Податкові перевірки інтернет-магазинів: виявлення правопорушень щодо фіскалізації платежів та механізм притягнення до відповідальності
03 січня 2024
Законом №3219-ІХ від 30.06.2023 визначається вимога щодо обов’язкової фіскалізації платежів. Більш того, на підставі цього закону з 1 жовтня 2023 року податківці мають право перевіряти наявність РРО чи ПРРО в підприємців, які продають товари чи надають послуги.
Для власників онлайн-бізнесу актуальним є питання, як здійснюються податкові перевірки інтернет-магазинів, та які нюанси потрібно врахувати, щоб не виникло неприємних ситуацій з податківцями.
Податкові перевірки інтернет-магазинів
З прийняттям Закону №3219-ІХ відновилися перевірки бізнесу щодо виконання вимог законодавства стосовно використання реєстраторів розрахункових операцій та видачі покупцям/клієнтам розрахункових документів (чеків).
Законом про РРОРеєстратор розрахункових операцій (касовий апарат). передбачена відповідальність за недотримання цієї вимоги. У випадку виявлення порушення, на підприємця може бути накладений штраф у розмірі до 150% від нефіскалізованої суми платежу.
Також підприємці, які здійснюють продаж товарів, що належать до ризикової групи, мають вести облік первинної документації на них.
За порушення цієї вимоги також передбачається штраф у розмірі 100% від вартості виявлених необлікованих товарів.
Звертаємо увагу, що податківці можуть здійснювати наступні види перевірок ФОП:
- камеральні;
- фактичні;
- документальні (планові та позапланові).
Проте виявлення наявності порушення щодо фіскалізації платежів та обліку товарів при камеральній перевірці малоймовірне, а на документальні перевірки на період дії воєнного стану діє мораторій.
Тому фактично єдиним способом встановити факт того, що підприємець не використовує РРО чи не видає покупцям/клієнтам чеки є фактична перевірка.
Як податківці можуть виявити порушення в діяльності інтернет-магазину
Податкова служба здійснює перевірку інтернет-магазину на підставі:
- виявлених порушень в процесі моніторингу інтернету;
- наявних скарг на інтернет-магазин в Телеграм-боті StopViolationBot – сервісі ДПСДержавна податкова служба, де кожний може залишити скаргу на магазин, в тому числі і якщо продавцем не був виданий чек;
- наявних скарг в ДПС (письмових чи отриманих через гарячу лінію «Пульс»).
Нагадаємо, що, згідно ст. 15 Закону про захист прав споживачів, покупець/клієнт має право на отримання повної та достовірної інформації про товари чи послуги, які продає чи надає ФОП, а також даних про самого підприємця.
Ця інформація має бути присутньою на сайті інтернет-магазину. Більш того, за її відсутність законодавством передбачено накладення штрафу на підприємця.
Але для ФОП, які не зобов’язані вести облік доходів та витрат, розмір штрафу становить 85 грн (5 неоподаткованих мінімумів).
Якщо ж дані про підприємця-власника інтернет-магазину відсутні, то податківці можуть під виглядом покупців попросити надати їм відомості про ФОП чи юрособу (ПІБ підприємця, найменування компанії, ідентифікаційний код для юросби чи реєстраційний номер для ФОП, адресу реєстрації тощо).
Також податківці можуть придбати товар і отримати інформацію про власника інтернет-магазину у наданих ним реквізитах для оплати.
Саме на основі цієї інформації податківці встановлюють, чи зареєстровано за власником інтернет-магазину РРО/ПРРОПрограний реєстратор розрахункових операцій .
Якщо інформацію про підприємця не вдалося отримати, то спеціаліст податкової або здійснює наступні спроби вивідати потрібні дані, або ж передає відомості про інтернет-магазин до Держпродспоживслужби, яка повинна буде зайнятися встановленням особи продавця та накладенням штрафу.
Алгоритм проведення податкової перевірки та притягнення до відповідальності
Порядок проведення фактичної перевірки діяльності підприємців визначається ст. 80 ПКУ.
Вона може здійснюватися без попередження на підставі наказу керівника контролюючого органу при наявності визначених п.2 ст.80 ПКУ підстав.
При цьому для встановлення факту правопорушення законодавством передбачається проведення контрольної розрахункової операції (контрольної закупки).
Але п.7 ст. 80 визначає, що фактична перевірка повинна проводитися двома і більше посадовими особами при присутності підприємця або його представника. До того ж, перед початком перевірки підприємцю повинна бути вручена копія наказу, на підставі якого вона здійснюється. Тому організувати таку перевірку інтернет-магазину значно важче, ніж точки продажу на ринку чи звичайного магазину.
Проте, якщо є підстави для перевірки діяльності інтернет-магазину і існує підозра, що підприємець не здійснює фіскалізацію платежів, то податківці отримавши попередньо інформацію про нього, здійснюють контрольну закупку.
Після того, як факт порушення буде зафіксовано, податковою може бути здійснена фактична фізична перевірка діяльності підприємців за місцем реєстрації (або передана інформація до іншої податкової, відповідальної за обслуговування платників податків за місцем реєстрації ФОП чи компанії).
Враховуючи високу трудомісткість такого способу здійснення перевірок інтернет-магазинів, податківці, як правило, перевіряють тільки тих підприємців, які продають ризикові групи товарів або щодо яких наявна велика кількість скарг.
Охопити увагою всі інтернет-магазини і перевірити їх на наявність РРО податкова фізично не в змозі.
Проте варто мати на увазі, що в майбутньому мораторій на документальні перевірки буде скасований, відповідно, податківці матимуть змогу перевірити всю документацію по підприємцю, в тому числі і щодо виконання вимог по фіскалізації платежів з 1 жовтня 2023 року.
Тому, якщо в діяльності інтернет-магазину не використовується РРО/ПРРО, підприємцям рекомендується переконатися, що спосіб отримання ними платежів дозволяє це. Законодавством передбачається вичерпний перелік обставин, коли дозволяється працювати без касових апаратів.