Що робити, якщо у вас заблокували податкову накладну?

18 грудня 2024

Якщо ви потрапляли в таку ситуацію із блокуванням, то розумієте, наскільки тривалою може бути процедура розблокування. Звичайно ж, час - це гроші. І дуже хочеться ним скористатися з користю, а не вбивати його на розблокування податкових накладних та розрахунок коригування до них. Нижче розповімо про те, що необхідно зробити, щоб уникнути подібних проблем, а також як зменшити ймовірність цих непорозумінь.

Що робити, якщо у вас заблокували податкову накладну?

Безумовна реєстрація

Основи. На випадок, коли підприємець, який сплачує ПДВПодаток на додану вартість не зміг уникнути ризикового статусу, йому слід очікувати на реєстрацію податкової накладної та розрахунку коригування, на які поширюються окремі критерії безумовної реєстрації згідно з пунктом 3 Порядку No1165. Коли такий комерсант не вважається ризиковим, для нього підходять критерії безумовної реєстрації податкової накладної та розрахунку коригування (ПН/РК) за тим самим пунктом 3 Порядку No1165, оскільки кожна накладна неризикового платника податків, якщо той дотримується навіть єдиного критерію безумовної реєстрації ПН/РК зареєстровані минаючи тест на ризиковість.

Всього існує 7 критеріїв безумовної реєстрації. Але ми утримаємося від їхнього докладного огляду і вибиратимемо найзначущіші для нашої теми. Тобто ті, які допоможуть захиститись від блокування накладних.

Обсяг постачання. Згідно з таким критерієм блокування не буде у разі спільного дотримання таких умов (про це йдеться в підпункті 2 пункту 3 Порядку No1165):

  1. Обсяг поставки (не з ПДВ) від початку місяця менше 500 000 грн;
  2. Обсяг постачання одному клієнту, який сплачує ПДВ у поточному місяці не був вищим за 50 000 грн;
  3. ПДВ (крім ввізного) за минулий місяць слід заплатити більш ніж 20 000 грн;
  4. Директор повинен перебувати на такій же посаді не більше, ніж у 3 (включно) ФОП-платників ПДВ.

Виходячи з такого критерію безумовної реєстрації, зареєструвати в ЄРПН свою ПН/РК також зобов'язаний ризиковий платник ПДВ.

Зрозуміло, що охопити таку умову безумовної реєстрації накладної здатний той, хто виконує одночасно всі ці умови.

Вважаємо, приступати до аналізу особистих можливостей щодо виконання такого критерію потрібно з розуміння, а чи не розсіюється ваш директор по 4 або більшій кількості ПДВ-платників. Зауважте, на випадок, коли директор ще й фізична особа підприємець, то така діяльність його тут не береться до уваги. Йдеться лише про посадову особу платника податків, ніж фізична особа підприємець не буває.

Коли такої умови дотримано, йдемо далі на черговий критерій. Це розмір сплаченого ПДВ за минулий місяць. Тут важливо глянути, чи платився податок у розмірі більш ніж 20 000 грн. Коли це має місце, такий ПДВ-платник має можливість використовувати цю перевагу для безумовної реєстрації ПН/РК.

Для того щоб зрештою з'явилося право на безумовну реєстрацію ПН/РК, слід оформляти на одного ПДВ-платника накладну розміром не більше 50 000 грн. У такому разі до того, як обсяг поставки з початку місяця не дорівнюватиме 500 000 грн, ПН/РК не загрожує блокування.

Важливо згадати для розрахунку півмільйонного обсягу. У ньому беруть участь угоди, які оподатковуються окрім ставок у 20% також ставками у 14%, 7%, 0% та звільнення від ПДВ.

Ми пропонуємо через можливості на початку місяця зареєструвати найбільш значущі накладні з ПДВ і такі ПН, які викликають у вас довіру. Для накладних за нульовими, пільговими угодами самовиписані ПН реєструйте краще наприкінці. У них немає потреби, однак у півмільйонний обсяг враховуються, власне, разом з рештою операцій і таким чином з'їдають його.

Для таких підприємців, які тримаються за цей критерій безумовної реєстрації накладних, можна без затримок зареєструвати найзначніші накладні без блокування. Відповідно, коли на кожного контрагента складається ПН в обсязі до 50 000 грн, такий критерій безумовної реєстрації не має шансів застосувати. Є лише роздробити операцію на кілька, а як мінімум одну з частин вмістити в поріг до блокування.Ті, що залишатимуться, за умови, що вони йдуть в один місяць, на безумовний критерій не розраховуватимуть.

Податкові накладні на платника з обсягом 5000 грн. і менше. Ще один важливий критерій безумовної реєстрації, що допоможе перестрахуватися від блокування - це формування маловагових ПН. Він полягає в алгоритмі, де на ПДВ-платника оформляється накладна, в якій постачання не більше ніж 5000 грн у рамках підпункту 6 пункту 3 Порядку No1165.

