. При виявленні такого промаху в процесі податкової перевірки штрафів не буде за п. 65 підрозділ. 10 розд. ХХ ПКУ.