Різниця між ФОП (JDG) та ТОВ (Sp. z o.o.) у Польщі
26 вересня 2023
Польща вже багато років поспіль є однією найбільш сприятливих країн для ведення малого та середнього бізнесу українцями.
Тим паче, з початком повномасштабного вторгнення Польща створила для наших співгромадян умови на рівні зі своїми громадянами.
Її податкова система багато в чому подібна до української, як і форми підприємницької діяльності. Це значно спрощує розуміння польського податкового законодавства та полегшує процес реєстрації підприємства.
Яка різниця між ФОПФізична особа — підприємець (JDG) та ТОВТовариство з обмеженою відповідальністю (Sp. z o.o.) у Польщі та яку форму ведення бізнесу краще обрати, розберемось далі.
ФОП (JDG) та ТОВ (Sp. z o.o.) у Польщі
Звична для українців форма підприємництва ФОП у Польщі має назву JDG - jednoosobowa działalność gospodarcza (одноособова діяльність господарська).
Товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) в Польщі називається Sp. z o.o. - Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Загалом, ці дві організаційно-правові форми підприємництва є подібними до їх українських аналогів.
Перед реєстрацією свого підприємства необхідно визначитися із його формою та видом діяльності, яка буде здійснюватися.
Ознайомитися з усіма видами діяльності можна в класифікаторі - Polska Klasyfikacja Działalności.
Варто зазначити, що від обраного виду діяльності також буде залежати система оподаткування, в рамках якої буде працювати підприємство, а також необхідність отримувати ліцензію, якщо це передбачено законодавством.
Реєстрація JDG (ФОП) в Польщі
Реєстрація бізнесу в Польщі може бути здійснена як самостійно, так і через посередників, які надають дані послуги. Вартість в такому випадку може суттєво різнитися – від 300 до 2500 злотих.
Загалом, зареєструвати JDG можна і самостійно без будь-яких складнощів в онлайн-режимі. Для цього необхідно виконати наступні дії.
- Зробити відповідний запис в реєстрі фізичних осіб, які займаються підприємницькою діяльністю в Польщі - CEiDG.
- Після цього необхідно зареєструватися в ZUS (соціальне страхування).
- Наступним кроком є реєстрація в US - Urząd Skarbowy (податкова служба).
Процес опрацювання інформації, поданої в онлайн-режимі, здійснюється досить швидко, вже через декілька годин, найпізніше – на наступний день, JDG буде зареєстровано. Якщо підприємець бажає розпочати ведення своєї діяльності пізніше, потрібно вказати це в заяві CEiDG.
Ну і для ведення бізнесу варто відкрити банківський рахунок. Цей процес займає від кількох днів, до декількох тижнів.
Реєстрація JDG в Польщі є безкоштовною.
Бухгалтерію підприємець може вести як самостійно, так і скористатися послугами бухгалтера, що коштуватиме від 300 злотих. При цьому важливо дотримуватися вимог обраної системи оподаткування.
Реєстрація Sp. z o.o. (ТОВ) в Польщі
Алгоритм дій при реєстрації польського ТОВ дещо відрізняється від реєстрації ФОП.
- Варто внести запис в KRS (державний судовий реєстр).
- Зареєструватися в Monitorze Sądowym i Gospodarczym (судово-економічний моніторинг).
Вартість реєстрації Sp. z o.o. в онлайн-режимі коштує 350 злотих. Якщо ж здійснювати реєстрацію, особисто відвідуючи відповідні органи для подання документів, то її вартість буде становити 600 злотих. При цьому необхідно ще врахувати послуги нотаріуса – від 600 злотих.
Варто мати на увазі, що Sp. z o.o. передбачає мінімальний статутний капітал у розмірі, не менш ніж 5000 злотих, що потрібно вказати у заяві.
Термін реєстрації Sp. z o.o. становить 3-4 тижні. Відкриття рахунку у банку, як і у випадку із JDG, залежить від багатьох факторів і теж може зайняти декілька тижнів.
Оскільки ведення бухгалтерії по Sp. z o.o. є більш складним і передбачає повну фінансову звітність в кінці року, то, скоріше за все, раціонально буде довірити цю справу спеціалісту. Оплата роботи бухгалтера буде коштувати від 600 злотих.
Управління JDG та Sp. z o.o: різниця, відповідальність
JDG нерозривно пов’язана із фізичною особою, яка її зареєструвала.
Дохід від бізнесу може використовуватися на розсуд підприємця (після виконання всіх податкових зобов’язань). Кошти можуть бути витрачені ним як на розширення діяльності підприємства, так і переведені на власний рахунок для особистих потреб.
Проте у випадку фінансових складнощів підприємець несе відповідальність за діяльність JDG, і при виникненні заборгованості перед контрагентами чи перед податковою службою для її погашення може бути використане його майно або стягнуті кошти з його особистих рахунків.
Sp. z o.o ж є юридичною особою зі своїм статутним капіталом, своїм майном, тому відповідальність акціонерів обмежується розміром їх внесків.
Суд не може стягнути з власника компанії чи акціонерів їх особисті кошти для погашення заборгованості Sp. z o.o.
У випадку неможливості виконувати свої фінансові зобов’язання Sp. z o.o. має розпочати процес ліквідації.
Кошти ж отримані в процесі своєї діяльності також є власністю Sp. z o.o. і мають використовуватися на забезпечення її потреб. Так вільно ними розпоряджатися як при JDG підприємець права не має, а переводити їх собі на рахунок можна тільки у вигляді заробітної плати з усіма податковими зобов’язаннями, що виникають при працевлаштуванні.
Під кінець варто зауважити, яку форму діяльності обрати залежить від поставлених задач, форми роботи, розміру запланованого обороту та особистих пріоритетів підприємця.
JDG є легшою стосовно організації документообороту та ведення бухгалтерії, проте передбачає персональну відповідальність її засновника.
Sp. z o.o. являється самостійною юридичною особою, проте потребує залучення спеціалістів для організації свого функціонування.