А ось використання такого критерію можливе лише за одночасного виконання цих вимог:

  1. Загальний обсяг поставки у цьому місяці не вище півмільйонного обороту;
  2. ПДВ-платник не перебуває у реєстрі ризикових. Інакше їм немає сенсу виконувати вимоги;
  3. Директор зобов'язаний перебувати на такій же посаді не більше ніж у 3 (включно) ФОП-платників ПДВ.

Тут ми очікуємо, якщо є можливість, то треба намагатися виписувати накладні на суму не більше 5000 грн.

Це можливо, якщо роздробити поставку на ряд менших операцій, хоча є варіант і отримувати авансом оплату також багато разів невеликими сумами або робити невеликі поставки. Це допоможе уникнути блокування для ПН.

Таблиця даних. Пройти блокування ПН/РК можна шляхом наявної врахованої Таблиці даних ПДВ-платника, про що свідчить підпункт 4 пункту 3 Порядку No1165. Але використовувати таку можливість мають такі ПДВ-платники, що не мають ризикованого статусу. Чи відповідаєте ви даному опису? Тоді подавайте цю Таблицю, тому що коли коди товарів/послуг за УКТ ЗЕД/ДКПП з ПН/РК присутні в Таблиці даних, ці накладні в обов'язковому порядку реєструються незалежно від різних критеріїв.

Але тут є нюанс, адже не у кожного ПДВ-платника беруть до уваги Таблицю. Але й пропускати цю можливість не потрапити під блокування накладної також не рекомендуємо. Плюс з 8.07.2023 року прийнята Таблиця гарантує також автореєстрацію ПН, що були заблоковані через критерій 1 (пересорт, якщо була невідповідність на віртуальному складі).Але охоплює розблокування в повному обсязі накладні, лише ті, що оформлялися протягом місяця, що йде перед місяцем обліку Таблиці, і навіть були заблоковані до дати обліку Таблиці.

Для врахування Таблиці радимо правильним чином заповнювати документацію, а також у поєднанні з подачею направити пояснення про специфіку діяльності платника, яке обґрунтоване важливістю застосування Таблиці даних ПДВ-платника, вказати чисельність найманих співробітників, наявність усіх ліцензій, допусків та дозволів, матеріальних активів, основних засобів , транспорті, землі та іншого, якщо вони використовуються у роботі на правах власності або оренди та відображені у формі No20-ОПП, податковій та фінансовій роботі суб'єкта господарювання.

А ось подавати Таблицю є можливість необмежену кількість разів. Раптом у вас її не прийняли відразу, то можете подавати, доки вона не буде прийнята.

Заповнення Таблиці ведеться відповідно до чітких правил.

Позитивна історія

Захист від блокування. ПДВ-платникам варто обійти блокування ПН/РК завдяки позитивній історії.

Для потрапляння під цю категорію потрібно потрапляти щонайменше під один із 9 параметрів, що вказані у додатку 2 до Порядку No1165 (пункт 6 Порядку No1165).

Припустимо, у вас хороша податкова репутація і такі операції, які є важливими для блокування, не враховуються.

Припустимо, операція ПДВ-платника потрапила до числа ризикових по 1 пункту, про який ми писали вище. Тоді загалом ПН/РК для такої операції обов'язково блокуються.

Однак той, хто їх проводив, має позитивну податкову історію і його не беруть до уваги, а внаслідок моніторингу не враховується ризиковість та накладну реєструють у ЄРПН.

А ось на ризиковість ПДВ-платника його позитивна податкова історія не впливає. Вона важлива лише ризикових операцій. І коли він є ризиковим, то позитивна історія йому не допоможе захиститися від блокування накладної.

Придбати позитивну історію цілком реально у разі виконання кількох нормативів (мінімум два: першого та третього). Розглянемо їх нижче.

Обсяг постачання. Показник, що дає ПДВ-платнику позитивну податкову історію, - це міра його обсягів постачання за місяць. У нього входять 3 різних складових частини і вони повинні бути виконані разом:

  1. Обсяг поставки до зареєстрованих у поточному місяці накладних не вище 1 млн грн (не включаючи ПДВ);
  2. Обсяг поставки поточного місяця на одного клієнта (платника) не вище 100 тис. грн. (не включаючи ПДВ);
  3. Директор зобов'язаний перебувати на такій же посаді не більше ніж у 3 ФОП-платників ПДВ.

Таких показників цілком можливо досягти і набути позитивної податкової історії. Важливо, щоб директор підприємства обіймав таку посаду над 4 чи більше ФОП-платників ПДВ. На випадок, якщо має статус ФОП, то тут немає нічого страшного. Надалі важливі ваші обсяги постачання.

Коли у поточному місяці у вас уже зареєстровано накладну на 1 млн грн, краще відкласти реєстрацію інших ПН на майбутнє. Також є варіант вчинити при перевищенні другого елемента - критерію 100 тис. грн на кожного клієнта.

Залишкова вартість. Ще є можливість придбати позитивну історію, якщо на завершення звітного (податкового) періоду в рамках підпункту 137.4, 137.5 Податкового кодексу залишкова вартість становить понад 5 млн грн. З умовою, якщо від початку попереднього року директор та засновник підприємства не змінювалися.

Є в цьому показнику своя специфіка і вона полягає в тому, що в таких умовах позитивна історія буде лише платником податку на прибуток.

Припустимо, ви сплачуєте податок на прибуток. Для позитивної історії та захисту від блокування накладних вам потрібно мати достатню вартість ОЗ у межах 5 млн. грн.

У випадку, коли ОЗ не досягає 5 млн грн, є варіант докупити об'єкт ОЗ та досягти необхідного ліміту. З урахуванням зростання цін, інфляції та інших факторів, то в цих умовах це не таке проблемне завдання.

Але спеціально завищена вартість ОЗ шляхом дооцінки не подіє, особливо підприємствам з високим доходом. Для таких дооцінка не зіграє участі у розрахунку податкової амортизації.

Як уникнути ризикових факторів у операціях?

Список факторів ризикових операцій перебуває у додатку 3 до Порядку No1165. Якщо хоч один із них при відправленні на реєстрацію ПН/РК присутній, то платника без позитивної історії чекає блокування відповідно до пункту 7 Порядку No1165.

Обійти блокування через ризикову операцію потрібно лише шляхом ухилення від таких ризикових факторів. Про кожен із них писати немає сенсу. Це триватиме багато часу. Розбиратимемо найвпливовіші. На які найчастіше пов'язане блокування накладних. А точніше критерій 1 «пересорт».

Просто операція відповідно до цього буде ризиковою за таких умов:

  1. Обсяг поставки такої продукції чи послуг, що зазначається у накладних, вийшов більшим, ніж різниця між обсягами придбання, які помножені на коефіцієнт 1,5 та обсягами їх реалізації;
  2. У накладних є продукція або послуги, яких немає у врахованій Таблиці даних.

Для збереження вашого часу радимо враховувати такі моменти, щоб ваші операції не були ризиковими:

  • уникати встановлення великої націнки на рівні понад 50%;
  • намагатися купувати продукцію для перепродажу у ПДВ-платників. В іншому випадку така продукція не буде врахована у вхідних віртуальних залишках;
  • у будь-якому випадку подавати Таблицю даних, коли йдеться про виробників та надавачів послуг, якщо коди УКТ ЗЕД/ДКПУ зовсім інші при «вході» та «виході».

Буває, що накладна з урахуванням наших порад все одно стає об'єктом блокування за таким критерієм. До речі, це відбувається, якщо ПДВ-платник бере аванс за ще не придбану продукцію.Відповідно на вході немає залишків, а на виході береться податкова накладна, що призводить до сумних наслідків.

Що тут можна сказати? Ми вважаємо, що за взаємною згодою з клієнтом варто оформити суму, що надійшла, не як аванс за продукцію, а як переказ грошей за щось неоподатковуване. Наприклад, зробити позику, адже для цього накладна не формується зовсім.

Згодом, у процесі відправки продукції є варіант здійснити залік і на цей час створити накладну. Продукцію буде вами вже придбано, а на вході віртуальних залишків не буде. У результаті – податкова накладна не блокується. Однак є недолік. Він полягає в тому, що клієнт не отримає податкового кредиту до часу реєстрації податкової накладної, а гроші він уже перерахував.

Є варіанти іншого вирішення таких проблем. У процесі переказу авансової суми створити податкову накладну за іншим кодом, де ви маєте віртуальні залишки, а далі шляхом розрахунку коригування, коли буде постачання, замінити номенклатуру на необхідну продукцію. Тут слід пам'ятати, що ці дії можуть мати наслідки, які знову ж таки ведуть до ризикованості за критерієм 4. Тобто, ви обходячи один ризик блокування потрапляєте під інший.

Отже, проводячи дані операції, ви повинні стежити за кожним негативним та позитивним наслідком ваших кроків.

Відшкодування збитків та єдиний податок

ПДВ-платник з ризиковим статусом має можливість зареєструвати ПН/РК у разі, якщо дотримується 500-тисячного критерію безумовної реєстрації. Для діяльності у плані малих угод (до 5 000 грн) або облікової Таблиці даних щодо безумовної реєстрації не матимуть тут сили.

Ті неризикові ПДВ-платники, чиї угоди мають шанси стати ризиковими, щоб уникнути блокування повинні відповідати одному з критеріїв безумовної реєстрації або мати бездоганну податкову історію.

Обминути ризикованість угоди згідно з критерієм 1. Щоб уникнути «пересорт» можливо шляхом утримання націнки у розмірі не більше 50%, а також вести діяльність з ПДВ-платниками, дотримуватись отримання авансової оплати з боку клієнтів без отримання вхідної податкової накладної від комітентів, подавати Таблицю даних та далі таке.

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки